logo

reklam
10 Aralık 2015

Başkan Gürkan’ın 10 Aralık İnsan Hakları Günü Mesajı

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,  10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Gürkan mesajında, insanların yaşam hakkına dikkat çekerek, “21. yüzyılda terör ve savaşlar nedeniyle hala insanların yaşam hakları ellerinden alınmaktadır” dedi.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,  10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, “ Bu gün 10 Aralık İnsan Hakları Günü ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilişinin 67. yıldönümünü idrak ediyoruz. Temelinde insan haklarının korunması olan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, insan hakları noktasında önemli bir bildirge olma özelliğini günümüzde de taşımaktadır. Bu gün İnsan Hakları Günü’nün 67. yıldönümünü kutlarken bile dünyanın birçok yerinde olmakla birlikte özellikle Ortadoğu’da ve terör saldırıları nedeniyle ülkemizde insanlarımızın yaşam hakları elinden alınmaktadır.

İnsanın en temel hakkı, yaşam hakkıdır. Bu gün Avrupa ülkeleri dahil olmak üzere dili, dini, rengi ve kültürü farklı olduğu için ötekileştirilmekte, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne ters düşülmektedir. Savaşların ve ölümlerin sürdüğü dünyamızda, artık sevgi ve saygının hâkim olduğu, insan haklarının tam anlamıyla yaşandığı, insanların yaşam hakkının korunduğu ve konuşulduğu bir dünyaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle ülkeler, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin yükümlülüklerini en iyi şekilde yerine getirmelidir. Terör saldırıları nedeniyle ülkemizde askerimizin, polisimizin ve binlerce vatandaşımızın yaşam hakkı ellerinden alınırken, bireylerin yaşam hakkının korunması için sorumluluk sahibi herkese büyük görevler düşmektedir.

Bu gün İslam coğrafyası terör örgütlerinin merkezi haline gelmiş, yaşanan olaylardan dolayı milyonlarca insanın yaşam hakları ellerinden alınmış, İslam dini de terörle bütünleştirilmek istenmektedir. Sevgi, saygı, barış ve hoş görü dininin hakim olduğu İslam coğrafyasının terör örgütlerinin merkezi haline gelmesi düşündürücü ve bir o kadar da üzücüdür. Gün şiddetle mücadele, gün terörle mücadele, gün insan hakları ihlali ile mücadele günüdür. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nün, tüm insanlık için, ülkemiz ve milletimiz için, insan haklarının yeniden tesis edildiği, bireyin yaşam hakkının korunduğu gün olmasını temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi.

 

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?