TürkiyeSON - 26.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Ağbaba; Ağılbaşı Yunanistan’a, Suriye’ye mi Bağlı ?

Ağbaba; Ağılbaşı Yunanistan’a, Suriye’ye mi Bağlı ?

“AYRIMCILIK YOK DİYENLER GELİP AĞILBAŞI’NA BAKSIN”

Darende’nin Ağılbaşı Mahallesi’nin yol ve su sorununu gündeme getiren Ağbaba; “Ey Büyükşehir Belediyesi, Ağılbaşı Yunanistan’a Suriye’ye mi  bağlı? ,‘Biz ayrımcılık yapmıyoruz’ diyenler gelip  Ağılbaşı’nı görsün, ayrımın ne olduğunu anlarlar” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, beraberinde Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ve parti yöneticileriyle  Darende Ağılbaşı Mahallesi’ni ziyaret etti. Mahallenin birikmiş sorunlarını gündeme getiren Ağbaba, yapılan ayrımın kabul edilemez olduğunu belirtti.

Ağılbaşı mahalle muhtarı Zeynel Kılınç , köylerinin en büyük sorununun su sorunu olduğunu belirterek “Yıllar önce Tohma’dan gelen suyumuz vardı. Artık o da yok. Mahalle de üç beş kuyu açtık ama kuyular sorunumuzu çözmek noktasında yeterli değil. Su sorununu bir an önce çözülmesi gerekiyor. Bir başka sorunumuz ise yollarımız. Sınırlarımız içerisinde olan yollar tamamen bozulmuş durumda. Darende’den Yeşilköy’e olan yollar asfalt yapıldı. Yeşilköy ile aramız 7 km. Bu ara yol yapılmadı” dedi.

AYIP BİR ŞEY

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Ağılbaşı’nın yol sorununun yıllardan beri defalarca gündeme getirilmesine rağmen çözülmediğini belirterek “Ağılbaşı sanki başka bir ile, başka bir ülkeye bağlı gibi. Bu kadar ayrımcılık görülmüş bir şey değil. Sanki bir çizgiyle çizilmiş gibi bir yere kadar yol yapılıyor, sonra yapılmıyor. Asfalttan hemen stabilize giriyorsun. Bu ayıp bir şey. İnsanlığa da, hukuka da, hakka da sığmaz. İnsanlar burada bu şartlarda üretim yapıyorlar. Susuz kayısı yetiştiriyorlar. Dişleriyle, tırnaklarıyla tutunmaya çalışıyorlar. Ama ilgililer burada yaşanmaması için ellerinden geleni yapıyor” dedi.

KUL HAKKI DEDİĞİN TAM DA BU

“Ey Büyükşehir Belediyesi, Ağılbaşı Suriye’ye mi bağlı? Yunanistan’a mı bağlı? Gürcistan, Ermenistan’a mı bağlı?”diye soran Ağbaba, “Burada yaşayan insanların da kimliklerinde  Türkiye Cumhuriyet vatandaşı yazıyor ‘Biz ayrımcılık yapmıyoruz’ diyorlar gelin Ağılbaşı’nı görün ayrımın ne olduğunu bütün Türkiye görsün, duysun. Daha önce TBMM’de konuyu gündeme getirdim, tekrar getireceğim. Meclis kürsüsünde Hükümete, AK Parti’ye sizin isyanınızı dile getirip ‘Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilsek o zaman vergi vermeyelim, askere gitmeyelim’ diye haykırmanızı söyleyeceğim.  Yollar sanki 1950’li yılların yolu gibi. Daha önceki gelişimde bir minibüs yolda çamurdan kalmış gidemiyordu, tekerine zincir takıp öyle yoluna devam edebildi. Kul hakkı dediğin işte tam da bu. Buradan hükumete ve yetkililere sesleniyorum, Ağılbaşı’ndan alınan vergiler Ağılbaşı’na harcanmıyor. Niye? Bırakın arabayı, yürümek bile mümkün değil  yollarda. Sadece sorun yol olsa üç aydır insanlar banyo yapamadıklarını  söylüyor. Burası yaklaşık 40 yıl belediyelik olmuş bir yer. Belediyeyken su geliyordu,  ama şimdi susuzlukla baş edemiyorlar.İl başkanımızla beraber bu sorunun çözümü için uğraşacağız.”şeklinde konuştu.

İŞTE BU YÜZDEN YÜRÜYORUZ

“İşte bu yüzden biz hak, hukuk, adalet diyoruz. Burada hak da yok, hukuk ta yok, adalet te yok, vicdan da yok. Diyorlar ki niye yürüyorsunuz, işte bu yüzden yürüyoruz.” Diyen CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “ Hakkınızı, hukukunuzu, adaletinizi savunmak bizim görevimiz. Malatya’daki herkesin hakkını, hukukunu aramak görevimiz. Tüm dünyaya adaletin ne kadar önemli olduğunu ve Türkiye’de adaletin olmadığını söyledik, gösterdik. ‘Ağılbaşı’nda da adalet yok’ diyeceğiz.”dedi.

TÜRKİYE’NİN O DÜNYADA YERİ YOK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba konuşmasının devamında, “Türkiye de bir önemli süreç yaşanıyor. Türkiye’yi 250 yıl geriye götürmek istiyorlar. Türkiye’nin önünde iki tercih var. Tercihin biri batı diğeri doğu. Eğer Türkiye AKP’nin istediği gibi yüzünü doğuya dönerse doğuda kan var, gözyaşı var, mezhep savaşı var. Kadın erkek eşitliği yok, kadınların denize girip girmeyeceği, araba kullanıp kullanmayacağı tartışılıyor. Bakın Afganistan’a, Pakistan’a, İran’a hiçbirinde hukuk yok, adalet yok. Türkiye’nin o dünyada yeri yok. Türkiye’nin kadın erkek eşitliğinin insan haklarının demokrasinin hukukun olduğu dünyada yeri var. Onun için Mustafa Kemal Atatürk ‘yönümüz batıdır, çağdaş uygarlıktır’ demiş. Bu hedefe gitmek için çalışacağız. Türkiye de demokrasiyi ve cumhuriyeti savunanlar her zamankinden daha güçlü. Bunu 16 Nisan’daki referandum da çok net bir şekilde gördük. Tek adamlığa karşı parlamenter demokrasiyi savunmak için sandığa gittiler ve güçlerini gösterdiler.Bu insanlar tekrar bir araya gelir mi? diye sormuşlardı adalet yürüyüşlü ile tekrar bir araya geldiler. El ele kol kola verdiler. Kendi siyasi düşüncelerini bir kenara koydular. 2019’a doğru yürüyoruz. Birbirimizin negatif yönlerini görmeden bu yürüyüşü devam ettireceğiz. Bunu başaracak gücümüz ve yöntemimiz var.” İfadelerini kullandı.

Bülten

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: