16.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

AYKOME Üst Kurul Toplantısı Yapıldı

AYKOME Üst Kurul Toplantısı Yapıldı

KURUMLARIN UYMASI GEREKEN

İŞ SÜREÇ PROGRAMI BELİRLENDİ

Malatya Büyükşehir Belediyesi Altyapı Koordinasyon Merkezi (AYKOME) Üst kurul Koordinasyon Toplantısında Belediyeler ile altyapı kurumlarının uyması gereken iş süreç programını görüştü.

27 Kasım 2015 Cuma günü Büyükşehir Belediyesi Fırat Toplantı salonunda, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Arif Emecen başkanlığında gerçekleştirilen koordinasyon toplantısına, Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Sarılar, Daire Başkanları, ilçe belediyeleri, ilgili kamu kuruluşları ve sahada kamu hizmeti veren özel şirket temsilcileri katıldı.

Toplantı öncesi bir konuşma yapan Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Arif Emecen, sahada çalışma yapacak kurum ve kuruluşların, yatırımlarla ilgili bilgilerini önceden AYKOME Şube Müdürlüğü’ne bildirmeleri gerektiğini söyledi. Gerekli koordinasyonun sağlanmaması halinde karışıklığın kaçınılmaz olacağını belirten Emecen, “AYKOME tarafından gerekli koordinasyon sağladıktan sonra öncelik sırasına göre yatırımcı kuruluşlar çalışmalarına başlamalıdır. Yapılacak olan işlerde gerekli koordinasyon sağlanmadığı takdirde karışıklığın olması kaçınılmazdır” dedi.

Genel Sekreter Arif Emecen’in konuşmasının ardından Uyulması Gereken İş Süreç Programı ile ilgili gündem maddeleri görüşülerek, fikir alışverişinde bulunuldu.

AYKOME üst kurulu tarafından alınan kararlar bütün kurumlara tebliğ edilerek Belediyelerin ve altyapı kurumlarının proje ve sahadaki çalışmalarında alınan kararlar doğrultusunda çalışmalarını sürdürmeleri gerektiği belirtildi.

Uygulamaya konulan İş Süreç Programı, alt ve üstyapı çalışmaları sırasında karışıklığın yaşanmaması ve düzenli çalışılması noktasında önemli kararlar içeriyor. AYKOME’nin teyidi alınmadan başlanan işlerin durdurulacağı Programa göre;

1. Düzenlemesi yapılacak cadde ve sokakların projeleri Yol ve Altyapı Koordinasyon Dairesi Başkanlığı ve ilgili belediyesince AYKOME’ye verilecek, her yolun projesi üzerine diğer yatırımcı kuruluşlar yapacakları işlerin projelerini işleyerek AYKOME’ ye teslim edeceklerdir. Verilen bu projeler diğer yatırımcı kuruluşlara AYKOME tarafından dağıtılacaktır.

2. Her kurum yapacağı işlerle ilgili iş programını AYKOME’ye teslim edecektir. İş programı AYKOME tarafından diğer kuruluşlara dağıtılacaktır ve bütüncül programlar AYKOME tarafından ilan edilecektir.

3. Projesini ve iş programını teslim etmeyen kuruluşa bölgede çalışma izni verilmeyecektir. Her kurum teslim ettiği projeye uygun imalat yapmak zorundadır.

4. Program harici yapılması planlanan işlerle ilgili proje AKKOME’ye işe başlamadan en geç 1 ay önce teslim edilecek. Yapılacak işle ilgili AYKOME tarafından yapılacak koordinasyon toplantısı ile projeler ve iş programı yapılarak işlere başlanacaktır.

5. Yatırımcı kuruluşlar çalışma sırasında şantiyede en az tekniker seviyesinde irtibat elemanı bulundurmak zorundadır. Yapım süresince şantiyeden ayrılmayacaktır.

6. Projelerde olabilecek değişiklikler gün içerisinde yeni şekli öngörülerek çözümler oluşturulup işin sürekliliği sağlanacaktır.

