TürkiyeSON - 21.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Almanya’dan Mersin’e Şefkat Eli

Almanya’dan Mersin’e Şefkat Eli

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlanan medikal malzemelerin engelli bireylere teslim edildiği törene katıldı. Başkan Kocamaz, törende yaptığı konuşmada engelli bireylerin yaşadığı zorlukları aşabilmeleri için Büyükşehir Belediyesi olarak fırsat eşitliği yaratmak amacıyla yola çıktıklarına değinerek, “Göremeyene göz, yürüyemeyene ayak, duyamayana kulak, konuşamayana dil, öğrenim zorluğu çekene öğretmen olabilmek için gece gündüz çalışıyoruz”dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi’nde düzenlenen törende Almanya’nın Halle Westfalen şehrinde faaliyet gösteren “El Ele Bielefeld Engelliler Yardımlaşma-Dayanışma Derneği” tarafından engelli bireylere verilmek üzere gönderilen medikal malzemelerin dağıtımı gerçekleştirildi.

Medikal malzeme dağıtımı öncesi yaptığı konuşmada engelli bireyleri, Cenab-ı Allah’ın çok değerli bir emaneti olarak kabul ettiklerini söyleyen Başkan Kocamaz, “Mersinlilerin her şeyin en güzeline layık olduğu anlayışıyla ve ‘Mersin’e kalite yakışır’ sloganıyla çıktığımız yolda, engelli kardeşlerimize yönelik dünya çapında ses getiren pek çok hizmetlerimiz oldu. Hiçbir toplum kesimini ayırt etmeksizin, bütün Mersinlileri olduğu gibi engelli kardeşlerimizi de çok ama çok seviyoruz. Engelli olmanın bir seçim değil, kader olduğunu biliyor; engelli kardeşlerimizi Yüce Allah’ın kutlu bir emaneti olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.

“Hayallerimize engel koymamak bizim elimizde”

Fiziksel engelin başarı için bir engel olmadığına değinerek, örnekler veren Başkan Kocamaz, “Bu vesileyle ifade etmek isterim ki; hayatı engelli yaşasak da, hayallerimize engel koymamak bizim elimizde. Aslında bütün mesele burada. Her şeye rağmen başarabiliriz. Bir engeli olsun ya da olmasın, her insanın hayatta yapamadığı şeyler vardır. Hayatını heba eden engelsizlere karşın, dünyayı hayran bırakan, önemli işler yapan engelliler vardır. Çeşitli engelleri bulunan Timur gibi büyük bir asker; Shakespeare gibi büyük bir şair; Hawking gibi başarılı bir bilim insanı; Cemil Meriç gibi başarılı bir yazar, Şafak Pavey veya Lokman Ayva gibi milletvekili, Âşık Veysel gibi büyük bir ozan olmak bizim elimizde” diye belirtti.

Almanya’dan yapılan medikal malzeme desteği için El Ele Bielefeld Engelliler Yardımlaşma-Dayanışma Derneği’ne teşekkürlerini ileterek, yardımlaşma ve dayanışmanın sınır tanımadığına değinen Başkan Kocamaz, “İşte o zaman güzel insanlar Almanyalardan kalkıp Mersin’e kadar gelerek şefkat ellerini uzatabilirler. Gönül köprüsünü dostluk ve yardımlaşma köprüsüne dönüştürebilirler. Almanya’da faaliyet gösteren El Ele Bielefeld Engelliler Yardımlaşma-Dayanışma Derneği’nin çok değerli başkan ve yöneticileri de böyle bir güzelliğin altına imza attılar. Engellilere hizmetin ibadet şuuruyla ve insan onuruna en yakışır bir şekilde verildiği ilimizi seçtiler. Mersin halkı ve engelli kardeşlerimiz adına kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

El Ele Bielefeld Engelliler Yardımlaşma-Dayanışma Derneği Başkanı Dursun Karabel de, “Buraya 4 arkadaşımızla beraber geldik. Onlarda el ele verdi ve gönül gönüle buralara geldik. Ben de bir engelli babasıyım. İnsanın kanayan yarası olmayınca böyle bir hizmeti bilemiyor tabi. Biz de bu duyguyla engelli kardeşlerimize umut olalım istedik. Bütün engelli adayı kardeşlerimize, her sağlam birey bir engelli adayıdır düsturuyla bakarak, karınca kararınca herkese yardımcı olmak istiyoruz. Vatanına, milletine, bayrağına sahip çıkan tüm kardeşlerimize, Edirne’nin Karakasım Köyü’nden, Yüksekova’nın Esendere’sine kadar hizmet devam ediyor” dedi.

Engelsiz bir Mersin hayali ile kadın, erkek, yaşlı, genç, engelli, engelsiz toplumun bütün kesimlerini kucaklayacak model oluşturmak için yola çıkan Büyükşehir Belediyesi, dağıttığı medikal malzemeler ile engelli bireylerin yüzünü güldürdü. Törende, 14 engelli bireye malzeme dağıtımı yapıldı. Medikal malzeme teslim törenine katılan engelli bireyler, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a kendilerine yaptığı hizmetlerinden dolayı teşekkürlerini ifade ettiler.

Mersin’e gelen medikal malzeme desteği kapsamında; 12 Adet akülü araba, 100 adet tekerlekli sandalye, 70 adet yürüme yardımcısı, 30 adet tuvalet sandalyesi, 3 adet yatalak vinci, 1 adet merdiven asansörü, 7 adet hasta yatağı (motorlu), 1 adet engelli ayakta tutma cihazı, 3 adet oksijen cihazı, 100 adet koltuk değneği ve hasta bezi belirlenen engelli bireylere teslim edildi.

Tören sonunda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, El Ele Bielefeld Engelliler Yardımlaşma-Dayanışma Derneği Başkanı Dursun Karabel ve dernek üyelerine çiçek ve plaket hediye etti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: