TürkiyeSON - 15.04.2024 -

AGD Malatya Siyer-İ Nebi Sınavı Yapıldı‏

AGD Malatya Siyer-İ Nebi Sınavı Yapıldı‏

Siyer-i Nebi Yarışması 81 il ve 700’e yakın ilçe merkezinde on binlerce liseli öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Efendimiz (S.A.S)’in ahlâkı ile buluşturmayı hedefleyen Siyer-i Nebi Yarışması, Türkiye genelinde 81 il ve bir çok ilçedeki 3500 merkezde yapıldı. Sınava giren 150 bin genç, İbrahim Cücük’ün Ayetler ve Hadislerle Peygamberimizin Hayatı isimli kitabından çoktan seçmeli 90 soruda ter döktü. Yarışmaya katılan gençler, 120 dakika süren sınav ile Peygamber Efendimizi daha iyi tanımış olmanın heyecanını yaşadı.

Malatyalı gençler de heyecan bu hafta sonu idi…

Malatya il merkezi ile birlikte Darende, Hekimhan, Arapgir, Pütürge ilçelerinde de Liseli gençlere yönelik Siyer-İ Nebi sınavı yapıldı.

Malatya da 1450 öğrencinin katıldığı sınavın il birincisine Tam altın, ikincisine yarım altın, üçüncüsüne ise çeyrek altın hediye edilecek.

Aynı zaman da Türkiye genelinde dereceye giren birinciye 10 tam altın, ikinciye 7 tam altın, üçüncüye 5 tam altın, dördüncüye 4 tam altın, beşinciye ise 3 tam altın hediye edilecek.

Anadolu Gençlik Derneği Malatya Şube başkanı Tayyar EMRE;

“Siyer-i Nebi Yarışması kaybedeni olmayan bir yarışmadır. Gençlerin yarışmada temel metin olan Ayetler ve Hadislerle Peygamberimizin Hayatı kitabını okumaları bile çok önemli bir kazanımdır. Efendimiz(sas)’in hayatından küçücük kesitlerin öğrenilmesi, bir sözünün hafızalarda kalması belki bir gencin geleceğini şekillendirecektir. Bir gencin insanların en hayırlısının insanlar için faydalı olan kişi olduğuna inanması herkesin kazanmasına yol açacaktır.”

“Yarışmayı neden yapıyoruz?

“Bir çiçekle bahar gelmez ama her bahar bir çiçekle başlar.”

Her genç yetiştirilmeyi bekleyen bir çiçektir. Bizim için susuz ve ekilmemiş topraklardaki hiçbir gencimiz feda edilmeyecek kadar değerlidir ve baharı başlatacak çiçeğin tohumunu atmak vazifesi bizlerindir.

Fidanlar erken yaşlarda eğilirler, şekil alırlar. Gençlerimiz de Lise çağlarında şekillenirler ve aldıkları şekilleri çevrelerine aksettirirler.

Ülkemiz gençliğinin içerisinde bulunduğu ahval ortadadır. Gençlerimize bulundukları konumu, kendilerine kalan mirası ve gidecekleri rotayı vermek için yarışmamız çok önemlidir. Türkiye geneli 300 bin öğrencimizin katılacağı Siyer-i Nebi Yarışması hedefi doğrultusunda, Peygamberimizin Hayatını gençlerimizin örnek alması son derece mühimdir. Yapacağımız yarışma bir nebze de olsa ülkemizde bulunan Liseli gençlere ulaşmakta önemli bir adımdır.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.