17.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Arkasında ‘Paralel yapı’mı var?

Arkasında ‘Paralel yapı’mı var?

MALATYA’DAKİ GAZETECİLERİN BÖLÜNMESİNİN
Arkasında ‘Paralel yapı’mı var?
17 ve 25 Aralık olaylarının ardından ortaya çıkan Paralel yapı iddiası Türkiye gündemini halen meşgül ederken özellikle AK Parti Hükümeti’nin savaş aştığı bu yapı Malatya’da krize yol açtı. Geçtiğimiz Haziran ayında kongreye giden Malatya Gazeteciler Cemiyeti’nin yönetimine Zaman’ın Malatya Temsilcisinin sokulmak istenmesine tepki gösteren birçok basın kuruluşu buna tepki olarak Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti adı altında yeni bir oluşum kurdu.
PARALELYeni cemiyette Türkiyem Tv, Vuslat TV, TV Malatya, Güneş TV, Busabah Gazetesi, Malatya Net Haber Gazetesi, Malatya Söz Gazetesi, Son Nokta Gazetesi, Maldia Dergisi, Malatyahaberler.com, Spor Analiz Dergisi, Malatyaaktuel.com’un yanı sıra çok sayıda yerel radyo da bulunuyor. Yerel basının yanı sıra Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti’nin bünyesinde, Doğan Haber Ajansı, Sabah Gazetesi, Yeni Akit Gazetesi, Yeni Şafak Gazetesi gibi ulusal medya da yer alıyor.

ZAMAN GAZETESİNİN YÖNETİME ALINMASININ ALTINDAKİ ISRAR NEDEN?
Devletin en mahrem toplantıları başta olmak üzere üst düzey yetkililerin yasa dışı yollarla dinlenmesiyle başlayan süreçte ortaya çıkarılan paralel yapı Türkiye gündeminin halen bir numaralı konusu. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı öncesinde savaş aştığı ve temizlenmesi için büyük çaba sarf ettiği paralel yapı ile mücadele birçok kurumda başlarken Hükümet-Cemaat kavgası yerele de yayılmış durumda. Bunun en son örneğinin ise geçtiğimiz yaz ayında Malatya’da yaşanan Gazeteciler Cemiyeti’nin kongresinde ortaya çıktı. Cemiyetin hali hazırdaki başkanı Haydar Karaduman’ın tekrar aday olması ile başlayan süreçte yeni yönetime Malatya Zaman Temsilcisi Mustafa Kaya’nın alınmasının ısrarı ise kentteki basın kurumları arasında tartışmaya yol açtı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve AK Parti kurmaylarını hadef alan Zaman Gazetesi’nin temsilcisinin yönetime alınmak istenmesi sonrasında duruma tepki gösteren birçok tarafsız gazeteci ve kuruluş cemiyetten istifa etti.

ÇAKIR, HÜKÜMETİN PARALEL KARARLIĞIĞINI BENİMSEYEMEDİMİ
Malatya basının yüzde 80’i oluşturan televizyon, Gazete, Radyo ve Dergi yönetici ve çalışanları, Haydar Karaduman başkanlığında oluşturulan yeni yönetime tepki amaçlı bir araya gelerek Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti’ni kurdu. Bu durum aslında kentte yaşanan hükümet-cemaat kavgasının da bir ayağı gibiydi. Ancak bu süreçte AK Parti’nin ısrarla karşı çıktığı bir gazetenin de yönetimde bulunduğu cemiyete özellikle yine AK Parti’li siyasilerin hayırlı olsun ziyaretine gitmesi ise akıllarda soru işareti bıraktı. Çoğu kez Malatya’da paralel yapı ile etkin mücadele göstermediği için eleştirilen Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın ilk olarak cemiyete koşması ve aynı şekilde yeni yönetimi makamında ağırlamasının kendisine yönetilen eleştirilerinin doğruluğunu ispatlar nitelikteydi.

Bu süreçte tüm resmi kurumlarda paralel yapı adı altında temizlik yapan Hükümetin, Malatya’da olan biteni göremediği belirtilirken, özellikle belediye imkanlarından büyük ölçüde faydalanan Gazeteciler Cemiyeti’nin yönetiminde Zaman Gazetesi’nin yer alması ‘bu ne lahana bu ne perhiz’ sözünü akıllara getiriyor.

MÜCAHİT FINDIKLI CEMAATLE AYNI SAFTA MI?
Cemiyetin yönetiminde yer alan yerel gazete olan Sonsöz’ün de sahipleri arasında AK Partili Mücahit Fındıklı bulunuyor. Yani her söyleminde cemaati eleştiren Fındıklı, bir taraftan da yerelde cemaat ile bir nevi kol kola geziyor. Fındıklı’nın gazetesinin yöneticilerinin akşama kadar Zaman Gazetesi temsilcisi ile gezilere katıldığı ve birçok kez cemaatin okullarında düzenlenen çiğköfte partilerine katıldığı biliniyor.

AA TEMSİLCİSİ NEDEN YÖNETİMDEN HEMEN ÇIKTI?
Öte yandan Gazeteciler Cemiyeti’nin yapılan kongresinde yönetimde Anadolu Ajansı Malatya Bürosun da görevli Yeter Erdine’de bulunuyordu. Ancak kongreden bir gün sonra Erdine, isminin kendisinden habersiz yazıldığı gerekçesiyle istifasını sundu. Bu durum ise Malatya basın kamuoyunda Devletin resmi haber ajansı temsilcisinin, Cemaatin gazetesinin bulunduğu bir kurumda bulunmak istememesi olarak agılandı.

ERDOĞAN, BUNLARI BİLİYORMU?
Şimdi soruyoruz, merkezi hükümetin savaş açtığı bir yapının temsilcileriyle aynı dernekte görev almak, ne kadar doğru. Bir taraftan cemaati eleştireceksiniz bir taraftan da tüm olanakları cemaatin de faydalandığı bir kuruma aktaracaksınız. Hem dönemi Başbakanı Erdoğan’a şirin gözükme adına birkaç göstermelik adım atacaksınız hem de kalkıp kendi memurunuzu bile cemaatle aynı derneğe göndereceksiniz. Eminiz ki Malatya’da olan biten bu oyunu Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu veya cemaatin hedef tahtasında olan AK Partili kurmaylar gördüğü zaman bazı köklü değişiklilerin olacağı kanaatindeyiz.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.