TürkiyeSON - 24.09.2023 -

AYM’den kritik bir karar daha!

AYM’den kritik bir karar daha!

Anayasa Mahkemesi plakaya ceza devrini sona erdirdi. Araç sahipleri artık kendisinin kullanmadığı sırada aracına kesilen cezayı ödemeyebilecek.

Anayasa Mahkemesi (AYM) aldığı bir karar ile trafik cezalarında yeni bir dönem başlatacak. AYM Hatay’da bir vatandaşın yaptığı itiraz üzerine aldığı kararla plakaya ceza kesilmesi uygulamasını iptal etti.

Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı Resmi gazete’de de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

AYM’ye başvuran mağdur bir vatandaş plakasına kesilen ve adresine gönderilen bin 407 TL’lik trafik cezasına itiraz etti. Cezanın kesildiği gün ve saatte aracını kendisinin kullanmadığını, bu sebeple de plakasına kesilen cezayı kabul etmediğini belirtti. Anayasa Mahkemesi’ne kadar uzanan davada, araç sahibi haklı bulundu.

Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı ile araç sahipleri artık suçu işleyen kişi kendisi değilse ve o gün aracı kendisinin kullanmadığını ispat edebilirse plakaya kesilen trafik cezasını ödemeyecek. 

Çıkan karar ile en çok rahatlayan grup ise Taksi plakası sahipleri oldu. Ticari taksilerin neredeyse tamamının plaka sahibi tarafından kullanılmadığı için bu karar ile plaka sahipleri de bir anlamda ceza ödemekten kurtulmuş oldu.

Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı alırken Anayasa’nın 38. Maddesinin suç ve cezaların kanuniliği ilkesi gereğince, hiç kimsenin, işlemediği bir suçtan, ihmali ve kusuru bulunmadığı bir fiilden dolayı ceza alamayacağını bu yüzden de plaka sahiplerinin işlemediği bir suçtan cezalandırmayacağına hükmetti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: