25.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

134 STK’dan çözüm sürecine destek

134 STK’dan çözüm sürecine destek

Malatya’da 134 sivil toplum kuruluşu (STK), yapılan ortak basın açıklaması ile çözüm sürecine destek verdi.

yt

Kongre ve Kültür Merkezi önünde 134 STK’nın yer aldığı Malatya Sivil Toplum Platformu adına basın açıklaması yapan Enes Yıldırım, “Uzun yıllardır ülkemizin kanayan yarası ve en yakıcı sorunu olan Kürt meselesinin nihayete erdirilmesi hususunda tarihi günler yaşamaktayız. Bugüne kadar on binlerce insanımızın hayatına mal olan, milyarlarca dolarlık mali kaynağı heba eden, derin sosyal yaralara yol açan, bütün ülke sathında toplumsal barışı tehdit eden bu meselenin demokratik çözümüne dair hükümet tarafından başlatılan ve ilgili taraflarca da benimsenen barış sürecini önemsediğimizi, tarihi bir fırsat olarak gördüğümüzü ve bu süreci desteklediğimizi geçen yıl hemen hemen tüm toplumsal kesimlerden yaklaşık 160 sivil toplum kuruluşunun imzasıyla çıkan bildiri ile kamuoyumuzla paylaşmıştık. Geçen iki yıllık görüşme ve müzakere sürecinde yaşanan bazı olumsuz olaylara rağmen süreç bugüne kadar fiili bir çatışmasızlık ve ölümler olmadan getirilmiştir. Türkiye toplumu bu süreci sahiplenerek kararlı desteğini ortaya koymuştur” dedi.

 

Türkiye’nin tarihi sorumluluğu var

 

“Son günlerde yapıp ettikleriyle neye hizmet ettiği belli olmayan ne İslami ne de insani olarak hiçbir vicdana sığmayan IŞİD saldırganlığı yüzünden Kobani’den ülkemize sığınmak zorunda kalan Kürt kardeşlerimiz üzerinden yaşanan siyasi polemik ve diyalogsuzluk toplumun büyük çoğunluğu tarafından desteklenen barış sürecini tehdit eder duruma gelmiştir. Bu durum tüm halkımızı endişelendirdiği gibi biz sivil toplum kuruluşlarını da endişelendirmektedir” diyen Yıldırım, şunları söyledi: “Arap Baharı ile birlikte bölgemizde artan özgürlük ve değişim taleplerinin getirdiği halk hareketleri ne yazık ki diktatoryal rejimler tarafından kanlı bir şekilde bastırılmak istenmiştir. Yanı başımızda (Suriye’de) devam eden iç savaş ve bu iç savaşın komplikasyonlarından çıkan IŞİD benzeri terör örgütlerinin ve dikta rejimlerin yaktığı ateş maalesef sınırlarımıza kadar ulaşmış bulunmaktadır. Tarihin bu zor dönemecinde Türkiye bu coğrafyada yaşayan, tarihi ve kültürel ortak geçmişimiz olan ancak bugün mazlum duruma düşmüş Kürt, Arap, Türkmen, Ezidi, Şii ya da Sünni ayırt etmeksizin tüm halklara sahip çıkmalı, onları dikta rejimler ve IŞİD benzeri karanlık terör örgütlerinin saldırılarına karşı caydırıcılığını ortaya koyarak himaye etmelidir. Bu, Türkiye’nin tarihsel geçmişinin kendisine yüklediği bir sorumluluktur. Ancak uluslararası müdahalenin Irak’ta ve Afganistan’da olduğu gibi istikrarsızlık oluşturmaması için de Ortadoğu halkları ile birlikte hareket ederek ülkemizi sıcak savaşın tarafı haline getirmeyen dikkatli bir politika yürütülmelidir. Barışçıl, vicdani-ahlaki ve insani bir duruş sergilenmelidir. Malatya sivil toplum kuruluşları olarak son günlerde yaşananların barış sürecini akamete uğratmasına ve geçmiş kötü günlerin tekrardan yaşama ihtimaline dahi tahammülümüz olmadığını tüm kamuoyuna ve bu süreci yürütenlere tekrardan hatırlatmak istiyoruz. Bu barış sürecinin sağlıklı ve hızlı bir şekilde sonuçlandırılması ve toplumsal barışın sağlanması için daha önceden belirttiğimiz gibi üzerimize düşen her türlü desteği vereceğimizi bir kez daha ilan ediyor, halkımızı bu sürece sahip çıkmaya davet ediyoruz.” Açıklama yapan sivil toplum kuruluşları arasında AK Parti ile Barış ve Demokrasi Partisi’nin isimlerinin de bulunduğu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) ise yer almadığı görüldü

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.