26.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

Başkan Akın, Azerbaycan-Türkiye Tarım İş Formu Toplantısına Katıldı

Başkan Akın, Azerbaycan-Türkiye Tarım İş Formu Toplantısına Katıldı

22-23- şubat tarihleri arasında AB dış ilişkiler genel müdürlüğü tarafından organize edilen Azerbaycan Bakü de tarım iş formu toplantısı yapıldı. Bu Toplantıya Gıda tarım ve hayvancılık bakanı Faruk çelik ve Azerbaycan Tarım Bakanı haydar Asadov iki kardeş ülke bakan yardımcıları bankalık bürokratları işadamları ilgili STK temsilcilerinin karşılıklı diyalog kurmaları amacıyla düzenlenen iki ülke arasında işbirliği istişaresi ikili görüşmeler akabinde ithalat ve ihracat konuları idi Bu toplantıya TÜDKİYEB yönetim kurulu üyesi, aynı zamanda Malatya koyun keçi yetiştiricileri birliği başkanı ve Tarım, hayvancılık platform başkanlığı görevini yapan ihsan akın da katıldı.

22 şubat Çarşamba günü akşamı Azerbaycan Bakü büyükelçiliği tarafından tüm katılımcılara bir resepsiyon verildi. Bu resepsiyon başlangıcında TÜDKİYEB yönetim kurulu üyesi ihsan akın tarafından, Azerbaycan Tarım Bakanı haydar Asadov’a, Bakü büyükelçisi Erkan Özoral’a, Bakan yardımcılarına Ataşeler ve katılımcılara kayısı hediye ikram edildi.

Tarım İş Forumun açılışında iki ülkeden 250’e yakın katılımcının olduğu toplantıda Azerbaycan Türkiye olarak kardeşlik ve işbirliği mesajları iki ülke bakanları ve katılımcıları tarafından verildi.

Türkiye ve Azerbaycan olarak iki devlet bir millet anlayışı ile”Türkiye ile Tarımsal alanında işbirliğine ivme kazandırmak Tarımsal ve hayvansal ürünleri geliştirmek genişletmek için Bütün bu alanlarda iki ülke arasındaki gelişim potansiyeli olduğu ve devam edildiğinde çok güzel çalışmalar katkılar ithalat ve ihracat anlamında iyi işbirliği sağlanacağı mesajı verildi.

Toplantıdaki asıl amaç Türkiye ile Azerbaycan arasındaki Tarımsal ve hayvansal ürün ticaretinde özel sektör ve yatırımcı iş adamları arasındaki gelişimi ithalatı ihracatı arttırmak işbirliği içerisinde çalışmak istişare oluşması ikili görüşmelerde işbirliği sağlanması ve bu işbirliği artarak devam edilmesi ikili görüşmelerde başkan ihsan akın’ın birçok konuda tarımsal ve hayvansal anlamda önemli görüşmeler yaptığı ve önemli getirisinin olacağını düşündüğünü söyledi. bu tür tarım iş formu toplantılarının önemli olduğunu tanıma ve tanıtma anlamında güzel bir çalışma olduğunu söyleyerek bu tarım iş formlarını başlatanlara teşekkür etti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.