TürkiyeSON - 07.03.2021 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

26 Ocak Dünya Gümrük Günü

26 Ocak Dünya Gümrük Günü
Reklam

Dünya Gümrük Örgütü’nün ilk toplantısının yapıldığı 26 Ocak 1953 tarihi anısına 1981 yılından bu yana ‘Dünya Gümrük Günü’nü kutlamaktayız.

Dünya gümrük günü ile ilgili Bakanlığımız tarafından her yıl bir tema belirlenmektedir. Bu yılki temamız, “Etkin Sınır Yönetimi İçin Veri Analizi” olarak belirlenmiştir.

Bu bağlamda, Bölge Müdürlüğümüz işlemlerini veri analizi odaklı, analizci ve seçici yöntemlerle değerlendirmeye tabi tutmakta, bu şekilde elde olunan bilgilere göre yasal ticaretin basitleştirilmesi ve yasadışı ticaretin önlenmesi politikası çerçevesinde; yasal yollarla gümrükte iş yapan gerçek ve tüzel kişilerin işlemleri kolaylaştırılırken, gümrük suçları ile etkin olarak mücadele yürütülmektedir.

Gümrük idarelerimizde hem fiziki olarak, hem de uygulama bakımından yenilikleri sürdürüyoruz. Bölge Müdürlüğü ve Malatya’da hizmet veren birimlerin mevcut hizmet binası fiziki koşulları itibariyle gümrük hizmetinin amaç ve gereklerini tam olarak karşılamadığından, organize sanayi bölgelerine ve havalimanına yakın konumda olan Yeşilyurt İlçesi İkizce Köyü sınırları içerisinde 17575,54 metrekarelik arsanın, hazineden Bakanlığımıza tahsisi yapılarak, Haziran 2016 da hizmet binası yapımına başlanmıştır. Öngörülen bitim süresi Mart 2018’dir.

Bölge Müdürlüğümüz bağlantıları Malatya, Kahramanmaraş, Elazığ ve Sivas Gümrük Müdürlüklerimizden 2016 yılında 426 Milyon Dolar ihracat ve 274,5 Milyon Dolar İthalat işlemi gerçekleştirilmiştir. İhracatın ithalatı karşılama oranı % 100′ ün üzerinde gerçekleşmiştir.

Reklam

Kaçakçılıkla mücadele en fazla önem verdiğimiz faaliyetlerimizden biridir. Bu alanda alınabilecek tüm tedbirleri alıyoruz. Bu bağlamda 2016 yılında 29 olayda 804.750 TL kaçak yakalama olayı gerçekleşmiştir.

Bakanlığımızın tüm iş ve işlemlerinin standardize edilmesi, şeffaflık ve takip edilebilirliğinin sağlanması, coğrafi kısıtları ortadan kaldırarak farklı yerlerdeki ihalelere internet üzerinden teklif verilmesini sağlamak, ihalelere katılımı ve dolayısıyla rekabeti artırmak, eşyanın tasfiyesini hızlandırmak amacıyla e-ihale uygulamasına geçilmiştir. 2016 yılında 60 araç 63 eşya satışı olmak üzere 1.537.086,18 TL satış hasılatı gerçekleştirilmiştir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: