TürkiyeSON - 21.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Bakan Tüfenkci İris Projesi Ekibini Tebrik Etti

Bakan Tüfenkci İris Projesi Ekibini Tebrik Etti

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’nün ithalat aşamasında ürün güvenliği denetimlerinin risk analizine dayalı olarak elektronik ortamda yapılmasını sağlayan İthalatta Risk Esaslı Denetim Sistemi (GTB-İRİS), “Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler” dalında ‘e Türkiye’ ödülünü aldı.

Söz konusu ödül töreninin ardından projede emeği geçen personeli makamında kabul eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “İş dünyasının işlerini kolaylaştırıp ürettiğimiz sistemlerle hem iş dünyasından hem de bilişim uzmanlarından ödül aldık.  İRİS projesi ile hem tüketicilerin hem de üreticilerin iş ve işlemlerini hızlandıran bir projeye imza attık. ” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Tüfenkci, piyasa gözetimi ve denetimi noktasında ürün güvenliğini etkin ve hızlı şekilde sağlamaya çalıştıklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bunu sağlarken de ticareti yavaşlatmıyor aksine ticareti hızlandıracak projelere imza atıyoruz. Bir yandan kolaylaştırırken diğer yandan da güvenliği asla ihmal etmiyoruz. IRIS’ te bu anlamı ile hayata geçirdiğimiz projelerden biri ve netice itibari ile TBMM himayesinde gerçekleştirilen prestijli bir ödülü aldı.”

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından bu yıl 14.sü düzenlenen ‘e Türkiye’ yarışmasının ödül töreni TBMM’de gerçekleştirildi.

Kamu kurum ve kuruluşlarını teşvik için düzenlenen ve  51 projenin başvurduğu yarışmada, projelerden 24’ü finale kalırken, GTB-İRİS projesi, “Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler” dalında büyük ödülün sahibi oldu.

GTB-İRİS PROJESİ NEDİR?

GTB-İRİS Projesi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ithalat aşamasında gerçekleştirilen ürün güvenliği denetimlerinin risk analizine dayalı olarak elektronik ortamda çağdaş kamu hizmeti anlayışıyla gerçekleştirilmesi amacıyla 02 Mayıs 2016 tarihinde uygulamaya konuldu.

Gerçekleştirilen risk analizlerine göre, ithalata konu ürünlerden riskli olanlar elektronik ortamda GTB-İRİS tarafından belirleniyor ve denetimler bu ürünler üzerine yoğunlaşıyor.

Gerçekleştirilen risk analizleri sonucunda riskli görülen ürünlerin ithalatçılarından, ürünlerin güvenli olduğunu gösteren akredite bir laboratuvardan alınmış test raporlarını ibraz etmeleri isteniyor ve bu raporları sunmayan ürünlerin ülkemize girişine izin verilmiyor.

Tüm işlemler elektronik ortamda yapılıyor

GTB-İRİS üzerinden yapılan tüm işlemler, e-imza ile e-devlet kapısı üzerinden elektronik ortamda gerçekleştiriliyor. Bu sayede ithalatçıların kayıt veya başvuru esnasında Gümrük ve Ticaret Bakanlığına şahsen veya vekaletle başvurmasına gerek kalmıyor.

Bürokratik işlemleri azaltıyor

Sisteme kayıt esnasında ithalatçıların; ticaret odası, esnaf odası, noter gibi kurumlardan herhangi bir belge veya tasdik almasına gerek kalmıyor. Böylece pek çok masraf ve bürokratik işlemin önüne geçiliyor.

GTB-İRİS ayrıca Tek Pencere Sistemi’ne de entegre olarak çalışıyor. Böylece ithalatçıların gümrük işlemlerinde bu denetime ilişkin olarak herhangi bir belge ibraz etme zorunluluğu bulunmuyor.

Denetimlerin etkinleştirilmesi

Proje sayesinde, denetimler riskli ürünlere odaklanıyor. Bu da kamu kaynaklarının daha etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasını sağlanıyor.

İthalatçılar sistem üzerinden; kayıt, başvuru, başvuru takibi, test raporlarının yüklenmesi, başvuru sonucunu öğrenme gibi tüm işlemleri gerçekleştirebiliyor ve tüm sonuçları anlık takip edebiliyor.

Bülten / Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: