TürkiyeSON - 14.04.2024 -

44 günde 44 tır yardım

44 günde 44 tır yardım

Malatya’da Valisi Süleyman Kamçı, düzenlediği basın toplantısıyla başlatılan “44 Günde 44 TIR Yardım Kampanyası’na destek çağrısında bulundu.
Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Malatya Eczacılar Odası ile İnsani Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından organize edilen ve kamu kurum ve kuruluşları ile birçok sivil toplum kuruluş temsilcileri tarafından desteklenen “44 Günde 44 TIR Yardım Kampanyası” tüm hızıyla devam ederken, kampanyaya desteğin artırılması amacıyla bir basın toplantısı düzenlendi. Malatya Büyükşehir Belediyesi Beydağı Toplantı Salonunda Vali Süleyman Kamçı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır tarafından düzenlenen toplantıya AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük, MHP İl Başkanı Mehmet Erdem, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, ESOB Başkanı Şevket Keskin, MÜSİAD Başkanı Mehmet Balin, Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, İHH Başkanı Ömer Derin ve daha birçok kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşu yönetici ve temsilcileri ile basın mensupları katıldı. Vali Süleyman Kamçı, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu coğrafyada kan, gözyaşı ve matemin kol gezdiğini belirterek, özellikle komşu ülke Suriye’deki savaşta hayata tutunmaya çalışanların Türkiye’ye iltica ettiğini söyledi.

Suriyeliler ile Bayırbucak Türkmenlerinin savaştan etkilenmesinin yanı sıra taşeron örgütlerin Türkiye’de de huzursuzluk meydana getirerek, vatandaşların mağdur edildiğini kaydeden Kamçı, “Ortadoğu ve Türkiye üzerinde hesapları olanlar bir şeyi unutmaktadırlar. Necip Türk milleti tarih boyunca iman, cesaret ve hamiyet timsali olarak vatanının bölünmez bütünlüğünü, milli birlik ve beraberliğini muhafaza etmede asla tereddüt göstermemiş, mazlum milletlere yardım eli uzatmaktan hiçbir zaman imtina etmemiştir. Bu asil duruş dünden bugüne hiç değişmemiş ve kıyamete kadar da değişmeden devam edecektir. Aziz vatandaşlarımız ve mağdur milletler emin olsunlar ki, Türkiye Cumhuriyeti Devleti var oldukça bu coğrafya üzerinde gerçekleştirilmek istenen plan ve projeler asla hedefine ulaşamayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, Suriye’de mağdur olan insanlara, sınırda bulunan mültecilere, Bayırbucak Türkmenlerine ve Güneydoğu’da bulunan terör mağduru vatandaşlarımıza yardım maksadıyla Valiliğimizin olurlarıyla Günde 44 TIR Yardım Kampanyası hayat geçirildi” şeklinde konuştu.
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise yaptığı konuşmada dünyanın gözleri önünde son yüzyılın en büyük acılarından birinin yaşandığını belirterek, Türkiye’nin toplum olarak bu acıya sessiz kalmadığını söyledi. Tarihin bu günleri yazacağını kaydeden Çakır, “Bu ülkenin bir vatandaşı olmaktan gurur duyuyoruz. Bu acıyı sahiplenen, yüreğinde hisseden ve onlarla paylaşan, destek olan bir ülke varsa, bu da Türkiye’dir. Dolayısıyla bizler de şehir olarak buna sessiz kalamayız. Bugüne kadar sivil toplum kuruluşlarımız ciddi katkılar sağladı. Bütün kurumlarımız, bütün belediyelerimiz başta Valim olmak üzere bütün siyasi partilerimiz ve farklı sivil toplum kuruluşlarımız bir çatı altında toplanabiliyorsa gerçekten bu Malatya’ya yakışan bir davranıştır, tutumdur. Bugüne kadar gönderilen yardımların bir yenisini daha bu kampanya ile hayata geçirmiş durumdayız. 44 günde 44 TIR Yardım Kampanyası’nda toplanacak olan yardımları Suriyeli mağdur kardeşlerimiz ile terör mağdurları ailelerimize göndereceğiz” ifadelerini kullandı.
Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, Ortadoğu’da yeni bir harita oluşturulmaya çalışıldığını, bunun da Müslümanları mağdur ettiğini aktardı. Özelçi, “Bu şekillendirme Müslüman anaları ağlatmakta, Müslüman çocukları feryat ettirmektedir. Bizde ecdadımızdan aldığımız güçle, geçmişte ecdadımızın koruyup kolladığı bu milleti mağdur etmemek, onların sorunlarına onların sıkıntılarına merhem olmak amacıyla böyle bir kampanyayı Malatya Büyükşehir Belediyemiz ve İHH ile birlikte başlattık. Valimizin büyük desteği ile 4-4’lük şehrin 4-4’lük insanları ecdadına yakışır şekilde bu kampanyaya destek verecek ve bu kampanya amacına ulaşacaktır. ‘Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir’ düsturuyla bu kampanyamızı başarıya ulaştıracağız inşallah” sözlerini kaydetti.

