24.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

Bakanlık Malatyalı Çiftçilerin Gelirini Artırıyor

Bakanlık Malatyalı Çiftçilerin Gelirini Artırıyor

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI MALATYA’NIN MÜNBİT TOPRAKLARINI SUYA KAVUŞTURMAYA DEVAM EDİYOR…

Bakanlık Malatyalı Çiftçilerin Gelirini Artırıyor

Ülkemizin dört bir yanını baraj ve göletlerle donatan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Malatya’da inşa ettiği tesislerle münbit toprakları suya kavuşturmaya devam ediyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından 2003 yılından bu yana Malatya’da inşa edilen sulama tesisleri için 1 milyar TL harcandı. Son 13 yılda 6 adet sulama tesisini tamamlayarak 233 bin 370 dekar zirai araziyi sulamaya açan Bakanlık, bölgede yılda 140 milyon TL gelir artışı sağladı. 2019 yılı sonuna kadar 7 adet sulama tesisinin daha tamamlanacağı Malatya’da 190 bin 890 dekar arazi suya kavuşturulacak ve yılda 108milyon TL gelir artışı sağlanacak.

“Kapıkaya Turgut Özal Barajı Sulaması Projesi’nin Yüzde 90’ı Bitti”

Malatya’da inşa edilen dev yatırımlar arasında yer alan Kapıkaya Turgut Özal Barajı Sulaması projesinde çalışmaları aralıksız sürdüren Orman ve Su İşleri Bakanlığı şu ana kadar işin yüzde 90’ını tamamladı. Proje kapsamında sol sahilde tamamlanan 12 bin dekar zirai araziyi bu yıl içinde sulamaya açan Bakanlık sol sahilden sağ sahile iletim sağlayan tüneli de tamamlayarak 10 bin dekar zirai araziye daha su temin edecek.

“Milli Ekonomiye Yılda 25 Milyon TL Katkı Sağlamayı Hedefliyoruz”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Malatya’da sulama konusunda çok ciddi yatırımlar yaptıklarını ve rüyaları gerçeğe dönüştürdüklerini ifade ederek şunları söyledi:

“ Malatya’da temelden 81 metre yüksekliğe sahip olan ve 71,1 milyon metreküp su depolama hacmi bulunan Kapıkaya Turgut Özal Barajı’nı 2012’de hizmete açmıştık. Şimdide sulama projesini inşa ediyoruz. İşin yüzde 90’ını bitirdik. Bu projeyle Kapıkaya Turgut Özal Barajı’ndan alınan suyu ileterek bölgedeki zirai arazileri suyla buluşturacağız. Önümüzdeki yılsonuna kadar tamamlanacak projeyle milli ekonomiye yılda 25 milyon TL katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.