19.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

2015 için tablo iyimser

2015 için tablo iyimser

Türkiye 2014’te gıda sektöründe üretici ve tüketici bakımından zor bir yıl geçirdi. Bu yılın sonuna yaklaşırken yıllık değerlendirmede bulunan Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, son dönemde artan yağışların tarım için iyi olduğunu vurgulayarak 2015 yılında gıda fiyatları konusunda iyimser olduğunu dile getirdi. 

Mehmet Erdoğan3

Türkiye tarım bakımından zor bir yıl geçirdi. Özellikle gıda fiyatlarındaki artışlar, hem üretici hem de tüketiciyi üzdü. 2014 yılını geride bırakırken hükümet ve şirketler bazında yeni projeler ve tüketici açısından ise fiyatlarda gerileme ümidini taşıyoruz. Tarım Bakanı Mehdi Eker, önümüzdeki yıl için gıda fiyatlarında artış olmayacağını açıklarken gündemle ilgili olarak değerlendirmede bulunan Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan da 2015’teki gıda fiyatları için iyimser bir tablo çizdi.

Buğdayda yüzde 20 kayıp

2014 yılının gıda ve tarım sektörü için bir değerlendirmesini yapan Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, bu yıl Türkiye’de tarımsal üretimde gerilemeler yaşandığını dile getirdi. Türkiye’nin 2014 yılını yağış anlamında çok sıkıntılı geçirdiğini belirten ve küresel ısınmanın etkilerinin de çok sert yaşandığının altını çizen Mehmet Erdoğan, özellikle İç Anadolu Bölgesi’ndeki Konya Havzası’nın çölleşme noktasına geldiğini kaydetti.

Tüm bu hava şartları nedeniyle başta buğday olmak üzere kayıplar yaşandığını belirten Mehmet Erdoğan şöyle devam etti: “Buğdayda yüzde 20’ye yakın üretim kaybı var. Bu yıl yağışsızlık yanında rüzgâr, don gibi iklim olaylarının çok sert yaşanması sebze meyve üretimini de etkiledi. Sonuç olarak 2014 yılı tarımsal üretim açısından oldukça elverişsiz geçmiştir.”

2015 için iyimser parametreler söz konusu

2015 yılı için öngörülerde bulunan Mehmet Erdoğan, bu aylarda görülen yağışların tarım için olumlu olduğuna dikkat çekerken “Bu yıl için çok da karamsar konuşmamak doğru olacaktır” dedi. Eylül ve ekim aylarının üretici bazından bakınca tarımsal yağış bakımından zengin geçtiğini dile getiren Erdoğan şöyle devam etti: “İklimde çiftçiyi etkileyecek denli büyük değişiklikler olmaması halinde 2015’te daha iyi bir üretim sezonu geçirebiliriz. 2014’e kıyasla 2015 yılında gıda ürünlerinin fiyatlarındaki artış, daha düşük ölçekte olacaktır. Bu tüketici için olumlu bir gelişmedir.

2014’te tüketici bilinçlendi

Sadece Türkiye’de değil dünya genelinde gıda fiyatlarında artma yönünde bir eğilim olduğunu belirten Mehmet Erdoğan, “Dönemsel ve ürüne bağlı düşüşler görülse de bunlar daha çok geçici olup konjonktüreldir. 2014’te hem bu nedenle hem de Türkiye’nin yaşadığı verimsiz üretim yılı nedeniyle Türkiye’de de gıda enflasyonu genel enflasyonun oldukça üzerinde seyretmiştir. Her şeye karşın gıda enflasyonunun aşırı yüksek olması nedeniyle hem siyasilerin hem de halkın sektör hakkında bilinci artmıştır” dedi.

Ciroda yüzde 10 artış bekliyoruz

Sezon Pirinç olarak 2014 yılında cirolarında yüzde 10 civarında bir artış hedeflediklerini belirten Mehmet Erdoğan, “Bu yıl içerisinde ihracatta kayıplar yaşadık. Bu kaybımızı en aza indirmek için 2015 yılı içerisinde iç piyasada büyümeyi sağlamayı hedeflemekteyiz” ifadelerini kullandı. Sezon Pirinç olarak yeni pazarlara açılmanın da 2015 hedefleri arasında olduğunun altını çizen Mehmet Erdoğan şöyle devam etti: “Başta Fildişi Sahilleri, Nijerya, Kenya, Etiyopya dâhil olmak üzere Afrika pazarına açılmak istiyoruz. İhracattaki gerilemeyi kapatmak için yeni pazarlar arayışındayız. İç piyasada ise yerel marketlere açılmak ve bayilik organizasyonunu genişletmeyi amaçlıyoruz.”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.