TürkiyeSON - 26.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Bakan Tüfenkci Sene Sonu Enflasyon Tek Haneye İner

Bakan Tüfenkci Sene Sonu Enflasyon Tek Haneye İner

Yatırımların artırılması, sanayicinin önündeki engellerin kaldırılması için organize sanayi bölgeleri yeniden yapılandırılacak, faiz oranlarının düşürülmesi için hükümet adım atacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yatırımları artırmak ve yatırımcının önünü açmak için hükümetin atacağı adımları anlattı.

Bakan Tüfenkci, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD)’nin düzenlediği Ekonominin İyileştirilmesi Toplantısı’na katıldı.

“FAİZLERİN DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN ADIM ATACAĞIZ”

Bakan Tüfenkci, küçük esnafa verilen teşviklerden söz etti, bankaların uyguladığı faiz oranlarını eleştirdi. Tüfenkci, “Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi faiz oranlarının hala çok yüksek olması. Bunun çözümü konusunda bizlerin adım atması gerekiyor. Çünkü bu faiz oranları ile Türkiye’de yatırım yapma noktasında dezavantajlı konumdayız. İnşallah önümüzdeki dönem içerisinde Türkiye’de faizlerin biraz daha düştüğünü göreceğiz. Bankacılık sektöründe de katılım bankalarının sayısını artırarak finansa da farklı bir boyut bakış açısı getirmeye çalışıyoruz. “ dedi.

OSB’LER YENİDEN YAPILANDIRALACAK

Bakan Tüfenkci, iş dünyasına Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelen, organize sanayi bölgelerini yapılandıracak Üretim Yerleri Reform Paketini de anlattı. Tüfenkci, paketin önümüzdeki günlerde Meclis gündemine taşınacağını söyledi ve şöyle devam etti:

“OSB’leri yeniden yapılandırıyoruz ve sanayici lehine ciddi destekler veriyoruz. Özellikle yatırım yaparken sanayicilerinin karşısına çıkan bürokratik engelleri kaldırma adına bu düzenlemeleri yapıyoruz. Artık OSB’de yatırım yapan sanayicinin tek muhatabı OSB’ler olacak. Emlak vergisini ya sıfırlayacağız ya da 4/1’e düşüreceğiz. Tabela vergisinden çöp vergisine kadar her şeyi oralardan kaldıracağız. İmar yetkisini OSB’ye vereceğiz. Ayrıca orada yüksek değerde arsaların satılmasını önlemek için belirli bir marj koyacağız. Maliyetinin yüzde 25’inden daha fazlasına OSB’lerin satmasını önlemiş olacağız. Enerji desteğini de tartışıyoruz. Özellikle TRT payının OSB’lerdeki sanayiciler üzerinden kaldırılması gibi. Bunları daha fazla yatırım yapılmasını sağlamak, yatırımların önündeki engelleri kaldırmak için yapıyoruz.”

İŞSİZLİK RAKAMLARI

Bakan Tüfenkci işsizlik rakamlarına ilişkin de konuştu. İşsizlik rakamlarının önümüzdeki aydan itibaren düşeceğini belirten Bakan Tüfenkci, enflasyonda da sene sonu itibariyle tek haneli rakamları yakalanacağını belirtti.

Tüfenkci: “İşsizlik rakamları bu ay belli bir oranında yüksek geldi ama Mayıs’tan itibaren bu oranların hızlı bir şekilde düşeceğini ifade edeyim. Yüzde 10-11 civarlarında işsizlik

rakamları ile 2017’yi belki bitiririz. Enflasyonda da inşallah sene sonu itibari ile tek haneli rakamları yakalamış oluruz. Büyümede ben iyimserim. Özellikle kredi derecelendirme kuruluşları veya Dünya Bankası Türkiye’de yüzde 3 oranında büyüme öngörüyorlar. Ama ben piyasanın içerisinde olan birisi olarak bu büyümenin yüzde 4 ve üzerinde olacağını düşünüyorum. Bizim esasında Türkiye olarak yüzde 5’ten aşağı büyümememiz lazım ki işsizliği önleyebilelim.” dedi.

Bakan Tüfenkci konuşmasının ardından iş dünyasının taleplerini dinledi, sorularını cevapladı. Toplantıya 47 ülkeden gelen ve Türkiye’de eğitim gören yabancı üniversite öğrencileri de katıldı. Ülkeleri ile Türkiye arasında gönüllü elçi olan öğrenciler, girişimcilik konusunda Bakan Tüfenkci’den destek istedi.

Bülten / Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: