27.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

Başarılı Öğrencilere Kardeş Şehir Ludwıgshafen Kampı Ödülü

Başarılı Öğrencilere Kardeş Şehir Ludwıgshafen Kampı Ödülü

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından yaklaşık 5 yıldır yürütülen ve Almanya’da en iyi uygulanan projeler arasına giren Kardeş Şehir Projesi, bu yıl da Gaziantep TEOG birincilerinin katılımıyla Ludwigshafen şehrinde 12 öğrenciyle hayata geçirildi.

“Öğrenci Değişimi ve Gençlik Kampı” Projesi, sürdürülebilirlik açısından önem arz ettiği için Federal Almanya Cumhuriyeti Gençlik Bakanlığınca projenin geliştirilmesi için çeşitli çalışmalar yürütüldü.

STEINRUCK MUTLULUĞUNU DİLE GETİRDİ

Ludwigshafen Belediyesi Meclis Salonu’nda öğrencileri misafir eden Ludwigshafen Belediyesi Başkan Vekili Jutta Steinruck, Gaziantep ile böyle bir projeyi gerçekleştirmekten dolayı duyduğu memnuniyeti bildirdi.

Proje kapsamında kendilerinin de Ludwigshafenli öğrencileri Gaziantep’e götürdüklerini, bunu 2018 yılında tekrar etmek istediklerini aktaran başkan vekili Steinruck, öğrenci değişim projesinin bu yaştaki çocuklara ciddi katkıları olduğunun altını çizdi.

Steinruck,”Hayatlara dokunduğumuzu, gençlere yeni ufuklar açtığımızı, kendi geleceklerine yön verdiğimizi, farklı bir kültür, coğrafya ve dünya tanıttığımızı düşünüyor ve yaptığımız işi çok önemsiyorum” dedi.

Bu projenin gerçekleşmesinde Ludwigshafen Belediye Başkanı ve aynı zamanda Almanya Belediyeler Birliği Başkanı olan Dr. Eva Lohse’nin çok önemli katkıları olduğunu, projenin devam etmesini istediğini vurguladı.

Başkan Lohse, öğrencilere “Hoş geldiniz” mesajını başkan vekili Steinruck ile iletti. Lohse, mesajında şunları aktardı: “TEOG Sınavında başarılı olan bu 12 öğrenci, kardeş olan iki şehir arasında kültür elçisi olarak köprü olacaktır, siz değerli öğrencileri Ludwigshafen şehrinde ağırlamaktan dolayı çok mutluyuz, başarılarınızı tebrik ediyor ve sizlere Ludwigshafen Belediyesi adına çeşitli hediyeler takdim ediyoruz.”

ALMAN BASININDAN YOĞUN İLGİ

Alman basınının yoğun ilgi gösterdiği resepsiyona birçok gazeteci katılım sağlayarak Gaziantep’i temsil eden öğrencilerle röportajlar gerçekleştirdi.

Proje kapsamında öğrenciler Almanya’nın Ludwishafen şehrindeki kampta 7 gün boyunca uzman eğitmenler eşliğinde kültürler arası diyalog, Alman dili, çeşitli spor faaliyetleri ve Alman eğitim sistemi konularında çeşitli tecrübeler edindi.

KARDEŞ ŞEHİRLER MEYDANINDA FOTOĞRAF ÇEKTİRDİLER

Gaziantep-Ludwigshafen Dostluk Grubu organizasyonuyla Rhein nehrinde gerçekleştirilen tekne turuyla öğrencilere Ludwigshafen-Mannheim şehirleri tanıtıldı. Alman basının da yer aldığı tekne turuna, Ludwigshafen Belediyesi meclis üyeleri, Bakanlığa bağlı Gençlik Dairesi temsilcileri, daha önce Gaziantep’i ziyaret etmiş olan bürokrat, iş adamı ve öğrenciler katıldı. Öğrenciler, program sonrası Kardeş Şehirler Meydanı’nda Türk Bayrağı ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin logosunun yer aldığı Ludwigshafen şehir merkezinde hatıra fotoğrafı çektirdi.

ÖĞRENCİLER ÇOK BEĞENDİ

“Öğrenci Değişimi ve Gençlik Kampı” Projesine katılım sağlayan öğrenciler, üniversiteler şehri olan Heidelberg’i çok beğendiklerini, bölgenin en büyük kütüphanesine hayran kaldıklarını, Alman eğitim sistemi hakkında bilgi aldıklarını söyledi. Yabancı dilin önemini daha iyi kavradıklarını anlatan öğrenciler, bu projeyi gerçekleştiren başta Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Dış İlişkiler Daire Başkanlığı temsilcilerine teşekkür etti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.