logo

reklam

ŞİŞKO MEHMET


Atilla KANTARCI
atila_cicek@hotmail.com

Altmışlı yılların sonu Kantarcı Turizm’in Ankara yolcuları arasında, henüz çocukluktan çıkmış biri var.

Şöför, Mehmet Kucur nam-ı diğer Şişko Mehmet.

Bilmeceler sorularak, şarkılar söylenerek, fıkralar anlatılarak geçen, mola yerlerinde en ayrıcalıklı yemeklerin servis edildiği ve bitmesini istemediğim bir yolculuktan sonra Ankara’ya ulaştık.

O birinin kim olduğunu anladınız sanırım.

Çocukluğun verdiği hevesle, otobüsle yolculuk bana çok cazip gelirdi. Bu yüzden bizim otobüslerle Elazığ’a gider, Veli Palas’da kavurma, yağlı ekmek yer akşam eve dönerdim. Yani Elazığ’a gidip gelmek bir gününüzü alırdı.

Fakat Ankara yolculuğu uzun olduğu için çok fazla cesaret edemezdim. Babam da o dönem bizim firmada çalışan Şişko Mehmet ‘le beraber gidebileceğimi söyleyince sevinçten deliye dönmüştüm.

Gelelim tekrar yolculuğa,

Yolculuk esnasında, karşıdan gelen bütün firmaların otobüsleri bize sellektör yapıyor!, bunun karşılığı olarak da Mehmet abi, sesini yolculara duyurarak “Aleykümselam” deyip, eliyle de selam işareti yapıyordu.

Ben dahil tüm yolcular Şişko Mehmed’e daha bir başka gözle bakıyor, ne saygın bir insan, tüm firmanın şöförleri kendini tanıyor ve selam veriyor diye düşünüyorlardı.

Şişko Mehmet’de işin farkında havasından geçilmiyor!

İşin aslını sonradan öğrendim, karşıdan gelen otobüse önce kendi sellektör yapınca karşı da ister istemez cevaben sellektör yapma ihtiyacı duyuyor.

Şişko Mehmet bu, bir de selam çakınca,  yolcular da bu şekilde bir algı oluşuyor.

Ankara gezisinin olmazsa olmazı Gençlik Parkına götürdü beni, gezip dolaştık, dondurma yedik, derken ne olduğunu anlamadan üç kişiyle tartıştığını gördüm.

Tartışmanın büyümesiyle Mehmet abinin iki kişiyi koltuğunun altına aldığını diğerine de tekmeyle vurup devirdiğini görmem bir oldu. Koltuğunun altında sıkıştırdığı gençler nefes dahi alamaz duruma gelmişler, sesleri bile çıkmaz olmuştu.

Araya girenler, gençleri koltuğunun altından alınca gençler derin bir oh çekerek, arkalarına bile bakmadan çekip gitmişlerdi…

Böylesine kuvvetliydi.

Aradan çok çok uzun yıllar geçti bizler büyüdük, Şişko Mehmet hala çok sevdiği otobüsüyle  yolları arşınlamaya devam ediyordu.

Malatyaspor da yöneticilik yaptığım yıllarda otobüsle gittiğimiz bazı deplasmanlara onu çağırırdım, çok memnun olurdu.

Kafilenin hareketinden sonra mıntıkası olan dört yoldan bir geçişi vardı görmeniz gerekirdi. Bütün Dörtyol esnafı yollara dökülür, o da havalı kornasını çalarak havalı havalı geçerdi!!!

Yine böyle havalı havalı başlayan bir yolculuk neşeyle devam ederken, Develi rampasında yolculuk son bulmuş, bizim kafile de beni arayıp yeni otobüs göndermemi istemişti.

Bu olay bizim için Şişko Mehmet’i kızdırmak için bir vesile olmuştu.

Dörtyol’dan o nasıl çıkıştı be abi diye söze başlayınca,

-…..⚡️💥⚡️in otobüsü klepej sıyıracak zamanı buldu… diyerek kızgınlığını dile getirirdi.

Bizim firmanın kapanmasından sonra uzun yıllar, diğer firmalarda şehrimize hizmet etti. Aile boyu şöför olan Şişko Mehmet’in kayın babası bizim firmada çok önceleri şöförlük yapan şöförlerin piri Çerkez Mahmut dur. Üvey oğlu yıllarca Zafer firmasında şöförlük yapan Ünver abi ve kendi öz oğlu Orhan da bir resmî dairede şöförlük yapmaktadır.

