TürkiyeSON - 18.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Antepfıstığı Festivali Yarışmalarla Renklendi

Antepfıstığı Festivali Yarışmalarla Renklendi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 10’uncusu düzenlenen “Uluslararası Antepfıstığı Festivali” etkinliklerinde ikinci güne yarışmalar damgasını vurdu. En Bakımlı Bahçe Yarışması, Antepfıstığı Bilgi Yarışması, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (GASMEK) Yöresel Yemek Yarışmasında bilgiler ve beceriler yarıştı.

ÇİFTÇİLER ANTEPFISTIĞI İÇİN YARIŞTI

Fıstık Park’ta düzenlenen Antepfıstığı Bilgi Yarışmasında 10 çiftçi, Antepfıstığı yetiştiriciliğine yönelik sorulan 20 soruya cevap verdi. Yarışma sonunda sorulara en çok doğru cevap veren Kamber Kaya, birinci, İsa Yiğit ikinci, Mustafa Yıldırım ise üçüncü oldu. Ayrıca yarışmada dereceye giremeyen çiftçilere budam makası dağıtıldı. Birinciye motorlu testere, ikinciye sırt pompası, üçüncüye motorlu tırpan verildi.

Jüri üyeliğini Esra Özzengin, Mehmet Göçer Kılıç, Mehmet Uzun, Asım Yükseltan’ın yaptığı yarışma sonunda açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetleri Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, bu yarışmayla çiftçileri bilinçlendirmek istediklerini ifade etti. Aynı zamanda “En Bakımlı Bahçe” yarışması da düzenlediklerini belirten Yılmaz, ‘’Bu yarışmaları bu sene ilk kez yapıyoruz. Bundan sonraki festivallerde daha güzellerini yapmak istiyoruz. Tüm yarışmacılarımıza teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu.

AŞÇI ADAYLARI HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ

Kısa adı GASMEK olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları Yöresel Yemek Yarışmasında aşçı adaylar, hünerlerini sergiledi. Eğitim kurslarında Aşçılık Kursuna devam eden kursiyerler, festivalde Gaziantep’in ünlü mutfağından örnekler sundu. Kentin yöresel yemeklerinden halk arasında Damat Dolması olarak bilinen Kuzu İçli Kabak Dolması Yemeği gurmelerin beğenisine sunuldu.

6 kişiden oluşan jüri üyelerinden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi (MUSEM) Koordinatörü Mehmet Ragıp Güzelbey, Gaziantep’in yöresel yemekleri hakkında bilgi verdi.

Yaptığı yemeği jüri üyelerine beğendirmek için birbirleriyle yarışan 1’i erkek 5’i kadın olmak üzere 6 yarışmacı, 1 saat süren yarışmada Damat Dolması yemeğini yaptı.

Anadolu’daki yemek kültürünün gelişmesine katkı sunan tanınmış isimlerden gurme ve şeflerin karşısına çıkan yarışmacılar, birbirinden lezzetli Damat Dolması yemeğiyle jüriyi zorladı. Jüri tarafından hem sunum hem de lezzet yönüyle değerlendirilen yemeğin tarihi süreci anlatıldı.

En lezzetli Damat Dolması yemeğini seçmek için ince eleyip sık dokuyan jüri üyeleri, yemeği en ince ayrıntısına kadar gözden geçirdi.

Damat Dolmasını tattıktan sonra kararını veren jüri, Merve Gizem Özdilli’yi birinci, Semra Tutuş’u ikinci, Elif Gürdal’ı ise üçüncü olarak derecelendirdi. Yarışmacılara ödüllerini, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken verdi. Yarışmayı, TRT1 kanalında yayınlanan “Annemin Yemeği” isimli programın yapımcısı Bekir Develi sundu.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: