26.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

Bakan Tüfenkci’den 15 Temmuz bilgilendirme mektubu

Bakan Tüfenkci’den 15 Temmuz bilgilendirme mektubu

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Dünya Gümrük Örgütü, Dünya Ticaret Örgütü, uluslararası kurum ve kuruluşlar ile diğer muhataplarına, FETÖ darbe girişimi ile sonrasında yaşananlara ilişkin Türkçe ve İngilizce olarak mektup gönderdi.

 

Ekselansları,

Öncelikle, Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı adına, Size en kalbi ve samimi selamlarımı sunuyorum.

Bildiğiniz üzere yıllardır ABD’nin Pennsylvania şehrinde yaşayan sözde din adamı Fethullah Gülen’in başını çektiği Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) olarak bilinen oluşum, Dünya’nın çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren ve kendilerine İslam Dinini referans aldıkları iddiasında olan El-Kaide, DAİŞ vb. diğer terör örgütlerinden farksız olarak barış, huzur ve kardeşlik dini olan İslam’ın özünü saptırmak suretiyle oluşturdukları kendi sapkın dini ideolojilerini hâkim kılmak amacıyla gayrimeşru yol ve yöntemlerle yıllar boyu devletin muhtelif kurumlarına sızmaya çalışmış, bu sızmalar yoluyla etkinlik sağlayacakları tüm kamu kurum ve kuruluşlarında demokratik hukuk devletinin kurum ve işleyiş kuralları yerine kendi örgüt yapılanması ve bu örgütün gayrımeşru amaçları doğrultusunda yeni ve gayrımeşru bir düzen ve işleyişi hâkim kılmayı amaçlamıştır.

Söz konusu terör örgütü, bu yönde defaten girişimlerde bulunmuş, ancak son zamanlarda bu gayrimeşru çabalara karşı demokratik seçimlerle işbaşına gelmiş olan Hükümetimizin attığı kararlı adımlar karşısında deşifre olarak amaçlarına ulaşamamış ve çirkin emellerine erişmek için son çareyi ülkemizin kurum ve kuruluşlarını felce uğratmak üzere darbeye kalkışmakta bulmuştur.

Yine malumları olduğu üzere, söz konusu Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu olan bir grup asker, 15 Temmuz 2016 tarihinde hükümetimize ve yüce milletimize karşı hain bir darbe girişiminde bulunmuştur. Bu menfur kalkışma, başta Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği olmak üzere; milletimizin güvenlik güçleriyle yaptığı örnek işbirliği sayesinde kısa süre içinde bastırılmıştır. Ancak, malumunuz olduğu üzere, bu kalkışma esnasında, sivil, polis ve askerden oluşan 240’tan fazla insan hayatını kaybetmiş; binlercesi de yaralanmıştır.

Ayrıca, başta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve TBMM olmak üzere birçok kamu binası, Türk milletinin karşı karşıya olduğu korkunç tehdidi ve bu tehdidin mevcut boyutlarını gözler önüne serecek şekilde ciddi saldırılara uğramış ve tahrip edilmiştir.
Takdir edeceğiniz üzere, bu darbe girişimini gerçekleştiren kişiler, kesinlikle en ağır cezaya çarptırılacak ve milletin ve tarihin önünde hesap vereceklerdir. Türk milleti ve tarih, bu teröristleri asla affetmeyecektir.

Türkiye’nin önde gelen kamu kuruluşlarından biri olan Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sadece Türk devletinin ve milletinin bekasını sağlamak için mücadele etmeyecek, aynı zamanda halkımızın huzur ve refahını tehdit eden tüm unsurlara kararlılıkla karşı koyacaktır. Bu itibarla, diğer kamu kurum ve kuruluşlarında olduğu gibi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da, yıllar boyunca özellikle yargı ve güvenlik güçlerimize sızan FETÖ mensuplarını kamudan uzaklaştırmak ve kamuyu FETÖ mensuplarından temizlemek üzere gerekli katkıları sağlamaktadır.

 

Bu çerçevede Hükümetimiz, halkımızın huzur ve güvenliğini sağlamak ve ilgili soruşturma ve yargılama süreçlerini sağlıklı bir şekilde yürütmek amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın Olağanüstü Hal İlanına imkân veren ilgili hükümlerine dayanarak, TBMM’den Olağanüstü Hal (OHAL) kararı çıkartmış bulunmaktadır.

Olağanüstü Hal Kararı’nın amacı asla halkımızın bireysel hak ve özgürlüklerini ya da ticari faaliyetlerini kısıtlamak değildir. Aksine, OHAL ile amaçlanan, tıpkı Fransa gibi hali hazırda OHAL ilan etmiş olan demokratik ülkelerde olduğu gibi, hukuk devleti ilkelerinden bir an bile ayrılmaksızın, hukukun üstünlüğüne öncelik vererek ve bireysel hak ve özgürlükleri gözeterek, anılan terör örgütüyle ve mensuplarıyla etkin bir mücadeleyi gerçekleştirmektir.

Ayrıca, bilindiği üzere, ülkemizin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 15. Maddesi gereği savaş veya ülkenin varlığını tehdit eden başka bir genel tehlike halinde, Sözleşmeyi imzalayan taraflar, durumun gerektirdiği ölçüde ve uluslararası hukuktan doğan başka yükümlülüklere ters düşmemek kaydıyla Sözleşme’de öngörülen yükümlülüklere aykırı tedbirler alabilmektedir. Bu çerçevede, anılan Sözleşme’nin aynı Maddesi hükümlerine uygun şekilde, alınan tedbirler ve bu tedbirlerin alınmasını gerektiren nedenler Avrupa Konseyi’ne bildirilmiş bulunmaktadır. Dolayısıyla, Türkiye, bazı bireysel hak ve özgürlüklere ancak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin cevaz verdiği kapsam dâhilinde gerekli görülmesi halinde ve hali hazırda OHAL’i uygulayan demokratik ülkelerde olduğu ölçüde sınırlama getirecektir. Nitekim, OHAL’in amaçlandığı şekilde etkili ve hukuka uygun bir anlayışla yürütülmesi hususunda Bakanlığımız, üzerine düşen gerekli çalışmaları yürütecek olup, bu sayede vatandaşlarımız gerek günlük hayatlarını gerekse ticari faaliyetlerini daha güvenli ve sağlıklı bir şekilde yürütebileceklerdir.

Bu vesileyle, terörizmle sadece dünyadaki tüm devletlerin ve önde gelen kamu kuruluşlarının kararlılıkla ve birlik içinde hareket etmesi ile mücadele edilebileceğini ve terörizmin ancak bu şekilde ortadan kaldırılabileceğini bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Bu sebeple, terörizmin her türüne karşı tüm dünyadaki gümrük idareleri arasında güçlü bir işbirliğinin tesis edilmesi, aramızdaki bağların kuvvetlenmesini sağlayacak ve hiç kuşkusuz bizleri ortak çalışmalar yürütme hususunda teşvik edecektir.

Bu vesileyle, Size en derin saygılarımı yinelerim.
Saygılarımla,

Bülent TÜFENKCİ
T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanı

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.