Yine birilerini andık, sizlere de hatırlattık

Şişko Mehmet’e, hanımı Lütfiye ablaya, Çerkez Mahmut’a rahmet…

Kalanlara sağlıklı bir ömür…

 

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?
#

ŞİŞKO MEHMET” için 1 yorum

 1. Neslihan karadag : diyor ki:

  Nasıl nasıl mutlu olduğunu size anlatamam Bu yazınız için çok çok teşekkür ederim ben kendisinin torunuyum eskilere Özlem bitmiyor Bu anlamda bir nebzede olsun Eskileri yaşattığınız için tekrar teşekkür ederim

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KASIMPAŞADA BOĞULDUK.

  26 Kasım 2018 ANASAYFA, Genel, GÖRÜŞLER, Güncel, Malatya

  Ben Bugünkü Skor Anlaminda Çok Rahatsız Oldum Arkadaşlar.Nedir Bu Ya Galatasarayı Fenerbahceyi Trabzonu Yen Basakşehire Sahayı Dar Et Beşiktaşla Deplasmanda Aslanlar Gibi Mücadale Ver Güzel Tamam Buraya Kadar İyi Peki Bu Skor Nedir Ya Allah Aşkına Herkes Biraz Kendine Çeki Düzen Versin Artık. Nasıl Güzel Oyunlara Galibiyetlere Sizleri  Burada Taclandırıp Gururla Alkışlıyorsak Şimdide Kusura  Bakmayın Diyeceğim Size Bu Yakışmadı. Ya Erkan Kas Allah Aşkına Sen Ne İş Yaparsın Ya Bindirme Yok Orta Yok Kademe Yok Ters Top Yok Terezegeden B...
 • SADIK (CANGAVER). Maç Her Zaman Takım Oyunudur.

  16 Eylül 2018 GÖRÜŞLER

  SADIK (CANGAVER). Maç Her Zaman Takım Oyunudur.Bireysel Şahsi Oynamak Bence Halı Sahada Oynanır.Sahada Herkes Yüreğini Ortaya Koyarsa Gülen Taraf İnanın Biz Olurduk.Sadık Havada Karada Denizde Yayada Her Yerde Yüreğiyle Tekmeye Kafa Sokarak Görevini Fazlasıyla Yapmıştır.Yürekten Tebrikler Kardeşim. Gelelim Oyun Şablonumuza İkinci Bölgeyi Kalabalık Tutarak Hatta ve Hatta 7.li bir İkinci Bölge Ve Birinci Bölgede Sadık Ve Mina Oyunun.Başında Baskıyı Kurmuşsun Neden Dakikalar İlerledikçe Geriye Yaslanıyoruz ki Tamam Rakip Beşiktaş Deplasman Hakim O...
 • TATİL

  03 Temmuz 2017 ANASAYFA, Genel, GÖRÜŞLER, Güncel

  Şu sıcak günlerde bir tatil yazısı iyi gider diye düşündüm...                 İnsan hayatının en güzel yılları hangi yıllar deseler, hiç düşünmeden yüksek öğrenim yılları derim.....Ana yok, baba yok, karışan yok, sorumluluk yok, geç geldin, erken geldin diyen yok ...                 Bundan güzel şey olur mu?                  Tatil herkesin özlemi! ama talebesin sen, tatil senin neyine, karnını zor doyuruyorsun otur oturduğun yerde ....                 İşte bu ahval ve şerait içerisinde, tatil bizimde hakkımızdır  diyerekten arkadaşlarla bir...
 • KUDÜSTE

  20 Haziran 2017 ANASAYFA, Genel, GÖRÜŞLER, Güncel, Malatya, Yaşam

  Çok seneler önceydi, çok sevdiğim bir arkadaşımla hem Miraç gecesini Mescid-i Aksa da ihya edelim hemde turistik bir İsrail gezisi yapalım diye bir tura katılmıştık. Daha Atatürk hava limanında İsrail'in nasıl bir devlet olduğunu anladık, şöyleki Mossad ajanları bütün yolcuları tek tek bir odaya alıp, ciddi bir sorgudan geçirdiler.. Durun daha bitmedi aynı sorgunun beş beteri Tel Aviv, Ben Gurion hava limanında devam etti ve bu sorgu neticesinde güven duymadıklarını, oradan gerisin geri geri İstanbul 'a gönderdiler. Yol geçen hanına dönmü...