TürkiyeSON - 14.04.2024 -

Akraba dışı ilik nakli ilk kez Malatya’da gerçekleşti

Akraba dışı ilik nakli ilk kez Malatya’da gerçekleşti

1075376 (1)yaşayan lösemi hastası Elif Şimşek’in (35) eşi İhsan Şimşek, zorlu geçen tedavi sürecinde bir gece rüya gördü. İhsan Şimşek, “Rüyamda Ahmet Davutoğlu’nu gördüm. Ona, eşimin rahatsız olduğunu ve Malatya ile Elazığ arasında bir tercih yapmam gerektiğini söyledim. Kendisi Malatya’nın bu işe daha müsait olduğunu, tedavisinin daha iyi sonuçlanacağını söyledi. Biz de ona istinaden Malatya’ya geldik. Hakikaten tedavi sonucunda ne kadar isabetli, doğru tercih ettiğimizi gördük” dedi.
İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kemik İliği Nakli Merkezi’nde gerçekleştirilen başarılı operasyonla, akrabadan alınan ilik naklinden farklı olarak, ilk kez akraba olmayan bir vericiden alınan kemik iliğiyle Elif Şimşek’e nakil yapıldı.

Başarılı geçen ameliyat sonrası açıklama yapan Hematoloji Bölümü’nde görevli Prof. Dr. İrfan Kuku, Prof. Dr. Emin Kaya ve Kemik İliği Nakli Merkezi’nden Doç. Dr. Mehmet Ali Erkurt, akraba dışı kemik iliği nakli hakkında bilgi verdi.
Prof. Dr. İrfan Kuku, Kemik İliği Nakil Merkezi’nde otolog, allojenik, haploidentik ve akraba dışı kemik iliğinin nakli başarılı bir şekilde yapıldığını belirterek, 2014 yılında 2 haploidentik, 27 allojenik, ve 40 otolog olmak üzere toplam 69 kemik iliği nakli gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu başarı ile kamu hastaneleri arasında 6. sıraya yükseldiklerini aktaran Kuku, “2015 yılında akraba dışı kemik iliği nakli de merkezimizde yapılmaya başlanmıştır. Haziran 2015 yılı içerisinde 2 tane akraba dışı nakil yapılmıştır. Bu hastalardan birine uygun ilik Almanya’dan diğerine ise Amerika’dan getirilerek tarafımızdan, bu merkezde kemik iliği nakli yapılmıştır” dedi.
Prof. Dr. Emin Kaya da bu yıl tarama programında olan yaklaşık 10 hastaya uygun ilik bulunduğu takdirde, bu yıl içerisinde nakillerin gerçekleştirileceğini ifade ederek, bugüne kadar toplam 177 hastaya kemik iliği nakli gerçekleştirdiklerini söyledi. Kaya, kemik iliği nakli ile ilişkili ölüm oranlarının Amerika ve Avrupa standartlarında olduğunu dile getirdi. Kemik İliği Nakli Merkezi’nden Doç. Dr. Mehmet Ali Erkurt ise akraba dışı kemik iliği nakillerinin gerçekleştirilmesinin zor olduğunu belirterek, Turgut Özal Tıp Merkezi’nin bunu başardığını söyledi.

TÜM HİZMETLİLERE TEŞEKKÜRLER 

Kemik iliği nakli olan Elif Şimşek’in eşi İhsan Şimşek ise 19 ay önce öğrendikleri hastalıkla İstanbul’da mücadele etmek için çaba sarf ettiklerini, ancak İstanbul’daki şartların uymaması nedeniyle Elazığ veya Malatya’yı tercih ettiklerini söyledi. Aynı günün gecesinde bir rüya gördüğünü belirten İhsan Şimşek, “Rüyamda Ahmet Davutoğlu’nu gördüm. Davutoğlu’na eşimin rahatsız olduğunu ve Malatya ile Elazığ arasında bir tercih yapmam gerektiğini söyledim. Kendisi Malatya’nın bu işe daha müsait olduğunu, tedavisinin daha iyi sonuçlanacağını söyledi. Biz de ona istinaden Malatya’ya geldik. Hakikaten tedavi sonucunda ne kadar isabetli, doğru tercih ettiğimizi gördük. Çünkü hocalarım olsun, sağlık personeli olsun, tam bir uyum içerisinde. Bir aile ortamı. Hepsine çok teşekkür ediyorum” dedi.
İlik nakli olan Elif Şimşek de doktorlara teşekkür ederek, “Hastalığımı bir tesadüf eseri öğrendim. Her zaman kan tahlili yaptırıyorduk. İlk başta bir şok yaşadık. Hastane arayışına girdik. İstanbul’da bütün kapılar bize kapandı ne hikmetse. Şu an gayet iyiyim. Yeni nakil olduğum için biraz yorgunluk var. Yeniden doğmuş gibiyim” şeklinde konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.