TürkiyeSON - 24.04.2024 -

1 yılda 3493 olayda başarı

1 yılda 3493 olayda başarı

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, darda kalan vatandaşların yardımına koşuyor. Asli görevi yangınlara müdahale olan itfaiye ekipleri, 2015 yılında başta yangınlar olmak üzere, trafik kazasından boğulmalara kadar toplam 3 bin 493 olaya müdahale etti.
Konuyla ilgili olarak verilen bilgilere göre, Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı 2015 yılında 2 bin 764’ü yangın olmak üzere toplam 3 bin 493 olaya müdahale etti. 2 bin 764 yangının 2 bin 450’si otlak ve çalılıklarda çıkarken, 218’i evlerde, 96’sı ise iş yerlerinde çıktı. Müdahale edilen 729 olay ise araç kazası, su baskını ve boğulma gibi nedenlerden meydana geldi. Büyükşehir Belediyesi’nin müdahale ettiği 2015 yılındaki olaylarda 1’i yangın, 8’i boğulma ve 18’i de trafik kazalarında olmak üzere toplam 27 kişi hayatını kaybetti. 100 kişinin de yaralandığı olaylarda maddi kaybın ise 3.9 milyon lira olduğu tahmin ediliyor.
25 BİN KİŞİYE EĞİTİM VERİLDİ
Büyükşehir itfaiyesi bir taraftan olaylara müdahale ederken, bir taraftan da insanları bilinçlendirerek olası olaylarda can ve mal kaybını en aza indirebilmek amacıyla vatandaşlara yönelik görsel ve tatbiki eğitimler de verdi. 1 yıl boyunca 863 kurum, kuruluş ve iş yerlerinin denetleme ve ruhsatlandırılmasını yapan, 120 müracaatı da yangın tedbirleri açısından kontrol eden İtfaiye Daire Başkanlığı resmi kurumlarda 2 bin, okullarda 16 bin, özel iş yerlerinde 6 bin, ilçelerde de bin 500 olmak üzere toplam da 25 binin üzerinde kişilere görsel ve tatbiki eğitim verdi. Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, 2015 yılı içerisinde teşkilat ve tesis olarak da önemli mesafeler kat etti. Başta Malatya merkez ilçeler olmak üzere kırsal ilçeler ile bu ilçelere uzak 3 mahalle istasyonu ile birlikte 228 personel ve 53 araç ile Malatya geneline hizmet veren Büyükşehir İtfaiyesi, son 1 yıl içerisinde 50 bölgeye sahra vanası, şehir merkezine de 9 adet yangın hidrant vanası monte etti.
YANGIN RİSK HARİTASI
Öte yandan Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ile Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından ortak yürütülen bir çalışma ile bugüne kadar Malatya’da çıkmış olan yangınların yerleri ve çeşitleri Kent Bilgi Sistemi üzerinden haritalaştırılarak, yangın açısından riskli bölgeler tespit edilecek. Riskli bölgelerin tespitinden sonra da İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından bu bölgelerde önleyici yangın tedbirleri ile ilgili eğitimlere ağırlık verileceği bildirildi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.