TürkiyeSON - 14.04.2024 -

Banada muhalefet ediyorlar

Banada muhalefet ediyorlar

veli-ağbabaCHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, dün Malatya’daydı. Basın açıklaması yapan Ağbaba, AK Partili Malatya milletvekillerini eleştirerek, “İktidar milletvekillerinin tek derdi muhalefet milletvekillerini eleştirmek. Onların görevi ben Malatya’nın sorunlarını dile getirirken, bana muhalefet etmek” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, dün parti binasında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gündeme dair bazı konularda değerlendirme yapan Ağbaba, Malatya’nın sorunlarını her zaman gündeme getirdiğini belirterek, AK Parti Malatya milletvekillerine yüklendi. Ağbaba, “İktidar milletvekillerinin tek derdi muhalefet milletvekillerini eleştirmek. Ben şu köyde kayısı yandı diyorum, onlar “yanmadı” diyorlar. Ben Malatya’nın sorunlarını dile getirirken, onlar bana muhalefet ediyor” diye konuştu.

MALATYA KÖTÜ BİR YIL GEÇİRDİ”

Dünyada ve Türkiye’de gündemin çok hızlı değiştiğini ifade eden Ağbaba, 2014 yılının ise Malatya için olumlu bir yıl olmadığını ileri sürdü. Malatya’da özellikle kayısı ve diğer meyvelerin yanması nedeniyle kötü bir yılın yaşandığını kaydeden Veli Ağbaba, “Hem çiftçimiz hem üreticimiz hem de esnafımız yaşanan zirai don yüzünden oldukça mağdur oldular. Geçtiğimiz yıl mart ayında yaşanan don felaketiyle ilgili biz üzerimize düşeni yaptık. Zirai dondan hemen sonra bu konuyu TBMM’de dile getirdik ve borçların ertelenmesi konusuna talepte bulunduk. Bu isteklerimizin bir kısmı gerçekleşti. Ancak maalesef don felaketinde hükümet üreticilerin yanında yer almadı ve çiftçilerin zararlarını karşılayamadı” ifadelerini kullandı.

“BEN KAYISI YANDI DİYORUM ONLAR ‘YANMADI’ DİYORLAR

Malatya’nın diğer sorunlarını da TBMM’de gündeme getirmeye çalıştığını belirten Ağbaba, sorunlara çözüm üretmek için çalıştıklarını söyledi. Malatya’da yaşanılan su sıkıntısı noktasında belediye meclis üyesi Hurşit Kuşçu’nun başkanlığında rapor hazırladıklarını kaydeden Ağbaba, AK Parti milletvekillerini eleştirdi. Veli Ağbaba, “Bu raporumuzu ve çözüm önerilerimizi ilerleyen günlerde kamuoyu ile paylaşacağız. Biz bu sorunun çözülmesi için uğraşırken yine iktidar milletvekilleri maalesef bu konuda da pasif davranmayı tercih ediyorlar. Çünkü onların tek dertleri şu anda muhalefet milletvekillerini eleştirmek. Ben şu köyde kayısı yandı diyorum, onlar “yanmadı” diyorlar. Malatyalılara yardım edilmesi gerekiyor diyorum ancak onlar bu konuda destek vermiyorlar. Çünkü onların görevi ben Malatya’nın sorunlarını dile getirirken, bana muhalefet etmek” dedi.

“MALATYA’NIN SU KAYNAKLARI TALAN EDİLİYOR”

Soru ve araştırma önergeleriyle Malatya’yı her zaman gündemde tutmaya çalıştığını belirten vekil Ağbaba, TBMM’de en çok konuşulan ve en çok ismi geçen tarım ürünün ise kayısı olduğunu söyledi. Malatya’ya yapılan haksızlıkları sıkça gündeme getirdiğini dile getiren Ağbaba, şunları kaydetti:

Toplum Yararına Çalışma Projesi’nde Malatya’nın ikinci değil üçüncü sınıfa konulduğunu, çevremize göre haksızlığa uğradığımızı gördük. Maalesef önümüzdeki dönem de Malatya’nın en büyük problemi çevre problemi olacak. Bunu geçtiğimiz yıl yaşadık. Maalesef dereler satılıyor, zaten meralarımız satıldı. Şimdi de sularımız satılıyor. Sağcı solcu buna herkesin tepki göstermesi gerekiyor. Özellikle HES’lerden dolayı Malatya’daki suyun mülkiyeti de değişiyor. Tohma olmak üzere birçok suyun mülkiyet hakkı özel şirketlere veriliyor. Malatya’nın su kaynakları talan ediliyor. Malatya kamuoyunun artık bunu sahiplenmesi lazım.

“KARAYOLLARINDA KEPAZELİK YAŞANIYOR”

Kar yağışlarının artmasıyla şehirlerarası yolların sürekli kapandığını hatırlatan Ağbaba, Karayollarını eleştirdi. Veli Ağbaba, “Karayollarında yaşanılan sıkıntıları herkes görüyor. Bu sadece Malatya’nın problemi değil, tüm Türkiye’de aynı sorun yaşanıyor. Karayollarına ait araçlar yatıyor, müteahhit firmaya vermişler, müteahhitlerde traktörlerle şehirlerarası yolları açmaya çalışıyor. Aslında tam bir kepazelik yaşanıyor. Malatya’ya yağan karı görüyorsunuz, şimdi birçok karayolunun yolu kapalı. Karayollarında yaşanılan bu kepazeliği herkesin görmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.