TürkiyeSON - 19.04.2024 -

‘Aslında çok anlamlı bir etkinlik’

‘Aslında çok anlamlı bir etkinlik’

Malatya Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanan “Kırmızı Hayatın Rengi Olsun” projesi, düzenlenen açılış programıyla başlatıldı.

 

Büyükşehir Belediyesi hizmet binası önünde düzenlenen programa Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Büyükşehir Genel Sekreteri Arif Emecen, Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, daire başkanları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, program nedeniyle düzenlenen tören sırasında yaptığı konuşmada, “Aslında çok anlamlı bir etkinlik. Son dönemde dünya genelinde yaşanan savaşlar, karmaşalar ve kaoslar dolayısıyla kırmızı dediğimiz zaman akla savaş, şiddet, kan geliyor. Aslında bugün başlatılan kampanya, barış kampanyası… Kırmızı, hayatın rengi olsun; akla şiddet terör, kan gelmesin” dedi.

 

Çakır: Amacımız, bölgemiz ve dünyamıza barışın gelmesi

 

Barış mesajının dalga dalga bölgemize, ulusumuza ve tüm dünyaya yayılmasını yürekten temenni ettiğini belirten Başkan Çakır, “Projeyi başlatan başta Sayın Valimiz olmak üzere, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, çok değerli öğretmenlerimize ve öğrencilerimize yürekten teşekkür ediyorum.

 

Amacımız bölgemiz ve dünyamıza barışın gelmesi. Projeyi, özellikle kadına karşı şiddetin ülkemizde son yıllarda yaygın bir hale gelmesine karşılık verilmiş bir mesaj olarak da görüyorum. İnşallah bu barış mesajımız dalga dalga her bölgeye yayılacak. Proje kapsamında hazırlanan kutular içerisinde güzel mesajlar var, mektuplar var. 500 okula göndermiş oluyoruz bu çalışmayı. İçerisine balonlarımızı koyduk. Buradaki amacımız kutuyu alan okulların kendi çevresine ve farklı okullara bunları göndererek bu mesajı dalga dalga Türkiye’nin her noktasına ulaştırmaktır” diye konuştu.

 

Tatlı: Öğrencilerin bilinçli bireyler olmaları hedefleniyor

 

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, projeyle dünyada akan kana ve çocuk ölümlerine karşı duyarlılık oluşturmayı hedeflediklerini belirterek, “Bu proje kapsamında 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğüyle görüşülerek belli okullar seçildi. Gönüllü okullar kendi illerinde, ellerine ulaşan proje kutularını zincirleme olarak paylaşacaklardır ve buraya birçok öğrenci katılacaktır. Proje somutlaştırılarak kalıcı bilgi oluşturmayı amaçlamaktadır. Öğrencilerimizin 4-14 yaş aralığında bu projeden yararlanarak bilinçli bir birey olmaları hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı.

 

Bir vicdan hareketi

 

Hacı İbrahim Işık İlkokulu öğretmenlerinden Nülüfer Aktaş ise “Çıktığımız yol vicdanlara yürüyüştür aslında” diyerek başladığı konuşmasında özetle:

 

“Temiz yürekliliğin topluma kattığı sevgi tohumuydu bu. Sevdası olmayan, hayalleri, yürüyüşleri olmayan toplumlar çözülmüşler, mahrum kalmışlar; hem dünyanın güzelliklerinden hem iç alemlerinden… İnsan tarifine ters düşen öfke, cinayet, cinnet, şiddet, kavga, savaş; ruhları kirletendi.İnsan; sevgiye, kardeşliğe; dostluk, barış, adalet ve paylaşıma sahip çıktıkça insan olacaktır. Dünya, sevgi eksenli döndükçe dünya kalacaktır. Büyüdükçe kirletilmemiş çocuk kalbiyle aydınlanacaktı evren. Bölüşülebilecekti dünya, savaş olmadan… Kalplerinde merhamet filizleriyle büyüyen çocuklar, doğanın doğasını koruyacaktı. Biz İzollutepe’nin bağrında küçük bir okul olan Hacı İbrahim Işık İlkokulu’ndan 33 minikle bir vicdan hareketine önderlik ettik.”

 

Programda daha sonra Kırmızı Hayatın Rengi Olsun projesi ile ilgili metinler, öğrenciler tarafından okundu. Çeşitli gösteri ve müzik dinletisinin de yapıldığı program sonunda proje kutuları protokol üyeleri tarafından kargo görevlilerine teslim edildi.

 

Ayrıca açılış programı kapsamında, kırmızı tişört ve şapkalı 100 öğrenci, şövaleler üzerindeki tuvallere kırmızı boya kullanarak resim yaptılar.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.