21.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

‘Artık kardeş olacağız’

‘Artık kardeş olacağız’

Batıdan Doğuya Kardeş Belediyeler Projesi kapsamında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığında ki heyet Adıyaman’da çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi.agbaba (1) agbaba (2)

Farklı kültürlerin buluşmasını ve toplumsal barışa katkı sağlamak amacıyla Türkiye’nin doğusuyla batısını bir araya getirmeyi amaçlayan CHP, çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda hayata geçirilen ‘Kardeş Belediyeler Projesi’ Adıyaman’da start aldı.

Eski Dışişleri Bakanı  Murat Karayalçın, CHP Milletvekilleri Umut Oran, İdris Yıldız, Parti Meclisi Üyesi Ahmet Ertuğrul, Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, İzmir Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, İzmir Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Mersin Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve Bursa Nilüfer Belediye Başkan Vekili Yalçın Işıkyıldız’la Adıyaman’a çıkarma yapan CHP  Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba , Adıyaman’da kardeş belediyeleri buluşturarak büyük önem verilen projeyi başlattı.

Adıyaman il ve  merkez ilçe danışma kurulu toplantısında  bir araya gelen kardeş belediye başkanları yapacakları ortak çalışmalar hakkında bilgiler verdiler. Toplantıda ilk konuşmayı yapan CHP Adıyaman İl Başkanı Av. Bilal Doğan, “Sayın Genel Başkan Yardımcımız Veli Ağbaba’nın mimarı olduğu kardeş belediyeler projesi, Adıyaman’daki  6 belediyemize nefes aldıracak. Bu belediyelerimizin maddi imkanları zayıf. Batıdan doğuya kardeş projeler kapsamında kardeşlik temelleri atılıyor. Ben bu projenin mimarı Sayın Veli Ağbaba ve kardeş belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

BELEDİYECİLİK ASVALTA DEĞİL, RUHA DOKUNMAKTIR

Toplantıda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Türkiye’nin en başarılı belediyelerinin CHP’li belediyeler olduğunu belirterek,” İlk metroyu, ilk halk ekmeği, ilk kent meydanlarını hayata geçiren belediyeler CHP’li belediyeler.Avrupa’ya, Dünyaya örnek olacak projeleri hayata geçiriyoruz. Bu projeleri tüm Türkiye’ye de anlatacağız. Bazı belediyelerimiz az gelişmiş. Bazıları daha fazla gelişmiş.Bu belediyelerimiz arasında kardeşlik köprüsü kuruyoruz.Belediyeciliği asfalta dokunmak olarak değil ruha dokunmak olarak görüyoruz. Belediye başkanlarımızın arkasında iktidar gücü yok ama, onların arkasında Cumhuriyet Halk Partisi var. Belediyelerimizi yalnız bırakmayacağız, onlarla sürekli temas içerisinde olacağız” dedi

Toplumsal barışı “kardeş belediyecilik” modeli ile tesis edeceklerini vurgulayan Ağbaba “Türkiye’nin doğusu ile batısındaki CHP’li belediyeleri bu projeyle biraraya getireceğiz.Bir  kardeşlik köprüsü kuracağız. Ömründe deniz görmemiş Adıyaman’daki çocukları İzmir’e götüreceğiz.İzmirlileri  Adıyaman’a getireceğiz. Farklı kültürlerin buluşturarak  toplumsal barışa katkı sağlamak istiyoruz.” İfadelerini kullandı.

“Kardeş belediyecilik fikri, sadece belediyeler arası araç, teçhizat veya donanım paylaşımının çok çok ilerisinde bir düşünce olarak doğdu.” İfadeleriyle konuşmasını sürdüren Ağbaba, “Kardeş belediyecilik uygulamalarını her şeyden önce bir fikir birliği, bir vizyon birliği olarak geliştirmeye çalışıyoruz. Belediyelerimiz arasındaki eşgüdüm ve koordinasyonu artırmak ve belediye hizmetlerimizde ortaklık ve standartlaşma yaratmak ana hedefimiz.” Dedi.

BELEDİYECİLİK TARİHİNE GEÇECEK GÜN

Eski Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın yaptığı konuşmada “Türkiye’nin belediyecilik tarihinde çok önemli bir gün yaşanıyor. Kardeşleşme daha önce de oluşturulmuştu. Ancak bu şekilde başlatılan bir uygulama ilk kez gerçekleşiyor.Başlatılan bu projenin çok  farklı nitelikleri var.Sonuçlarının da çok başarılı olacağına inanıyorum.” Dedi.

Projenin dayanışma yönüne dikkat çeken Karayalçın;”Kardeş Belediyeler Projesi, bizim sosyal demokratlar olarak ihmal ettiğimiz dayanışma duygusunun başlatılması projesidir.Veli Ağbaba’nın da ifade ettiği gibi bir başka anlamı da insanlarımızın harmanlanmasıdır. Farklı şehirlerimizdeki insanlarımızı bir biriyle buluşturmaktır.Belediyelerimiz dayanışma içinde olacak. CHP’li belediyeler ‘Devlet vermiyorsa biz kendi içimizde dayanışma içinde  bu işi yaparız’ diyecekler. Ağbaba, Yerel Yönetimler alanında çok başarılı çalışmalara imza atıyor. Kendisini yürekten kutluyorum.” İfadelerini kullandı.

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, “Amacımız CHP’li belediyelerin başarılı olması. Bilgi ve deneyimlerden tüm belediyelerimizin yararlanması. Bizim üzerimize hangi görev düşerse büyük bir istekle yapmaya hazırız” dedi.

İzmir Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ise “Örf ve adetlerimiz gereği bizler paylaşmayı seviyoruz.Bu kapsamda başlatılan proje çok anlamlı.Partimizi yerelde iktidara getireceğiz.”dedi.

Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt; “Böyle bir proje ilk gündeme geldiğinde sayın Veli Ağbaba’ya bize vereceğiniz kardeş belediyelerden biri mutlaka Kürt kardeşlerimizin yoğun yaşadığı bir belediye olsun dedik. Biz kardeşliği belediyelerimiz ile başlatalım istedik” şeklinde konuştu.

Mersin Mezitli Belediye Başkanı Neşet Terhan projenin başarılı olacağını ve olumlu sonuçlar doğuracağını belirterek, paylaşımın önemine değindi.

Bursa Nilüfer Belediyesi başkan vekili Yalçın Işıkyıldız ise Nilüfer Belediyesi olarak Adıyaman’da bir kardeş belediyemiz olması bizleri çok mutlu etti. Gerekli desteği vermeye hazırız” dedi.

İŞTE KARDEŞ BELEDİYELER

Proje  kapsamında, Bursa Nilüfer Belediyesi ile Adıyaman Tut Belediyesi , İzmir Karabağlar Belediyesi ile Harmanlı ve Şambayat Belediyeleri, Eskişehir Odunpazarı Belediyesi ile Çakırhöyük Belediyesi,İzmir Buca Belediyesi ile Kesmetepe Belediyesi,Mersin Mezitli Belediyesi ile Yaylakonak Belediyesi kardeş belediye oldular.

Heyet ilk olarak Harmanlı Belediyesi’ne giderek burada Belediye Başkanı Ahmet Değirmenci tarafından karşılandı. Daha sonra, Şambayat Belediyesi’de Başkan Nejdet Arıcı’yı, Çakırhöyük Belediyesi’nde Başkan Mitkat Çetin’i,Kesmetepe Belediyesi’nde Başkan Vakkas Açar’ı,Tut Belediyesi’nde Başkan Cemal Avcı’yı ve Yaylakonak Belediyesi’nde Başkan Hasan Karakaya’yı makamlarında ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgiler aldılar.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.