TürkiyeSON - 18.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

AR-GE Reform Paketi ve Teknoparkların Önemi Anlatıldı

AR-GE Reform Paketi ve Teknoparkların Önemi Anlatıldı

İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark ve Malatya Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile düzenlenen toplantıda “AR-GE Reform Paketi” anlatıldı.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası 15 Temmuz Şehitleri Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya TSO Başkanı H. Hüseyin Erkoç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop, KOSGEB İl Müdürü Murat Seki, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akif Gülaçtı, akademisyenler, sanayiciler ve öğrenciler katıldı.

Toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, gerçekleştirilen programın üniversite-sanayi işbirliği açısından önemli olduğunu vurgulayarak uzun ve tecrübeli bir geçmişe sahip olan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası ile henüz genç ama dinamik bir yapıya sahip olan İnönü Üniversitesi Malatya Teknokent’in birlikte çalışmalarının ciddi ve önemli sonuçları olacağını kaydetti. Malatya Teknokent’i bir yıldız haline dönüştürmeyi hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Kızılay, sanayicilerimiz ve genç akademisyenlerimizle birlikte AR-GE çalışmalarını yürütmek ve bu çalışmalara hız vermek için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Malatya Teknokent’in kuruluş aşaması ve sonrasındaki gelişmeler ile ilgili Ticaret ve Sanayi Odası olarak yürüttükleri çalışmaları anlatan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Hüseyin Erkoç, her ne kadar Malatya Teknokent’in ortağı olsalar da yükün çoğunluğunu İnönü Üniversitesinin sırtladığını söyledi. AR-GE’nin önemine değinen Başkan Erkoç, ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda önemli çalışmaların yapılması gerektiğini, bunun ise ancak akıl teri ile mümkün olabileceğini belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından sunumunu yapmak için kürsüye davet edilen İnönü Üniversitesi Malatya Teknokent Müdürü Yrd. Doç. Dr. A. Fatih Kocamaz, Teknokent ve çalışmalarını anlattı. Türkiye’nin 2023 yılına kadar gelişmiş ilk 10 ekonomi arasına girebilmesi ve yıllık 500 Milyar Dolar yapma hedefine ulaşabilmesinin ancak Teknokentler ve teknoloji üretimi ile sağlanabileceğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Kocamaz Teknokent’in önemi, ortaklık yapısı, avantajları ve stratejik hedefleri hakkında ayrıntılı ve geniş bilgiler verdi.

Sanayi ve Teknoloji Uzman Yardımcısı Ahmet Yıldız ise sunumunda “AR-GE Reform Paketi ve İkincil Mevzuatı-4691 Sayılı Uygulama Yönetmeliği” hakkında detaylı bilgiler verdi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: