TürkiyeSON - 15.04.2024 -

Anma Merasimi Darende’de Yapılacak

Anma Merasimi Darende’de Yapılacak

1991 yılından beri Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı tarafından düzenlenen ve bu yıl 25.’si tertiplenecek olan Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Anma Merasimi 18 Temmuz 2015 tarihinde Darende’de gerçekleştirilecek.
ws

Dünyanın ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden konukların katılacağı çeşitli programların gerçekleştirileceği merasimde 14. yüzyıl erenlerinden ve kabr-i şerifi Darende’de bulunan Somuncu Baba ve onun neslinden gelen büyük mutasavvıf ve Divan Şairi Hulûsi Efendi’nin hoşgörü çağrısı yinelenecek. Anma merasimi Darende Belediyesi ile Hulûsi Efendi Vakfı tarafından ortaklaşa gerçekleştirilecek. Geleneksel hale getirilen anma merasimine üst düzey devlet yöneticileri, milletvekilleri, bürokratlar, sanatçılar ve çok sayıda önemli ismin katılacak. Merasime farklı ülkelerden katılacak önemli konuklar da misafir edilecek.
Vakıf tarafından yapılan açıklamada, anma merasimi vesilesiyle manevi değerleri yeniden hatırlamak, öğrenmek, muhafaza etmek adına gerçekleştirilen birlik, dayanışma ve hoşgörü günleri olduğu ifade edildi. Açıklamanın devamında, “Somuncu Baba Hazretlerinin neslinden olan Osman Hulûsi Efendi’nin örnek kişiliği kadar, bizlere verdiği mesajlar, sevgi ve hizmet anlayışı daima hayırla anılmaktadır. Bu davet, Osman Hulûsi Efendi’nin irfan sofrasına gönülden davetinin merhabasıdır” denildi.
Saat 9.00’da Somuncu Baba Külliyesi’nde gerçekleştirilecek anma merasiminde Hafız Fatih Çollak, Hafız Mehmet Pervane ve Hafız Mustafa Baş Tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti, Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi’yi anlatan konuşmalar, 1001 Hatim Duası ve Dîvân-ı Hulûsî-i Dârendevî’den ilahiler seslendirilecek. Daha sonra vakıf tarafından yaptırılan sosyal tesis inşaatının temel atma törenine geçilecek. Öğleden sonra etkinlik çerçevesinde, Türkiye’nin 7 farklı bölgesinden toplamda 48 farklı ilin katılacağı Yusuf Paşa Bedesteni’nde ‘Yöresel Kermes’ açılışı yapılacak. Daha sonra Darende’nin tarihi ve turistik yerlerinden Kudret Havuzu, Özel Somuncu Baba Tanıtım Merkezi Müzesi, Hamidiye Çarşısı ve Hasan Gazi Şehitliği gezilerek program tamamlanacak.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.