TürkiyeSON - 25.02.2024 -

Bakan Bülent Tüfenkci; Bizim Ticaret Anlayışımız Ahîliktir

Bakan Bülent Tüfenkci; Bizim Ticaret Anlayışımız Ahîliktir

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan, Salih Çetinkaya, Vali Necati Şentürk ve Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve AK Parti İl Başkanı Mustafa Kendirli’yi kabul etti.

Konuk heyetten Kırşehir’de yapımı devam eden Ahi Evranı Veli Külliyesi hakkında da bilgi alan Bakan Tüfenkci “Ahîlik uhuvvettir, kardeşliktir. Kırşehir; Ahîliğin hem başkenti, hem de manevi merkezidir. Medeniyet coğrafyamızda Konya gibi Kırşehir’in de sevgiyi, hoşgörüyü barındıran bir müstesna bir iklimi var. Medeniyetimizin inşasında Ahi Evran, ticaret erbabının pîridir” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak ilk ziyaretini Kırşehir’e ziyaret etmek istediğini, ancak bakanlık birimlerinden aldığı brifingler nedeniyle bu ziyareti ertelediğini belirten Bakan Tüfenkci, “İnşallah en kısa zamanda bu ziyareti gerçekleştireceğim. Ahilik sayesinde Anadolu vatanlaştı. 2023 ve 2071’deki medeniyet vizyonunda ve inşasında Ahiliğin özünde var olan evrensel değerler olan kalite, üretim, emeğe saygı, doğruluk, dürüstlük, fedakarlık, cömertlik, dayanışma, helal lokma, kul hakkı esaslı Ahilik yeniden Türkiye’yi cihan devleti yapacaktır” dedi. Ahi Evran Külliyesinin en kısa zamanda tamamlanarak hizmete girmesini ve ismini aldığı ahilik geleneklerini yaşayan ve yaşatan, örnek bir merkez olması için gereken tüm desteği vereceklerinin altını çizen Bakan Tüfenkci; “Kırşehir, Ahilik kültürünü yüzlerce yıldır yaşatan bir merkez olarak, yapımı devam eden külliye ile Ahiliği evrensel düzeye taşıyacaktır.” dedi.

Bakan Tüfenkci sözlerini şöyle tamamladı:

“Ahiler; Anadolu’nun kapılarının Türklere açılmasından sonra, bu coğrafyada birlik ve beraberliği tesis eden en önemli teşkilat olmuştur. Bu topraklarda kardeşlik, yüzyıllar boyunca, Ahiler eliyle, esnaf eliyle güçlendirilmiş, pekiştirilmiştir. Bu toprakların hamurunda, Ahîlik, yani kardeşlik vardır. Anadolu’nun esnafı, her zaman Hakk’ın yanında, haklının, hukukun, adaletin yanında yerini almıştır. Biz şayet, Ahîlik geleneğini bu topraklarda yine hâkim kılarsak, hiçbir meselemiz kalmaz. Ahilik, ‘Ahlâkla ticareti birleştiren’ anlayışıyla günümüz dünyasının ekonomik sorunlarına çözüm sunmaktadır.

Ahiliğin iktisadi hayata getirdiği kurallar, üretimden tüketime tüm aşamaları düzenleyen bir sistem oluşturmaktadır. Bu hazineyi, milletimizin ve İnsanlığın Hizmetine Sunmak Hepimizin Görevidir. Hoca Ahmet Yesevi ile Orta Asya’da başlayan ve daha sonra Ahi Evran ile, Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre, Mevlana ile medeniyet coğrafyamızda dünyanın ihtiyaç duyduğu çok önemli değerler var.

Ahilik, tüm sosyal ve ticari ilişkilerde dürüst ve güvenilir olmaktır. Bunları bizim ecdadımız sadece söylemekle kalmamış; uygulamış, yaşamış ve büyük bir toplum olma vasfını kazanmıştır. Bizim Esnafımız, AHİ’dir…Yani KARDEŞTİR… ELİ AÇIKTIR… CÖMERTTİR…Esnaf, sosyal dayanışmanın öncüsüdür. Esnaflığın, yani ahiliğin, uzun bir temel ilkeler listesi vardır: İyi huylu olacak. Güzel ahlaklı olacak, Ahdinde, sözünde, sevgisinde vefalı olacak. Gözü, gönlü, kalbi tok olacak.İçi, dışı, özü, sözü bir olacak. Saygılı, şefkatli ve güler yüzlü olacak. Cömert, misafirperver ve hizmet ehli olacak”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.