24.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

52 bin kilometre yol katetti

52 bin kilometre yol katetti

Elektrik elektronik sektöründen 82 Türk firması, ihracatlarını artırmak için 2014 yılında yollara düştü, Filipinler’den Ekvador’a 10 ülke dolaştı.  TET tarafından düzenlenen ticaret heyetlerine katılan firmaların yıl boyunca yaptığı kilometre 52 bine ulaştı.TET-Ticaret+Heyetleri-3

 

Türkiye’nin teknolojideki gücünü temsil eden Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET), Ekonomi Bakanlığı tarafından uygulanan Hedef Ülkeler ile Ticari ve Ekonomik İlişkileri Geliştirme Stratejisi çerçevesinde 2014 yılında dünyayı turladı. Elektrik elektronik sektör temsilcileri, TET öncülüğünde yapılan ticaret heyetleri kapsamında Tayvan-Filipinler, Meksika, Kamerun, Paraguay-Uruguay, Kazakistan-Azerbaycan pazarları ile buluştu. Sektörün son durağı ise Ekvador ve Kolombiya pazarı oldu. 19 Türk firmasının Ekvador ve Kolombiyalı 88 firmayla görüştüğü heyete ilgi yoğundu.

Yıl genelinde gerçekleştirilen heyetlere elektrik, elektronik, kablo ve bilgi teknolojileri, elektrik üretim ve dağıtım ekipmanları ve beyaz eşya alanında faaliyet gösteren 82 firma katıldı. Gerek yatırımcılar, gerekse elektrik elektronik sektörü için önemli fırsatlar barındıran bu pazarlar sektörün yakın takibinde yer alıyor.

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, elektrik elektronik sektörünün 2014 yılında ticaret hacmini yukarıya taşıyacak pazar araştırmalarına ağırlık verdiklerini ifade ederek şunları söyledi: “Elektrik elektronik sektörü açısından Güney Amerika, Afrika ve Türki Cumhuriyetler önemli ihracat potansiyeli taşıyor. Türk elektrik-elektronik firmalarımızın bu coğrafyalarda şansı oldukça yüksek. Pazarı tanımak ve kendimizi tanıtmak adına firmalarımız yıl içinde bu ülkelerin en önemli sektör firmalarıyla verimli görüşmeler gerçekleştiler. 2015 yılında ise Etiyopya – Sudan, Kamboçya – Laos – Myanmar, Venezuela – Panama ve İsveç – Norveç’e ticaret heyetleri düzenleyeceğiz. Attığımız adımların önümüzdeki yıl ve sonrasında ihracatımıza etkilerini göreceğiz.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.