26.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

Araç Sahipleri Dikkat 1 Aralık’ta Başlıyor

Araç Sahipleri Dikkat 1 Aralık’ta Başlıyor

Kış Lastiği ve Uygulamasına İlişkin Basın Açıklaması

08/11/2012 tarih ve 28461 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller İle Tartı ve Boyut Ölçüm Toleranslan Hakkında Yönetmeliksin altıncı maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi ile yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan şehirler arası taşımacılık yapan araçlara her yılın 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunluluğu getirilmiş, şehiriçi taşımalarda ise kış lastiği takma zorunluluğu hava şartlarının gerektirmesi halinde Valiliklerce belirlenmektedir.

Bu kapsamda İlimizde Valilik Makamının 08.11.2016 tarihli yazılan ile 01 Aralık 2016 ile 01 Nisan 2017 tarihleri arasında;

a) Kamyonet, minibüs ve A türü yetki belgesine kayıtlı otomobillerin tüm lastiklerinin,

b) Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin,

c) İlimizde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ait araçlar ile sivil toplum kuruluşlarına ait araçların ise araç cinslerine göre uygun kış lastiği takmalan zorunlu hale gelmiştir.

■4

Buna bağlı olarak Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince “Kış Lastiği Uygulaması Denetimi erine” ağırlık verilecek olup, uymayan sürücülere 655 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 28. Maddesinin 2. Fıkrasının (b) bendine istinaden 602 TL (01 Ocak 2017 tarihinden itibaren belirlenecek miktar uygulanacaktır) idari para cezası uygulanacaktır.

Yaklaşan kış mevsimi sebebiyle vatandaşlarımızın, soğuk hava şartlarında, karlı ve buzlu yollarda güvenli bir trafik ortamında seyahat edebilmeleri maksadıyla, araçlarının kış bakımlarım yaptırmaları ve mevsim şartlarına uygun lastik kullanarak mağdur olmamaları önemle rica olunur.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.