7. İlçe belediyeleri Yol ve Altyapı Koordinasyon Dairesi Başkanlığının verdiği yol kesitlerine mutlak uyacaktır. Yol birleşim yerlerinde kot uyuşmazlıkları çok ciddi bir şekilde sıkıntı vermekte olup bu nedenle boy kesitlere uyulmasına önem verilecektir. Yol projelerinde boy ve en kesitler AYKOME’ye teslim edilecek. Teslim edilen kesitler AYKOME’ tarafından ilgili kuruluşlara dağıtılacaktır.

8. Tüm belediyeler yol projesi oluştururken, kavşak düzenlemeleri, araç ve yaya trafik yoğunluğu ölçümü, sokak bağlantıları, yayalaştırılmış bölgelerin belirlenmesi , araç parklanma alanları, yol şerit sayısı ve trafik yönü konularında Ulaşım Dairesi Başkanlığından görüş almaları gerekmektedir.

9. İlan edilen yol kesitlerine uymayan daha önceki imalatlar ilgili kurum tarafından deplase edilerek projeye uygun hale getirilecektir.

10. Altyapıda çalışan kurumlar kendinden bir önceki imalatın teyidini almadan kendi işine başlamayacak başlaması halinde mevcut tesise verdiği zararlardan zarar veren sorumlu olacaktır. AYKOME teyidi alınmadan başlanan işler durdurulacaktır.

11. Altyapıda katmanlar aşağıdaki gibi takip edilecektir.

* Kanalizasyon

* Yağmursuyu Drenaj

* İçme suyu

* Elektrik

* Doğalgaz

* Telekomünikasyon

* Diğer

12. Program belli olduktan sonra ihaleli yapılacak işlerin ihalesinin yapılmaması iş programında aksamalara neden oluyor. İhaleler, programı asla aksatmayacaktır.

13. Yapılacak işlerle ilgili malzemelerin hazır olmaması sahada işin gecikmesine neden oluyor malzeme temini önceden yapılacaktır.

14. Altyapıda çalışan kurumlar çalışması esnasından kendi kurumlarına ait bilgi levhalarının konulmasına dikkat edecekler. Bilgi levhalarını koymayan kuruluşların işleri derhal durdurulacaktır.

15. Çalışma alanında iş güvenliği ile ilgili tedbirleri işi yapan kurum tarafından iş güvenliği mevzuatına uygun şekilde alınacak ve bununla ilgili işaret ve levhaları şantiyede bulunduracaktır.

16. Her çalışma bölgesinin trafik ulaşım planı Ulaşım Dairesi Başkanlığınca yapılarak AYKOME’ye verilecek AYKOME ilgili kurumlara dağıtacaktır. Çalışma esnasında yol yönlendirme işaretlerini Ulaşım Daire Başkanlığı yapacak, trafiğin kontrol ve denetimi Zabıta Daire Başkanlığınca yapılacaktır.

17. Çalışma sırasında şantiye sahasında park eden araçların çekilmesi Zabıta Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak, şantiye sahası içi trafik güvenliği şantiyede çalışan kurum tarafından sağlanacaktır.

18. Yapılan imalatların ilgili kuruluş tarafından eksiksiz yapıldığı kontrol edilerek bir tutanakla AYKOME’ye teslim edilecektir. Teslim edilen tesise verilecek zararın bedeli zarar veren kurum tarafından karşılanacaktır.

19. Altyapı kuruluşları işi yaptıkları bölgede işin sonunda koordinatlı altyapı haritaları ve as-built projelerini AYKOME’ye teslim edeceklerdir. Teslim edilen projeler diğer kurumlara AYKOME tarafından dağıtılacaktır.

20. Yapılan çalışmalarla ilgili Malatya Valiliğine bildirimde bulunularak diğer güvenlik birimleri ve kurumlara (emniyet, jandarma 112 acil, AFAD, vb) bilgilendirmenin yapılması sağlanacaktır.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.