TürkiyeSON - 24.02.2024 -

Başkan Gürkan: Battalgazi Kültür Ve Turizmin Merkezi Olacak

Başkan Gürkan: Battalgazi Kültür Ve Turizmin Merkezi Olacak

Battalgazi ilçesindeki tarihi surlar yükselmeye devam ediyor.

Battalgazi ilçesindeki tarihi surlar yükselmeye devam ediyor. Tarihi surlarda devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Önemli olan insanlığın ortak değeri olan tarihi ve kültürel mirasımızın, kadim medeniyetimizin üzerinde yükseltilmesidir” dedi.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Eski Malatya’da bulunan tarihi surların restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Çalışmalar hakkında bilgiler alan Başkan Gürkan, burada habercilere açıklamalarda bulundu. Başkan Gürkan, tarihi surların Malatya için önemine dikkat çekerek, “Surların yok olmaya yüz tuttuğunu görünce burayla ilgili gerek kamulaştırılma noktasında, gerek restorasyon projeleri noktasında belediyemiz lokomotif görevi yaptı. Kültür Bakanlığımızda, Koruma Kurullarımızla ve Anıtlar Kuruluyla gerekli görüşmeler yapılarak buraların özellikle bu 600 metrelik kısmının kamulaştırılma işlemi bitirildi. Bunların ihalesi yapılarak Sıptırız  kapı dediğimiz yerden başlanarak sağ ve sol aksından şu anda çalışmalar devam ediyor. Önemli olan insanlığın ortak değeri olan bu tarihi ve kültürel mirasımızın, kadim medeniyetimizin üzerinde yükseltilmesi ve milletimizin de alicenaplığının ve kadirşinaslığının ve medeniyetin üzerinde oturmanın, o mirasın sorumluluğunda olduğunu da kamuoyuna ve topluma bir gösterge olarak bu tarihi mirasın ayağa kaldırılması noktasında çalışmalarımız başladı. Şu anda da ihalesi yapılan bu surların bir taraftan sağ akstan, bir taraftan sol akstan ilerlemeye devam ediyor. Önümüzdeki günlerde yeni hibe projelerle bu surların devam etmesi noktasındaki çalışmalarımız yeni kamulaştırmalarla birlikte 2 bin 800 metrelik kısmında yapılması noktasında temelini atmış bulunuyoruz” dedi.

Battalgazi ilçesinin kültür ve turizmin merkezi olacağını belirten Başkan Gürkan, “Geçmiş dönemde 300 yılda yapılan bu surlar, bu dönemde inşallah 15-20 yıl içinde bitirilir diye düşünüyorum. O zaman burası Medeniyetler Merkezi olan Battalgazi, aynı zamanda Kültür ve Turizmin de merkezi olur” diye konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.