TürkiyeSON - 18.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Bakan Tüfenkci (TÜİK) Şubat Verilerini Değerlendirdi

Bakan Tüfenkci (TÜİK) Şubat Verilerini Değerlendirdi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, şubat ayı iş gücü istatistiklerine bakıldığında Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın çağrısı ile başlatılan reformların istihdam üzerindeki ilk olumlu etkilerinin görülmeye başlandığını bildirdi.

 Tüfenkci yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) şubat ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini değerlendirdi.

 “İlk veriler umut verici. Seferberlik sadece istihdamı arttırmayacak bizler üretimimizi büyüteceğiz, daha fazla üretip, satacağız’ gibi düşünmek lazım” dedi.

İşsizlik oranının şubat ayında yüzde 12,6 olarak gerçekleştiğini aktaran Tüfenkci, “”Hükümet olarak ekonomiye odaklandık. Ülke menfaatini ön plana alarak hareket ettik. Ekonomi politikalarını oluştururken asla ve asla siyasi çıkar gözetmedik. Hiçbir şart altında mali disiplinden taviz vermedik. Devletin ekonomideki ağırlığını azaltıp özel sektör öncülüğünde büyümeyi teşvik ettik. Bundan sonra da aynı anlayışla devam edeceğiz. 16 Nisandan sonra ekonomide önümüz açıldı bundan sonra istihdam sayılarındaki artışı hep birlikte göreceğiz. Siyasi istikrarımızı kurumsallaştırarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ekonomik potansiyelimizi katlayacak güvenli liman özelliğimizi pekiştireceğiz.”” ifadesini kullandı.

 ŞUBAT AYI İŞSİZLİK ORANINI, GEÇEN YILIN AYNI AYINA GÖRE 1,7 PUAN ARTTI ANCAK BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE 0,4 PUAN GERİLEDİ

Ocak ayında işsizlik oranında en yüksek rakamın görüldüğüne işaret eden Tüfenkci “İş adamlarına ve halka güveniyoruz, Türkiye’ye güvenerek yatırım yapan hiç kimseyi bu ülke mahcup etmedi, bundan sonra da etmeyecek. Türkiye bu fırsatları sağlıyorsa yabancı sermayenin ülkemize geldiğini önümüzdeki dönemlerde göreceksiniz. Yargı reformlarımızı yapmamız, iş yasalarımızı yeniden düzenlememiz lazım. Bunlarla ilgili adımlarımızı attık.” diye konuştu.”

 Tüfenkci, genç nüfustaki işsizlik oranının 1,2 puan gerilediğine dikkati çekerek, ” Bütün küresel ve bölgesel krizlere rağmen Türkiye’yi büyütmeye çalışıyoruz. İstiyoruz ki gençlerimizi daha fazla istihdam edelim, daha fazla yatırım yaptıralım, kadınlarımıza daha fazla eğitim verelim. Bunun için gece gündüz çalışıyoruz. İstihdam seferberliğinin etkilerini genç nüfustaki işsizlik oranlarında da görüyoruz. Önümüzdeki dönemde bu oranın daha da gerileyeceğini bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bülten / Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: