21.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Asker rahatsızdı… Mania planı kabul edildi

Asker rahatsızdı… Mania planı kabul edildi

Yeşilyurt Belediyesi Kasım Ayı Meclis toplantısını MAŞTİ karşısındaki Yeşilyurt Belediye Hizmet binasında yapıldı.YEŞİLYURT BELEDİYESİ KASIM AYI MECLİS TOPLANTISI YEŞİLYURT BELEDİYESİ KASIM AYI MECLİS TOPLANTISI 1 (1)

gerçekleştirdi. Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ın il dışında olması nedeniyle Kasım ayı meclis toplantısına Başkan Vekili Ramazan Yakıcı başkanlık etti.  24 Ekim 2014 tarihli olağanüstü toplantının karar özeti oy birliğiyle kabul edildi.

TULGA ASKERİ HAVAALANI MANİA PLANI KABUL EDİLDİ

Gündemin 3’ncü maddesi, TSK’ ya ait Tulga Askeri Havaalanı Mania Planı hakkında 04.11.2014 Tarih ve 22 Sayılı İmar Komisyonu raporu görüşüldü.

Belediyemiz görev ve yetki sahasında bulunan, sivil hava ulaşımına açık olmayan yalnızca askeri kullanımda olan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait havaalanı statüsündeki Tulga Askeri Havaalanı mania planının 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunun 47. maddesi gereğince uçuş, can ve mal emniyetinin korunmasını teminen Uluslar arası Sivil Havacılık Organizasyonunun yayımladığı dokümana uygun olarak yeniden hazırlanarak belediyemize gönderildiği ve mania planlarının imar planlarına ve plan notlarına işlenmesinin talep edildiği 03.06.2014 tarih ve 422 sayılı yazı komisyonumuzda görüşülerek; Konu hakkında Malatya Büyükşehir Belediyesinin 13.10.2014 tarih ve 212 sayılı kararı ile söz konusu mania planının Nazım İmar Planına işlenmesi ve ilgi yazı ekindeki talimata göre işlem yapılması yönünde karar alındığı görülmüş olup; dosya üzerinde yapılan incelemede, Milli Savunma Bakanlığı’nın yazısının eki olan Tulga Havaalanına ait Mania Planının,  Uygulama İmar Planına işlenmesi ve aynı yazının eki olan “Hava Alanlarında Emniyet Standartları Kapsamında Yapılacak Olan Havacılık Çalışmaları ve Gölgeleme Çalışmalarına İlişkin Usul ve Esaslara Yönelik Talimata” göre uygulama yapılmasının kabulüne, katılanların oy birliği ile karar verildi.

ÇİLESİZ, TECDE VE KARAKAVAK İMAR PLANI GÖRÜŞÜLDÜ

Çilesiz, Tecde ve Karakavak Mahallelerinde yapılacak olan imar planı çalışması ile ilgili Büyükşehir Belediyesine yetki verilmesine dair İmar ve Şehircilik Müdürlüğü 31.10.2014 tarihli teklifi görüşüldü.

Çilesiz, Tecde ve Karakavak Mahallelerinde, söz konusu iptal kararının verildiği alanın bir kısmını kapsayan yaklaşık 429,50 hektarlık bölümünde hazırlatılan uygulama imar planı Belediye Meclisimizin 05.09.2014-87 sayılı kararı ve Malatya Büyükşehir Belediyesinin 16.09.2014-191 sayılı kararı ile onaylanmış ve ilan askı süreçleri tamamlanarak kesinleştiğinden, Karakavak Mahallesinde bulunan ve geriye kalan, ekli krokide sınırları görülen yaklaşık 150 hektar büyüklüğündeki alanda, planın iptal edilmesine neden olan problemlerin çözümü amacıyla detaylı bir imar planı çalışması yapılması gerekmektedir. Belediyemiz bünyesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınmış yetki belgesine sahip Şehir Plancısı bulunmadığından bu çalışmaların yapılması için Malatya Büyükşehir Belediyesine yetki devri yapılmasının oy çokluğu ile karar verildi.

MOTAŞ VE İŞGEM ŞİRKETLERİNİN SERMAYE ARTTIRIMI

MOTAŞ’ın sermaye artırımından dolayı Belediyemiz hissesine tekabül eden meblağın ödenmesi hakkındaki MOTAŞ’ın 30.10.2014/1142 sayılı gündem maddesi olan hisse artırımı 44.000,00 TL ödemesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Belediyemize ait İŞGEM Teknoloji İş Geliştirme Girişim Hizmetleri İmar İnşaat Gıda ve Ticaret LTD. ŞTİ’ ye sermaye belediyemiz hissesine düşen %65 oranında aktarılması oy birliği ile kabul edildi.

KAYHİB’E, YEŞİLYURT BELEDİYESİ  “KURUCU ÜYE BELEDİYE

Karakaya Alt Yapı Hizmet Birliğine ( KAYHİB) kurucu üye olunması hakkında Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün teklifi görüşüldü. Karakaya Baraj Gölü’nün; Kültür, Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi, Bakanlar Kurulunun 17.12.2012 tarih ve 2012/4153 sayılı kararı ile 20.01.2013 tarih ve 28537 sayılı karar Resmi Gazetede yayımlanarak, gelişim bölgesi ilan edildiği; Bu kapsamda; Karakaya Havzası gelişim bölgesi alanlarının geliştirilerek turizme kazandırılması, yurt içinde ve dışında daha etkin bir tanıtımın yapılması ve turizmin çeşitlendirilmesinin sağlanması ile kültür ve turizme ilişkin sosyal, teknik alt yapının oluşturulması amaçlandığı belirtildi.

ALTYAPI HİZMETLERİ

Bakanlar Kurulu kararında belirtilen gelişim bölgesi sınırları içerisinde ilçemizin de olması ve ilçemizin gelişmesine katkı sağlayacağı anlaşıldığından; Malatya Büyükşehir Belediyesi Koordinasyonunda kurulacak olan ve Karakaya Baraj Gölü Kültür, Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi ile Tohma Çayına sınırı olan ilçeleri kapsayan, Karakaya Alt Yapı Hizmet Birliği’ne ( KAYHİB’e ), Belediyemizin de “Kurucu Üye Belediye” olarak katılımının kabulüne oy birliğiyle ile karar verildi.

İMAR GÖRÜŞÜLDÜ

Gündemin imar ile ilgili 4’incü maddesi, 6’ıncı maddesi, 7’inci maddesi ve 10’ncu maddesi, İmar Komisyonu raporu doğrultusunda, ertelenmesine oy birliği ile karar verildi. 11’nci maddesi, İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün Trampa İşlemi teklifi, 12’nci maddesi, Görgü Mahallesi 121 ada 1 nolu Parselin Sağlık Evi yeri olarak ayrılmasına dair İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün teklifi, 13’ncü maddesi, İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün Şifa Mahallesi 580 ada 181 ve 182 nolu parsellerde plan tadilatı teklifi, 14’ncü maddesi, İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün Aşağıbağlar Mahallesi 2597 ada 15 nolu parselde plan tadilatı teklifi, 15’nci maddesi, Yakınca Mahallesi 475 ada 5 parselde plan tadilatına dair İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün teklifi İmar Komisyonuna havalelerine oybirliğiyle karar verildi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.