TürkiyeSON - 26.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Ambarlı Limanında Kokain Operasyonu

Ambarlı Limanında Kokain Operasyonu

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele politikaları kapsamında, ülkeye deniz yoluyla gelen konteynerler ve Ro-Ro taşımacılığı ile gelen araçlardan riskli görülenler, başta Araç ve Konteyner Tarama Sistemleri olmak üzere gelişmiş teknolojiye sahip teknik cihaz ve donanımlarla kontrol ediliyor. Bu kapsamda, Güney Amerika çıkışlı konteynerler, kokain kaçakçılığına karşı yakınen takibe alınarak geminin limana yanaşmasının ardından x-ray taramasından geçiriliyor. Ayrıca, Deniz Devriye Ekiplerince kullanılan devriye botları ve ani müdahale botları ile Türk karasularında seyreden deniz taşıtları, 7/24 gümrük gözetimine tabi tutuluyor. Şüpheli görülen gemiler ise Gemi Arama Timlerince kapsamlı bir aramadan geçirilerek ülkeye alınıyor. Bu kapsamda, gümrük muhafaza ekiplerince Ambarlı Limanında bir konteynerde yapılan aramada, 12 milyon 500 bin TL değerinde 62 kilo kokain ele geçirildi.

X-RAY’E SEVK EDİLEN KONTEYNERDE ŞÜPHELİ YOĞUNLUK

İstanbul Deniz Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğüne bağlı Ambarlı Deniz Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Kısım Amirliği ve Risk Şube Müdürlüğünce yürütülen çalışma kapsamında, Kaptan S.R. idaresindeki Singapur bayraklı bir gemide bulunan konteynerler risk değerlendirmesine alındı. Gemide bulunan Güney Amerika mahreçli bazı konteynerlerin kokain kaçakçılığı açısından riskli olduğunu tespit eden ekipler, konteynerleri X-ray taramasına yönlendirdi.

SOĞUTUCUNUN İÇERİSİNE GİZLEMİŞLER

X-ray taramasında, Ekvador çıkışlı muz taşıyan bir konteynerin soğutucu kısmında şüpheli yoğunluk tespit edilmesi sonucu, konteynerin açılarak Ambarlı Deniz Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Kısım Amirliği ve Gümrük Müdürlüğü personelince fiziki muayenesinin yapılmasına karar verildi. Arama esnasında, narkotik dedektör köpeklerin de

yoğun tepki vermesi üzerine soğutucu kısmını açan ekipler, elli iki adet şüpheli paket ile karşılaştı. İçerisinde preslenmiş toz formunda madde bulunan paketlerden alınan numune üzerinde yapılan analiz sonucunda, şüpheli maddenin kokain olduğu tespit edildi. Ele geçirilen 62 kilo kokainin piyasa değerinin yaklaşık 12 milyon 500 bin TL olduğu bildirildi. Olaya ilişkin soruşturma devam ediyor.

Bülten / Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: