24.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

15 Temmuz Meydanına İki Bakanlı Temel

15 Temmuz Meydanına İki Bakanlı Temel

BAKAN İSMET YILMAZ VE AHMET ARSLAN TARAFINDAN 15 TEMMUZ ŞEHİTLER MEYDANIN TEMELİ ATILDI…

Sivas Belediyesi’nin prestij projeleri arasında yer alan ve tamamlandığında dünyanın sayılı meydanları arasına gireceği 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nın temeli Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Sivas Belediyesi dev projeleri bir bir şehrimize kazandırıyor. Bu çerçevede Belediye Başkanı Sami Aydın tarafından seçim döneminde söz verilen ve tamamlandığında kent meydanını dünyadaki sayılı meydanlardan biri haline getirecek olan 15 Temmuz Şehitler Meydanı ve 800 araçlık çok katlı otoparkın temeli bugün atıldı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da temel atma törenine katıldı.

Burada konuşan Belediye Başkanı Sami Aydın, “Sivas’ın tarih kenti olduğunu her zaman ifade ediyoruz. Bu tarihi kentin gün yüzüne çıkması için Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde verdiği talimatla gün yüzüne çıkarıyoruz. Selçuklu döneminde ve Osmanlı döneminde bu çok değerli eserleri bırakmış istedik ki; bizden sonraki nesillerde bizlere teşekkür etsin, dua etsin. Asıl amacımız halka ve hakka hizmet. Sivas’ın şehir meydanı büyüdükçe, refah düzeyi geliştikçe, araç sayısının artığını görüyoruz. Bu alanda 800 araçlık otoparkta olacak. 15 Temmuz, her zaman hatırlanması gereken ibret alınması gereken bir gündür. Bunu unutmamak adına bu meydanımıza ‘15 Temmuz Şehitler Meydanı’ adını verdik. Bugün temelini atıyoruz, bu yıl içinde de açılışını gerçekleştireceğiz.” dedi.

Sivas Milletvekili Habip Soluk’ta; “Belediye Başkanımız Sami Aydın, Sivas’ın her mahallesinde, her köşesinde yaptığı hizmetlere bugün bir yenisini ekliyor. Bir ihtiyacı karşılayan hizmetin temelini atmalarından dolayı kendilerini tebrik ediyorum. 15 Temmuz Şehitler Meydanı, Cumhuriyet Meydanıyla birleştiği zaman; Sivas’ımız başka bir güzellik, başka bir anlam kazanacaktır. Hayırlı uğurlu olsun. Sivas her şeyin en iyisine layık.” ifadesini kullandı.

Vali Davut Gül ise; “Bugün temelini atacağımız tesis birçok şeyin göstergesi… Birincisi, Sivas merkezin zenginleştiğinin, ikincisi ise; kurumlar arasındaki uyumun göstergesidir. Burada valiliğin ek binası vardı. Şu anda yeni bir valilik konağı yapılıyor, daha öncede adliye binası yapılmıştı. Bu alanlar toplam 80 milyon liralık yatırımlar. Hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Sami Aydın’ı kutlayarak sözlerine başlayan Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; “Bu eser, 7 dönümlük güzel bir meydan olacak aynı zamanda 800 araçlık otoparkı var. Belediye Başkanımız seçim döneminde ne söz verdiyse yapıyor, ‘tünel yapacağım’ dedi, yapılıyor. ‘Meydan yapacağım’

dedi, yapıyor. ‘Meydanı güzelleştireceğim’ dedi, güzelleştiriyor. Her ne söz verdiysek ister merkezi hükûmet olarak ister yerelde eksiksiz yerine getirmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki süreçte Ankara-Sivas arası iki saate inecek. Sivas Ankara’nın Mahallesi olacak. Ankara’da-İstanbul’un Mahallesi olacak. İstanbul-Sivas hızlı trenle 5 saat olacak. Bu birliğimiz ve dirliğimiz devam ettiği sürece bu ülke daha ileriye gidecektir. Bugünümüz dünden daha iyi olacak. Belediye Başkanımız açılış Kasım’da dedi. Ben de “29 Ekimde Cumhuriyet Bayramımızda 15 Temmuz Şehitler Parkımızı açacağız.” diyorum.” ifadesini kullandı.

Son olarak söz alan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise, “Sivas’ı kırk yıldır biliyorum. Karslıyım, elim mahkûm buradan sürekli geçiyoruz. Eskisini de biliyoruz, yenisini de biliyoruz. Tarihini hep beraber biliyoruz. Gurur duyacağımız bir tarih, gurur duyacağımız tarihi değerler var Sivas’ta. Başka ülkelere gittiğinizde küçücük bir kulübeyi tarih diye öyle bir sunuyorlar ki; ağzınız açık kalıyor. Hâlbuki bizim değerlere gıptayla bakmak gerekir. Sivas gibi bir tarih ve kültür kentinde bu tarihi eserleri açığa çıkarmak etrafını açmak aynı zamanda da insanların hayatını kolaylaştıracak bir de çok katlı bir otopark yapmak gerçekten takdire şayan.” dedi.

Demir yollarının 50 yıllık ihmalinin ardından tekrar devlet yatırımı haline geldiğine vurgu yapan Bakan Arslan, “1961’den bu yana Sivas’a damga vurmuş Tüdemsaş’ın; milli, yerli yük vagonuyla birçok yeniliğe imza atarak Türkiye ve dünyaya ihraç etmesi çok önemli bir gelişmedir. Yüksek hızlı tren konusunda Avrupa’nın altıncı, dünyanın sekizinci işletmesiyiz. Ancak bu da yetmez; tüm Türkiye’ye yayılmalı, bunun içinde önce Sivas’a gelsin ki tüm Türkiye’ye yayılsın. Bu sebeple 2018 yılında Sivaslıları yüksek hızlı trenle tanıştıracağız.” ifadelerine yer verdi.

Sivas’ta yapılan çalışmalara da değinen Bakan Arslan, “Sivas’ta Bakanlığımız tarafından 59 projemiz devam ediyor. Bu projelerin bedeli 4 milyar lira… Çok güncel olan Kuzey Çevre Yolu 21 km proje çalışmaları devam ediyor. Aynı zamanda Sıcak Çermik Yıldız Dağı bağlantı yolu havaalanı bağlantısı da yapıldı. 50 km’lik yol devam ediyor. Yılıdızeli-Tokat Çamlıbel Tüneli Projesi yapıldı, ihalesi yapılacak çalışmalar devam ediyor. Sivas Kangal Malatya karayolunun 107 km’lik alanında da çalışmalarımız devam ediyor. Bu konu da şüpheniz olmasın. ‘Sivas’ sahipsiz değil. Sivas; Sivaslıların verdiği destekle sahipsiz değil, Sivas’ın hizmetlerini yerine getiriyoruz. Aynı zamanda Sivas Lojistik Merkezi içinde gerekenleri yapıyoruz. Buranında bir an önce hizmete girmesi için yapım ihale sürecini yapacağız. Aynı zamanda Havaalanının ikinci pistini de yapacağız.” dedi.

Konuşmaların ardından Bakanlar ve il protokolü tarafından butona basılarak 15 Temmuz Şehitler Parkı ve 800 araçlık otoparkın temeli atıldı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.