25.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

6 kişi öldükten sonra çalışma başlatıldı!

6 kişi öldükten sonra çalışma başlatıldı!

don6n8630 Ekim 2014 tarihinde Doğanşehir’in Suçatı mevkiinde meydana gelen trafik kazasında yaşamını yitiren genç öğretmen Özlem Kaya’nın babası, Suçatı mevkiine yapılan yol ve bariyer yapım çalışmasının yetersiz olduğunu savundu. Acılı Baba, Suçatı mevkiinin tamamına yol ve bariyer çalışmasının yapılması gerektiğini dile getirerek, “Bizim canımız yandı, başka ailelerin de canı yanmasın. Biz bunun derdindeyiz” dedi.
Doğanşehir ilçesi Suçatı mevkiinde son dönemlerde art arda yaşanan ölümü kazaların ardından Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü ekipleri geçte olsa çalışmalara başladı ve kazalarının meydana geldiği bölgede çelik bariyerler yerleştirmeye başladı. Ancak birçok insanın ölümüne neden olan Suçatı mevkiinde çalışmaların geç kalmasına bir anlam verilemezken, kazada hayatını kaybedenlerin aileleri ise bu duruma tepki gösterdi.

30 Ekim 2014 tarihinde yine aynı bölgede meydana gelen kazadan dolayı yaşamını yitiren genç öğretmen Özlem Kayanı’nın babası Muharrem Karakoç, kızının hayatını kaybettiği kazada bölgede bariyerin olmadığını belirterek blatılan yol ve bariyer çalışmalarının yetersiz olduğunu savunup, BUSABAH gazetesine açıklamada bulundu.

4 KAZADA 6 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Acılı Baba Karakoç, aynı bölgede yaşanan kazaları hatırlatarak Suçatı mevkiinde yaşanan ve 4 kişinin öldüğü kazalardan birinde 26 yaşındaki kızı Türkçe öğretmeni Özlem Kaya’nın da bulunduğunu söyledi. Aynı kazada yaralanan 2 kişiden birinin halen sağlığına kavuşmadığını da belirten baba Karakoç, 30 Ekim ile 13 Aralık 2014 tarihleri arasında Suçatı mevkiinde 4 trafik kazasının meydana geldiğini ve bu kazalarda 6 kişinin yaşamını yitirdiğini 23 kişinin de yaralandığını ifade etti.

 “MAALESEF 2 TARAFTA DA BARİYER YOKTU”

Malatya’da yaşanan trafik kazalarının yaklaşık yüzde 60-70’nin Doğanşehir ilçesi Suçatı mevkiinde meydana geldiğini ileri süren acılı baba Karakoç, “Kızımın hayatını kaybettiği kazada o bölgede orta refüjte bir bariyerin olması gerekiyordu. Tren hattı tarafında da yine bir bariyerin olması lazımdı. Ve maalesef 2 tarafta da bariyer yoktu. Ancak bu son kazada yani 13 Aralık 2014’teki kazada Mikail Çalışkan ve Erol Durmuş’un hayatını kaybetmesiyle Karayolları orada bir çalışma yapmaya başladı. Ancak yapılan çalışma kısıtlı bir bölgede yapılıyor. Zaten Karayollarının yaptığı çalışma sadece kazanın olduğu yere yapılıyor. Bariyer çalışmasının Suçatı mevkiinin tamamında yapılması gerekiyor. Çünkü Malatya’da meydana gelen çalışmanın yüzde 60-70’i bu bölgede oluyor. Bu bölge çok riskli, tehlikeli bir bölge ve yıllarca bu bölgede insanlar yaşamlarını yitiriyor” ifadelerini kullandı.

“YAKLAŞIK 10 TEHLİKELİ VİRAJ VAR”

Suçatı mevkiinde meydana gelen kazaların sorumlusunun Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün olduğunu iddia eden Karakoç, şunları söyledi:

“Karayolları zamanında orta refüje ve tren hattı tarafına bir bariyer koymuş olsaydı belki yaşamlarını bu bölgede kaybeden insanlar hayatta olacaktı. Öte yandan bu bölgedeki dağ eteklerindeki meyiller dağ tarafına verilir. Bu bölgedeki birçok virajda dağ eteklerindeki meyiller uçurum tarafında. Ve orada akan sular yolda buzlanmaya neden oluyor ve bu da kazalara neden oluyor. Bu Karayollarının hatası. Acaba yoldan kaynaklanan bir sorun var mı, bu kazalar neden meydana geliyor diye Karayolları yıllardır bu bölgede çok ciddi kazalar olmasına rağmen bu bölgede bir inceleme yapmadı. 13 Aralık 2014 tarihinde o bölgede meydana gelen kazanın sonucunda hayatını kaybeden arkadaşlardan birisinin savcılığa suç duyurusunda bulunması sonucunda Karayolları sanırım o bölgede bir çalışma yapıyor. Çalışmaları çok kızıltı bir bölgede yapıyor. Orada yaklaşık 10 tehlikeli viraj var ve bariyer çalışmalarının bu bölgenin tamamına yapılması gerekiyor.”

 

“RANT PEŞİNDE DEĞİLİZ”

Suçatı mevkiinde tamamına bariyer yapılmasını talep eden Karakoç, başka canların kaybedilmesini istemediklerini belirterek, “Yitirilen canın sahibi olarak Karayollarından böyle bir talebimiz var. Bu talebi artık Malatya Valiliği mi, Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü mü duyması gerekiyorsa duymasını ve buna bir el atmasını istiyorum. Ben kızım için Karayollarına şimdiye kadar bir suç duyurusunda bulunmadım. Muhtemelen savcılık hala delil toplama aşamasında. Bizim kendi hukuki sürecimiz devam ediyor. Biz mahkemede bir bilirkişinin o bölgeyi incelemesini isteyeceğiz. Özlem Kaya’nın ailesi olarak biz herhangi bir rant peşinde değiliz. Bizim canımız yandı, başka ailelerin de canı yanmasın. Biz bunun derdindeyiz. Bizim isteğimiz orada yapılan sınırlı çalışmanın Suçatı bölgesine yapılması. Eğer bu bölgenin tamamında bariyer çalışması yapılır ve bir kişinin de canı kurtulursa bu bize yeter” diye konuştu.

ÖZLEM KAYA KİMDİR?

Malatyalı olan Özlem Kaya, Adıyaman’ın Çelikhan ilçesi Pınarbaşı Ortaokulunda Türkçe öğretmeni olarak çalışıyordu. 2 yıllık meslek hayatının ardından 30 Ekim 2014 tarihinde Suçatı mevkiinde meydana gelen kaza sonucunda ağır yaralandı. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde bir hafta yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybeden genç öğretmen Özlem Kaya 26 yaşında ve 40 günlük evliydi.Kaynak;www.busabahmalatya.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.