TürkiyeSON - 24.02.2024 -

Bakan Tüfenkci’den Esnaf kuruluşlarına ziyaret

Bakan Tüfenkci’den Esnaf kuruluşlarına ziyaret

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci,  Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ni (MESOB) ziyaret etti. Bakan Tüenkci’ye Vali Süleyman kamcı, AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık ve Mustafa Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır,  AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ta eşlik etti. Bakan Tüfenkci’yi Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin ile Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren ile oda başkanları karşıladılar.
Esnaf Sarayı’nda ziyaret nedeniyle düzenlenen toplantının açılışında konuşan Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren,  esna f ve sanatkarlara verilen kredilerin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olduğunu belirterek, bu dönemde esnafa verilen kredilerde artış beklediklerini ifade etti. Malatya ‘da 58 milyon 242 bin TL tutarında kredi verdiklerini belirten Evren, Halk Bankası’nın kredi verilen esnafların borçlarından dolayı kredisini  kesmesi uygulamasının sona ermesini,  geçmişe yönelik çek ve senet protestolarından dolayı mağduriyet yaşayan esnafların  bu sorunlarının da çözülmesini talep etti.  Evren, Yeşiltepe’de Büyükşehir Belediyesi tarafından Ağaç Sanatkarları, Mobilyacılar, Ayakkabıcılar için site tahsisi yapıldığını, bunun temelini 2016 yılında atmak istediklerini ve TOKİ uygulaması içinde destek beklediklerini kaydetti.

Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, Tüfenkci’ye her zaman destek olacaklarını belirterek, “Gittiğiniz bütün illerde 3 bin 200 odası ile 81 birliği, 13 meslek federasyonu ve  1 konfederasyonu ile bugün Elazığ’daki esnaf odalarımızın gösterdiği özveriyi bütün Türkiye’de  omuz omuza sizin yanınızda olacağız, bunu beyan ediyorum. Sayın Bakanım, sizin başarınız, malatya7nın başarısı olacak, sizin başarınız milletvekillerimizin başarısı olacak, sizin başarısınız Malatya’nın tüm sivil toplum kuruluşlarının ve basının başarısı olacak. Artık seçim dönemi bitti, şimdi geçim dönemine girdik. Biz 7 Haziran ve 1 Kasım arasındaki hükümet programlarını 7’den 70’e hepsini ezberledik.  AK Parti olarak 7 Haziran ve 1 Kasım’daki parti programlarında verdiğiniz sözleri yerine getirmek zorundasınız. Esnaf ve sanatkar kesimi sizden çok şey bekliyor. Özellikle emekli olanlarda yapılan yüzde 15 kesinti vardı, bunu yüzde 107a düşürdünüz. O günde bunu söyledik, 7 Haziran’da da söyledik, 1 Kasım7da da söyledik, bunu tamamen kaldırınız. Bunun için sayın başbakanımız söz verdiler. Bunun çözümünü bekliyoruz.  Esnaf ve sanatkar kesimine ÖTV’siz araç verme sözünüz vardı. Sayın Cumhurbaşkanımız ve sayın Başbakanımızın hedefleri 2023 ve 2071. Bunun için esnaf ve sanatkarında değişim ve dönüşümünü yapması  gerekiyor. Bunun için esnaf ve sanatkar kesimine 4 yıl vadeli, 1 yıl ödemesiz 50 bin TL tutarında kredi istiyoruz. Sayın başbakanımızın sözü var; yeni işe başlayanlara 50 bin TL hibe kredi ve 100 bin TL’de faizsiz kredisi sağlanacak. Biz esnaf ve sanatkar kesimi olarak hibe istemiyoruz, bize 4 yıl vadeli 50 bin TL kredi verilsin. Buradan esnaf ve sanatkar kesimine söz veriyorum; bize verilen sözlerin takipçisi olacağım. Eğer verilen sözler yerine getirilmezse, açıkça çıkar ‘bize verilen sözler yerine getirilmedi’ diyeceğiz.  Ancak verilen sözlerin yerine getirilmesi hususunda hükümetimize inanıyorum” dedi.

Keskin, Bakan Tüfenkci’den yeni dönemde ‘Esnaf ve sanatkar’ tanımının yeniden yapılmasını isteyerek, 5362 Sayılı Esnaf Ve Sanatkarlar Kanunu’nda değişiklik yapılmasını istediklerini kaydetti.

 Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise, “Değerli arkadaşlar bizler sizlere layık olmaya çalışacağız. Dün olduğu gibi, bugün ve yarında sizler bize destek verdiğiniz sürece bakanlığımız görev süresince sizlere layık olarak, gittiğiniz her yerde, her toplantıda Malatyalı bakanın icraatlarındaki memnuniyeti görüp, duyup bizim adımıza teşekkürleri alacaksınız. Rabbim sizleride, bizleride mahcup etmesin. Kimse şundan endişe duymasın; ‘seçim zamanıydı bunlar söylendi, geçti’ diye. Asla ve asla kimsede tereddüt oluşmasın. Çünkü biz 13 yıllık iktidarımız boyunca ne söz verdiysek onun arkasında durduk, durmaya da devam ettik. 1 kasım7da önce verdiğimiz sözleri de zaman dilimleri içerisinde gerçekleştirdiğimizi hep beraber göreceksiniz. Bizim esnafa yönelik faizsiz kredilerimiz, vaatlerimiz var. Uygulamada zaten 150 bin TL’ye kadar faizsiz kredi veriyoruz. Belki bundan birçok arkadaşımız haberdar değil. 3 yıllık ustalık belgesi olan, yeni iş yeri kuran arkadaşlarımıza bu krediyi veriyoruz. Ama bakanlıkta brifing alırken gördüm ki burada Türkiye’de 148 kişi müracaat etmiş. Burada bir sıkıntı var, ya biz bunu iletemedik, yada bu işi prosedüre boğduk kimse almak istemiyor. Biz bakanlığımızda gerek gümrükler kısmında, gerek iç ticarette işlemleri hızlandıracağız, kolaylaştıracağız. Esnaf kredilerinde uygulamada ortaya çıkan sıkıntıları veya bir başka metodu esnafımızın lehine nasıl olacaksa, esnaflarımızla beraber, kefalet kooperatiflerimizle beraber bir çalışmayı da başlatıyoruz. Malatya’nın öyle küçük meselelerde değil, büyük projelerde bir birimize yardım ederek, Malatya’ya birçok şeyi kazandırmış olacağız” şeklinde konuştu.

Ziyaretin anısına Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’ye Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, Madeni Eşya Sanatkarları Odası tarafından hazırlanan ve 70 yıllık olduğu belirtilen Malatya’da yapılmış olan “İbrik” ile Malatya Ayakkabıcılar Odası tarafından hazırlanan “Çarık” hediye edildi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.