25.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

2014’te bizi neler hasta etti

2014’te bizi neler hasta etti

2014 yılının sonuna yaklaşırken, Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları yıl içinde en sık karşılaşılan beş rahatsızlık grubunu açıkladı.Ofis çalışmasının ve bilgisayar kullanımının gündelik hayatın parçası olması ile paralel olarak 2014 yılında en çok iskelet kas sistemi rahatsızlıkları yaşandı. En sık görülen ikinci hastalık grubu olan kardiyovasküler sistem rahatsızlıklarını enfeksiyonlar takip etti.

 

fyry
Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları 2014 yılında Türkiye’de en çok görülen rahatsızlıkları açıkladı. Türkiye’de geçen yıl boyunca en sık rastlanan hastalıklar alışkanlıklarımız ve yaşam tarzımız üzerine önemli ipuçları içeriyor.2014’te en çok iskelet kas sistemi rahatsızlıkları görüldü. Bu grubun içinde düşme ve çarpmaya bağlı ortopedik travmalar ile bel ve boyun ağrısı gibi rahatsızlıklar ön plana çıkıyor. Ofis yaşamındaki hareketsizlik, ofis mobilyalarının ergonomik olmaması ile bilgisayar, akıllı telefon ve tablet gibi teknolojik cihazların gündelik hayatın bir parçası olması gibi güncel problemler bu rahatsızlıkların baş tetikleyicileri arasında yer alıyor. Uzun süreli ve yanlış bilgisayar kullanımı boyun düzleşmesinden fıtığa kadar birçok önemli rahatsızlığa sebebiyet verebiliyor.

Düzenli spor riskleri azaltabilir

En çok görülen ikinci rahatsızlık grubunu ise kardiyovasküler sistem rahatsızlıkları oluşturuyor. Bu grup içerisinde en çok rastlanan rahatsızlıklar kalp krizi belirtileri ve göğüs ağrısı oluyor. Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları, sigara kullanımı ve kolesterolün etkili olduğu bu tip rahatsızlıklara karşı uzman görüşü alınarak uygulanabilecek beslenme programı ile düzenli sporun faydalı olabileceğini dile getiriyor. Her zaman olduğu gibi enfeksiyonlar da en çok görülen rahatsızlıklar arasında bulunuyor. Üçüncü sırada bulunan enfeksiyonlar arasında, mevsime bağlı soğuk algınlığı, grip, okul zamanında özellikle kendini gösteren çocuk hastalıkları gibi rahatsızlıklar öne çıkıyor. Kronik baş ağrısı, migren ve bayılma gibi rahatsızlıkları da kapsayan nörolojik rahatsızlıklar ise en sık görülen hastalık grupları içerisinde dördüncü sırayı alıyor.

Beşinci sırada ise üst solunum yolu hastalıkları bulunuyor. Bu grubunun içerisinde ise sıkça görülen sinüzit, bademcik iltihabı, farenjit, grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar var. Özellikle kış mevsiminde artan soğuklara bağlı olarak gelişen bu hastalıklardan korunmak için dengeli beslenme ve vitamin açısında zengin besinlerin tüketilmesi öneriliyor.

Acıbadem Mobil Sağlık hakkında:

Sağlık hizmetlerini evde, işyerinde ve istenilen herhangi bir yerde sunarak kolay erişilebilir hale getiren Acıbadem Mobil Sağlık, 2008 yılının Temmuz ayında, entegre sağlık zincirinin en önemli parçalarından biri olarak Acıbadem Sağlık Grubu bünyesinde kurulmuştur. Kuruluşunun ikinci yılında sektör lideri olan şirket, bugün pazar payını artırmaya devam etmektedir. Acıbadem Mobil Sağlık’ın 7 gün 24 saat görev yapan Medikal Çağrı Merkezi, yılda yüz binlerce çağrı cevaplamaktadır. Bünyesindeki doktorlar ve sağlık ekibiyle her türlü sağlık problemine çözüm üretebilen Acıbadem Mobil Sağlık, “Acil Sağlık”, “Evde Sağlık” ve “İşte Sağlık” olmak üzere üç ana konuda faaliyet göstermektedir. Ayrıca, uzaktan kronik hastalık takibi konusunda önemli bir yenilik olan ‘Teletıp Hizmeti’ sayesinde, özellikle tansiyon ve diyabet hastalarının sağlık durumlarının kontrollü izlenmesi ve acil durumlarda müdahalelerin kolaylaşması sağlanmaktadır. Şirket çatısı altında bulunan yaşam boyu sağlık ve bakım merkezi “Avital” ile yaşlı veya uzun dönem bakım gerektiren hastaların yanı sıra ameliyat sonrasında titiz bir bakım görmek isteyenlerin konforlu, sağlıklı bir hizmet alması ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesi amaçlanmaktadır. Şirket, geliştirdiği ürünlerle binlerce bireysel üye ve yüz binlerce kurumsal üyeye ulaşmış ve bu sayıları her geçen gün arttırmaktadır. Acıbadem Mobil Sağlık, “İşte Sağlık” çözümleriyle hizmet verdiği kurumlarda çalışan memnuniyetini önemli ölçüde artırarak, iş gücü kaybına yol açan sevklerin azaltmayı ve zaman kayıplarının önlenmesini hedeflemektedir. Şirket, Frost&Sullivan tarafından sınıfının en iyisi seçilerek “2012 PanEuropeanGrowthLeadership” (2012 Pan Avrupa Yükselen Liderlik) ödülüne layık görülmüş, yüzde 80’in üzerinde büyüme oranıyla mobil sağlık alanında Avrupa’nın en hızlı büyüyen şirketi olarak kayıtlara geçmiştir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.