Son olarak konuşan İHH Başkanı Ömer Derin ise kısa bir süre önce Irak’ta meydana gelen savaşta, 2.5 milyon kişinin evsiz kaldığını, 4.5 milyon kişinin muhacir durumuna düştüğünü, 2.5 milyon kişinin öldüğünü, 4 milyon çocuğun yetim kaldığını, 97 bini çocuk olmak üzere 897 bin kişinin kaybolduğunu belirterek, savaşın ardından herhangi bir zafer bırakmadığını, sadece mağduriyet bıraktığını söyledi. Derin, “Bu bilinçle yola çıktık. Irak’ta nasıl çocuklar kaybolup, suç örgütlerinin eline düştüyse, organ mafyalarının eline düştüyse, kadınlar suç örgütlerinin eline düştüyse, Suriye’de de olacak olan oydu. Savaş başladığı andan itibaren Türk milletinin temel bakış acısı bu oldu ve biz ne kadar Suriyeli gelirse gelsin misafir edeceğiz anlayışı ile misafir etmeye çalıştık. Avrupa medeniyeti ile Türk medeniyeti arasındaki İslam medeniyeti arasındaki temel fark buydu. Avrupa medeniyeti sınırlar örerken, aman ha buraya bir mülteci daha gelmesin diye sınırlar örerken, bizlerde kapımızı ve kalbimizi her an kardeşlerimiz için açalım diye yola koyulduk” diye konuştu.
Toplantıda ayrıca sırasıyla MÜSİAD Başkanı Mehmet Balin, MHP İl Başkanı Mehmet Erdem, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, ESOB Başkanı Şevket Keskin, Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük, HİMYAÇDER Başkanı Ece Budan, Hacı Bektaşi Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli, İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül ile Memur-Sen Şube Başkanı Kerem Yıldırım yaptıkları konuşmalarda, kampanya ile ilgili desteklerini belirterek, herkesi kampanya katılmaya çağırdı. Konuşmalardan sonra Suriye’deki savaşta tüm ailesini kaybeden küçük bir kız çocuğu ile yapılan belgesel türü röportaj izleyenlere duygulu anlar yaşattı.
NASIL YARDIMDA BULUNABİLİRSİNİZ?
Öte yandan yardım kampanyasına katkıda bulunmak isteyen vatandaşların, tüm marketlerde bütçelerine göre yardım kolileri yaptırabilecekleri, ’44 TIR’ yazıp 3072’ye mesaj atabilecekleri, ilk, orta ve lise öğrencilerine teslim edilecek olan yardım zarflarına bütçelerine göre nakdi yardım yapabilecekleri, Al Baraka Türk Bankasındaki TR150020300001671491000003 nolu yardım kampanyası hesabına para yatırabilecekleri belirtildi. Ayni yardım yapacaklar için ise Büyükşehir Belediye binası arkasında çadır kurulacağı kaydedildi. Ayrıca, vatandaşlarımız 377 19 32 numaralı telefonu arayarak yardım kampanyası hakkında daha detaylı bilgi alabilirler. “44 Günde 44 TIR Yardım Kampanyası” kapsamında ilk TIR bugün, Belediye Hizmet Binası arkasında düzenlenen törenle yola çıktı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.