TürkiyeSON - 07.06.2023 -

Ağaç yaşken ekilir

Ağaç yaşken ekilir

Sivas Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından başlatılan ‘Ağaç Yaşken Eğilir – Trafik Kurallarını Öğreniyorum’ projesi Vali Zübeyir Kemelek İlkokulu’nda gerçekleştirilen törenle başladı. Törene; Belediye Başkakanı Sami Aydın, Okul Müdürü Beyhan Öztürk, Mevlana Mahallesi Muhtarı Kazım Gözel ile çok sayıda veli ve öğrenci katıldı.

Programda konuşan Okul Müdürü Beyhan Öztürk, “Ağaç Yaşken Eğilir Trafik Kurallarını Öğreniyorum Projesi’ni bugün okulumuzda başlatmanın mutluluğu içerisindeyiz. Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının pek çoğunun nedeni kurallara uymayışımız. Yaya geçidine ya da kaldırımlara park etmiş araçlar, kırmızı ışıkta geçmeye çalışan yayalar hemen hemen hepimizin karşılaştığı manzaralardır. Trafik kurallarına riayet etmek, can ve mal güvenliğimiz için gereklidir. Bu bilincin küçük yaşlarda oluşturulduğunu bilen ve konuya hassasiyetle yaklaşan Belediye Başkanımız Sami Aydın’a ve ekibine teşekkür ediyoruz.” dedi.

 

 

Mevlana Mahallesi Muhtarı Kazım Gözel de, “Sivas artık Kayseri’yi örnek almıyor. Sivas Türkiye’de ses getirdi ve Cumhurbaşkanımız da gerçekten bu konuda Sivas’ı dört dörtlük bir şehir olarak gördü. Burdan Belediye Başkanıma ve ekibine teşekkür ediyorum. Bugün de Sivas’ta örnek alınan Vali Zübeyir Kemelek İlkoulu!nda bu projenin başlmasından da ayrıca mutluyuz.” ifadesini kullandı.

“Ağaç yaşken eğilir” diyerek sözlerine başlayan Başkan Sami Aydın ise, “Gerçekten güzel bir atasözümüz. Öyleki 0-4 yaş çok önemli. Bunu artık bilim adamları ifade ediyor. Bu süreçte belki konuşmayı dahi yeteri kadar bilmiyorsunuz ama adeta bilgisayar gibi verilen her şeyi kaydedebiliyorsunuz. Bizler bazı şeylerin nasıl yapılacağını daha yeni kavrıyoruz. Bizim dönemlerimizde ilkokul vardı ama ilkokul öncesi anaokul dediğimiz okullar yoktu. Biz her okulda yabancı dil öğreniriz. Ortaokulda başlarız lise, üniversite ama üniversiteyi bitirdikten sonra nasıl öğrendiysek yabancı dili bir türlü konuşamayız. Bunun gibi çok örnekleri var. Emin olun şu yaştaki öğrendiklerimizi hayatımızın her aşamasında unutmayız ve onları uygulayabiliriz. Bu nedenle biz diyoruz ki; ‘Eğer bu ülkede bazı sorunları aşmak istiyorsak çocuklardan başlamamız lazım.’ Onlardan başladığımız uygulamanın kalıcı olacağını düşünüyoruz. Bu projeyi programımıza aldık. Bu sene yani 2018’de gerçekleştireceğiz. Trafik eğitim pistini çocuklarımızın hizmetine sunacağız ancak çocuklardan şöyle bir ricam olacak. Bu trafik eğitim pistini lütfen müsade edin sizden önce büyükleriniz, velileriniz kullansınlar. Onların daha çok ihtiyacı var. Çünkü sizler yaya kaldırımına araç park etmiyorsunuz, yayaların geçeceği kaldırımlar üzerine ticari eşyalar koymuyorsunuz, kırmızı ışıkta yoldan geçmiyorsunuz. O yüzden sizlerden anlayış bekliyoruz. Önce büyüklerimiz, biraz önce söylediğim kuralları ihlal edenler kullansınlar.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından öğrencilere trafik kuralları boyama kitabı ve boya dağıtıldı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: