25.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

85 yıl sonra Ayasofya ilk kez Kur-an-ı Kerim

85 yıl sonra Ayasofya ilk kez Kur-an-ı Kerim

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2015 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında İslam Kültür Sanat Platformu (İKSP) işbirliği ve Turkcell’in katkılarıyla “Aşk-ı Nebi Ayasofya” sergisini sanatseverlerle buluşturdu.

 

0185 yıl sonra ilk kez Kur-an-ı Kerim’in okunduğu Ayasofya’da gerçekleşen açılışa Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. A. Haluk Dursun ve İstanbul Valisi Vasip Şahin katıldı.

Mehmet Çebi koleksiyonundan değerli Hilye-i Şerifelerin görülebileceği sergi, bu yıl ilk kez neoklasik dönem eserlere ev sahipliği yapıyor. Sergi Haziran ayına kadar ziyaret edilebilecek.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Hz. Muhammed ve Birlikte Yaşama Ahlakı” temasıyla gerçekleştireceği Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında, İstanbul Ayasofya’da “Aşk-ı Nebi Ayasofya” sergisi açıldı. İslam Kültür Sanat Platformu işbirliği ve Turkcell’in katkılarıyla düzenlenen sergi, Mehmet Çebi koleksiyonundan dönemin ekol hattatlarının değerli Hilye-i Şerifelerini görücüye çıkardı.

63 Hilye-i Şerife

Bugüne kadar geleneksel İslam sanatları alanında düzenlenmiş en önemli ve en kapsamlı sergi olma özelliğine sahip “Aşk-ı Nebi” sergisi için Ayasofya’da gerçekleştirilen açılış programı Kur’an Tilavetiyle başladı. 85 yıl sonra ilk kez Kur’an-ı Kerim’in okunduğu Ayasofya’daki açılışa Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. A. Haluk Dursun, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça ve seçkin bir davetli topluluğu katıldı.

Görmez’den duygulandıran sözler

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törenin ardından bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Kutlu doğumunu idrak ettiğimiz efendiler efendisi, sevgililer sevgilisi Hz. Muhammet Mustafa’ya salat ve selam olsun. Ben sözlerimin başında az önce hasret kaldığı ilahi kelamla kubbesi çınlayan ulu mabedimiz Ayasofya’yı hürmetle selamlıyorum. Feth-i Mubin’den bugüne kadar bu kubbenin altında Rahman’a secde eden bütün büyüklerimizi rahmetle yad ediyorum” diyerek sözlerine başladı.

Türkiye’nin tarihsel zenginliğine dikkat çeken Görmez, “Biz öyle bir tarihin çocuklarıyız ki bizim tarihimiz ancak bir aşk üzerinden, bir sevgi, bir sevda üzerinden okunabilir. Bazıları bu tarihi sadece kılıç kalkan, top tüfek üzerinden okuyabilir. Bazıları sadece çelik çomak oyun eğlence üzerinden okuyabilir. Ama asıl bu tarih bir aşk üzerinden bir sevgi bir sevda üzerinden okunabilir. Ve o aşkın kaynağı biraz sonra açılışını yapacağımız Aşk’ı Nebi’nin eserlerinde de göreceğiniz gibi bir Muhammed Mustafa sevgisi, aşkı sevdası üzerinden ancak okunabilir” diye konuştu.

“İslam dünyası ilahi aşktan mahrum kaldı”

İslam dünyasının ilahi aşktan mahrum kaldığına dikkat çeken Görmez, “Bugün İslam dünyası zarif ince duygudan, yüce ulvi sevgiden, derin metafizik muhabbetten ve ilahi aşktan mahrum kaldı biliyor musunuz? Onun için bugün yaptığımız sanat adamlarımızın, sanatkârlarımızın İslam sanatlarıyla yapmak istedikleri, bize kazandırmak istedikleri hasletler asıl bu hasletler. Onun için hep birlikte bu ulu mabedin kubbesi altında yeniden gönül dünyamıza dönüp ruhumuzu beden ülkesinin makberinden kurtarmak için çaba göstermek durumundayız. Bu da ancak imanla olur, Bu da ancak sevgiyle, ancak muhabbetle olur. Ben bu vesileyle tekrar bu tür güzel çalışmalara öncülük yapan bütün sanat büyüklerimize, hattatlarımıza en kalbi duygularla şükranlarımızı sunuyorum” diye konuştu.
Sergi 10 Haziran’a kadar ziyarete açık

Sergide Hazreti Peygamber’e övgü dolu sözlerden oluşan Mehmet Çebi Koleksiyonundan 63 Hilye-i Şerife görülebilecek. 2015 yılı Kutlu Doğum etkinlikleri kapsamında açılan “Aşk-ı Nebi Ayasofya” sergisi, 10 Haziran Çarşamba gününe kadar ziyaret edilebilecek.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.