25.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

‘Âkif’in Âsım’ı olan gençlik’

‘Âkif’in Âsım’ı olan gençlik’

İstiklâl Marşı’nın kabulü ve Mehmet Âkif Ersoy’u anma günü nedeniyle Kongre ve Kültür Merkezinde Âkif’in Âsım’ı olan gençlik’ konulu bir konferans verildi.

DSC_0012Konferansı sunan İslâm Hukuku Bilim Uzmanı ve İl Kültür ve Turizm Şube Müdürü Gülhan Haliloğlu, “öncelikle her vaktin Âsımlarını, Câvidlerini, Mehmetlerini selamlayarak sözüme başlamak istiyorum” dedi. Haliloğlu konferansında özetle şöyle konuştu: “Âkif’in Âsım’ı olan gençlik , Âkif’in hasreti, özlemi, muradı, duası olan bir gençliktir. Muhammed İkbâl’in Câvid’i, Necip Fâzıl Kısakürek’in Mehmed’i ile kardeş olan bir gençliktir. Âkil, bâliğ, mümeyyiz ve reşit bir gençliktir. Varını var eden, her şeyi yerli yerine koymaya çalışan, bırakınız farklılıkları zıdlarla yaşamaya tahammül eden, hesabını kitabını seri yapan; vazifesinde ertelemesi, ötelemesi, havalesi, ihalesi olmayan bir gençliktir… Bu toprakların vicdanı olan bir gençliktir. Tasavvuru olan bir gençlik, çağ dışı-saf dışı kalmayan, çoğu da  safada damgasını bir gençliktir! Öyle bir gençlik ki bu Allah’a dayanan, sa’ye sarılan, hikmete râm olandır. Asım olan Gençliğin davası, Abdullah olma ve Abdullah kalma davasıdır… Bir başka deyişle, Asım denilen neslin davası, her nerede olursa olsun, hangi makamda bulunursa bulunsun mübarek olma ve de mübarek kalma davasıdır. Kenarda kalan, kenarları tercih eden bir gençlik değildir; en önde giden, “en ilki” olmayı göze alan bir gençliktir.”

 Âsım öyle bir gençtir ki

Büyük bir ilgi ile dinlenilen Haliloğlu, “Âkif’in Âsım’ı olan gençil” ile alakalı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Âsım öyle bir gençtir ki, öyle bir gençliktir ki beden ve ruh yapısı mükemmel, İlim ve irfan sahibi, çalışkan ve gayretli, ümitli ve azimli, hem mütedeyyin hem de ahlaklı, ecdadını ve vatanını seven, aile bağı sağlam, hazırlıklı ve tedbirli, taklitten uzak, cihet-i sitte sahibi, fiilinin fâili; ikbâlde, idbârda, ikmâlda ve icmâlde kusur etmeyen bir gençliktir. Âsım’ın nesli zulmü alkışlamayan, zalimi asla sevmeyen, gelenin keyfi için geçmişine kalkıp sövmeyen, soysuzların ardından zağarlık yapmayan, hak namına haksızlık etmeyen, istiklâle âşık, kanayan bir yara gördü mü ciğeri yanan, aldırmazlık etmeyip, aldıran, zalimin hasmı, mazlûmu seven bir nesildir. Âkif’in ifadesi ile: Asım’ın nesli, diyordum ya… Nesilmiş gerçek: İşte çiğnetmedi nâmusunu, çiğnetmeyecek’ Tam da bu karakterdeki bir nesildir. Bu nesle selâm olsun! Allah Bu neslin yar ve yardımcısı olsun.”

O da sizsiniz siz!

Haliloğlu daha sonra kendisini dinleyen gençlere hitaben şunları söyleyerek konferansının sunumunu tamamlamış oldu:

“Açıklıkla ifade edeyim ki bu nesil, sizlersiniz… Âsım’ın bu sorumluluğu sizlerin omzundadır. Derdin devası olacak Âsımları, Âsımeleri başka topraklar yetiştiremez; bu topraklar yetiştirir ve bu topraklarda yetişebilir ancak. O da sizsiniz siz! Çarmıha gerilmek istenen İsaların, kuyulara atılmak istenen Yusufların, ateşe atılmak istenen İbrahimlerin, Nil’e bırakılmak istenen Musaların, testere ile biçilmek istenen Zekeriyaların imdadına koşacak olan Âsımlar, Âsımalar iddia ediyorum onlar sizlersiniz! Sizler olacaksınız. Unutmayınız! Âkif’in beklediği Fatiha budur. Yani onun arzuladığı Âsım’ı olmaktır.”bülten

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.