TürkiyeSON - 25.09.2023 -

Ambalajlı ürünler kontrol edildi

Ambalajlı ürünler kontrol edildi

DOĞANŞEHİR’DE UÇURTMA ŞENLİĞİ YAPILDI (ŞÜKRÜ SAĞLAM/MALATYA-İHA)

Vatandaşların günlük hayatta yaygın olarak tükettiği hazır ambalajlı ürünlerin denetimi yapıldı. Denetimlerle ilgili bilgiler veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akif Gülaçtı, “Hazır ambalajlı dediğimiz ürünler kuru kayısı, yoğurt, kuru yemiş, ayçiçek yağı, zeytinyağı, küp veya toz şeker, su, süt, kahve, tereyağı, kaşar peyniri, ayran, çay, un, çikolata gibi çeşitli gıdaları kapsıyor. Ayrıca gıda dışı, bilhassa temizlik ürünleri, bulaşık deterjanı, yüzey temizleyici, çamaşır suyu ve şampuan gibi hazır ambalajlı ürünler de denetlenmiştir” ifadelerini kullandı.

 

Hazır ambalajlı mamullerin etiketi üzerindeki bilgiler iyi görünebilecek, açıkça okunabilecek ve silinmeyecek bir şekilde olması gerektiğini kaydeden Akif Gülaçtı, “Ambalajı üzerinde belirtilen ürünün net miktar ve firma adres bilgileri de açık bir şekilde gösterilmelidir” dedi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akif Gülaçtı, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

47 ÜRÜN İÇİN UYGUNLUK TUTANAĞI DÜZENLENDİ 
“56 firmada ambalajın üzerinde belirtilen ağırlığı veya hacmine göre yapılan denetimlerde 55 ürün için uygunluk tutanağı, 1 ürün için cezai işlem yapılmak üzere aykırılık tutanağı düzenlendi. Hazır ambalajlı mamullerin kilogram veya gram, litre, santilitre ya da mililitre cinsinden ifade edilen nominal dolum miktarlarının yazı büyüklüğü gösteren etiket bilgileri denetlenirken ambalaj üzerindeki yazı ve işaretler (etiket) açsından yapılan denetimlerde, 47 ürün için uygunluk tutanağı düzenledi. Ayrıca 9 ürünün nominal dolum miktarlarının yazı büyüklüğünü gösteren etiket bilgileri için aykırılık tutanağı düzenlenerek, takip edilmek üzere süre verildi.”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: