25.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

2015’te 1 milyar dolar ihracat hedefleniyor

2015’te 1 milyar dolar ihracat hedefleniyor

Türkiye’nin hizmet ihracatı 46,6 milyar dolara yükseldi. Sinema, televizyon, dizi, yayıncılık ve spor gibi kalemleri kapsayan sektörler de bu ihracatın renkli yüzünü oluşturuyor.TET+Yonetim+Kurulu+Baskani+Fatih+Kemal+Ebiclioglu-2 Kulturel+Hizmetler+Ortak+Akil+Platformu-1 Kulturel+Hizmetler+Ortak+Akil+Platformu-3 Kulturel+Hizmetler+Ortak+Akil+Platformu-4

Artık Türk dizileri 100’ü aşkın ülkeye ihraç ediliyor, Türk sineması 100. yılında en prestijli ödülleri kucaklıyor. Ülkemiz bu alanda hızla güçlenirken kültürel hizmet ihracatının 2015 yılında 1 milyar dolara yükselmesi hedefleniyor. İhracatın artırılması ve kültürel hizmetlerin ayrı bir ihracatçı birlik çatısı altında temsil edilmesi amacıyla sektörün ilgili tüm tarafları TET’in düzenlediği çalıştayda buluştu.

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET), Kültürel Hizmetler Ortak Akıl Platformu Çalıştayı’nda; sinema, TV yapımcıları, yayıncılar, müzik endüstrisinin temsilcileri, reklamcılar ve ilgili meslek birlikleri gibi sektörün önemli firma ve kurumlarını bir araya getirdi. Toplantıya, T.C Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölge Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, TET Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, TET Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Güven Uçkan, TET Yönetim Kurulu Üyesi Besim Tuncay Oktayer ve RATEM Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Güleryüz katıldı.

CVK Hotels & Resort Park Bosphorus Hotel’de düzenlenen toplantıda dizi, sinema, müzik ve spor endüstrileri aracılığıyla yapılan ihracatın artırılması ve ayrı bir ihracatçı birlik çatısı altında temsil edilmesi amacıyla sektörün önünde duran tüm sorunlar katılımcılarla masaya yatırıldı ve çözüm önerileri konusunda beyin fırtınası gerçekleştirildi.

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz’in moderatörlüğünde yürütülen beyin fırtınasında katılımcılar kültürel hizmet ihracatında yer alan dizi, sinema, film, müzik ve kitap gibi sektörlere yönelik sorunları dile getirdiler. Toplantıda en önemli sorunlar seçilerek çözüm yolları arandı. Hizmet ihracatının tanımlanması ve ayrı bir ihracatçı birliğiyle temsil edilmesi gerekliliğinin yanı sıra telif hakları, sektörlere ilişkin sağlıklı verilerin olmayışı, sektörün ihtiyaç duyduğu teknik ve yaratıcı insan kaynağını sağlayacak eğitimlerdeki yetersizlikler, kültür ve yaratıcı hizmetler ihracatı konusunda strateji eksikliği temel sorunlar olarak ortaya kondu.
Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, tüm sektör temsilcilerinin katılımıyla bir yol haritası çıkaracaklarını ifade ederek “Şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz ihracatı ürettiğimiz ürünlerle yaptık. Ancak ihracat sadece ürettiğimiz ürünlerle sınırlı değil. Sağlık, eğitim, bilişim, turizm, ulaşım, dizi, televizyon, sinema, spor gibi sektörlerin ürettiği kültürel hizmetler aracılığıyla da önemli bir ihracat gerçekleşiyor. Ürünle yapılan ihracatı siyah-beyaz olarak nitelersek artık ihracatımız bu sektörlerle renkleniyor diyebiliriz. Kültürel hizmet ihracatı, hizmet ihracatının bir alt kolu. Düzenlediğimiz bu çalıştay ve diğer çalışmalarımızla varmak istediğimiz nihai hedef, hizmet ihracatı birliği veya birliklerinin kurulması. Kültürel Hizmetler Ortak Akıl Platformu bunun ilk adımı oldu. 2015 yılında hizmet ihracatının diğer alt kolları için de bir yol haritası belirlemek üzere sektör buluşmalarımız devam edecek.” dedi.

Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölge Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk, Türkiye’nin 2013 yılında 46,6 milyar dolarlık hizmet ihracatı gerçekleştirdiğini belirterek şunları söyledi: “2014 yılı Ocak – Ekim döneminde hizmet ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 9 artışla 44,1 milyar dolara ulaştı. Küresel hizmet ihracatı 4,6 trilyon dolar seviyesinde ve Türkiye bu alanda dünyada 16’ıncı sırada bulunuyor. Hizmet ihracatının artırılması amacıyla sağlık, turizm, bilişim, eğitim ve film sektörlerine yurtdışı pazara giriş ve tanıtım desteği vereceğiz. Ayrıca markalaşmaya yönelik olarak Turquality benzeri bir projeyi de hizmet ihracatına uygulamayı hedefliyoruz. Bu konudaki çalışmalar sürüyor.”

Uğur Öztürk, Türkiye’de dizi ve film sektörünün önemli bir gelişim gösterdiğine dikkat çekerek ülkemizdeki gişe filmlerinin yüzde 54’ünün yerli olduğunu, Türk dizilerinin ise üç kıtada 400 milyon izleyiciye ulaştığını söyledi. Dizilerle 200 milyon dolarlık gelir elde edilirken, sadece eğlence değil imaj, kültür, markalar ve algı ihraç edildiğini belirtti.

RAKAMLARLA KÜLTÜR VE HİZMET İHRACATI

· Hizmet ihracatı 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 8 artışla 46,6 milyar dolara ulaştı.

· Aynı dönemde hizmet ithalatı ise yüzde 14 artışla 23,4 milyar dolar oldu.

. 2014 yılının Ocak-Ekim döneminde hizmet ihracatı yüzde 9 artışla 44,1 milyar dolara ulaştı.

· 2023 yılında hizmet ihracatının 150 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

· Hizmet sektörünün GSMH’daki payı yüzde 60.

· Dünyada film endüstrisinin geliri 88,3 milyar dolar seviyesinde. 2017 yılında bu rakamın 100 milyar dolara, 2018 yılında ise
110 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

· Türk dizileri Ortadoğu’dan Güney Amerika’ya kadar 100’ü aşkın ülkeye ihraç ediliyor. Türk dizilerinin ihracından 200 milyon dolar gelir sağlanıyor.

· Üç kıtada 400 milyon izleyiciye ulaşıyor.

· Kültürel hizmet ihracatının 2015 yılında 1 milyar dolara yükselmesi hedefleniyor.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.