TürkiyeSON - 07.06.2023 -

Başkan Haluk Cömertoğlu Sınır Ötesi Değerlerimiz Sempozyumuna Konuşmacı Olarak Katıldı

Başkan Haluk Cömertoğlu Sınır Ötesi Değerlerimiz Sempozyumuna Konuşmacı Olarak Katıldı

İstanbul Bahçelievler Sivaslılar Derneğince, Bahçelievler Belediyesi Nurettin Topçu Kültür Merkezinde düzenlenen “Sınır Ötesi Değerlerimiz” konulu sempozyuma konuşmacı olarak katıldı.

“Sınır Ötesi Değerlerimiz” Konulu sempozyumun moderatörlüğünü BBSK Başkanı Yusuf Yıldırım yaparken programın açılışını Televizyon programcısı – Sunucu Esra Polat yaptı. Programda ayrıca AK Parti Bahçelievler İlçe Başkanı Av. Zülküf Türkoğlu, Bahçelievler Belediye Başkan Yardımcısı Mevlit Uyan, BBP Bahçelievler İlçe Başkanı Serkan Karacaoğlu ve Türk Halk Müziği Sanatçısı Hasan Keşkek’te birer konuşma yaptılar. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Bahçelievler Mili Eğitim Müdürü ve BAHSİDER Başkanı Emin Çıkrıkçı yaptı. Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Bahsider’in çalışmalarına vurgu yaparak diğer derneklerinde benzer çalışmalar ile yörelerine hizmet etmesi gerektiğini belirtti. Sempozyum açılışında konuşan Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Alim Yıldız konuşmasında organizasyondan dolayı tüm emeği geçenlere teşekkür ederek salonda bulunanları Sivas’a davet etti.

Açılış konuşmaların devamında Yusuf Yıldırım tarafından moderatörlüğü yapılan “Sınır Ötesi Değerlerimiz” konulu sempozyumun 1. Oturumu gerçekleştirilirken ilk oturumda;Yazar Ahmet Özdemir, Eski Milli Sporcu Hüseyin Yıldırım, Milli Güreşçi Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Taha Akgül, Gazeteci Yazar Ahmet Mahir Pekşen ve Malatya / Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu katıldı.

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu yaptığı konuşmada; “Öncelikle BAHSİDER’e ve bu organizasyonda görev almış herkese teşekkür ediyorum ve saygılarımı sunuyorum. Sivas denildiğinde aklıma insan olmanın, erdemli olmanın,

vefalı olmanın ve ayakta kalmanın ne demek olduğunu anlatan insan tipi geliyor. Bir geçmiş var. Bir ürün şehri var, bir medeniyet şehri var, ortada bir birikmişlik var dolayısıyla bizim anlamamız gereken bu birikimi daha fazla dejenere etmeden yaşamda tutmaktır. Sivas diyip geçmeyin Doğunun Batısı Batının Doğusu biri; Sivas, biri Erzincan, biri Tunceli, biri Elazığ, biri Malatya, biri de Kayseri’den bu taraf. Bu topraklar üzerinde çok hesaplar yapıldı. Sivas onun için kıymetli. Bu bölgedeki iller onun için kıymetli. Yukarı Fırat havzası onun için kıymetli. Bu değerlere hep beraber sahip çımamız lazım. Biz şuan gurbetteyiz Dünya gurbetindeyiz. Dünyanın üzerinde gezip dursak ta gideceğimiz yer belli. Hepinize beni dinlediğiniz için teşekkür ederim” dedi. Başkan Cömertoğlu’nun konuşması dinleyenler tarafından büyük bir beğeniyle karşılandı. Konuşması sık sık alkışlarla kesildi.

Sempozyum konuşmacılarından 3 Farklı dalda spor yaparak milli formayı terleten Eski Milli Sporcu Hüseyin Yıldırım, özellikle Sivaslı büyük Ozan Şair Aşık Veysel ile olan dostluklarından bahsederek sempozyuma katılanlara keyifli anlar yaşattı.

Sempozyumda ki konuşması kapsamında Bir Sivaslı olarak ülkemizi dünyada temsil etmenin önemine vurgu yapan Milli Güreşçimiz Taha Akgül, “15 Temmuz’un hemen sonrasında uluslararası müsabakalar için yurt dışındaydık. Ülkemizde hain FETÖ yapılanmasının yaptığı darbe girişimini maalesef orda öğrenme durumumuz oldu ve mili sporcu arkadaşlarımızla ülkemize dönmek istedik. Bu kapsamda dönemin spor bakanımız bizi yolumuzdan döndürerek ülkenize hizmet etmek için turnuvada en iyi sonucu alın şeklinde bir konuşma yaptı. Bizde milli sporcu arkadaşlarımızla tekrar turnuvaya devam ettik” dedi.

Sempozyuma katılan konuşmacılar, konuşmalarını bitirdikten sonra Sempozyum Moderatörü Yusuf Yıldırım tarafından teşekkür edilerek sahnede

alkışlanırken daha sonra günün anlam ve önemine özgü çini plaketler ile BAHSİDER Yönetimi tarafından sahneden uğurlandılar.

İlk oturumun sempozyum konuşmacılarının sahneden ayrılmasıyla ikinci oturuma geçilirken, ikinci oturumda; Beyazıt Yazma Eser Kütüphanesi Müdürü Salih Şahin “Belgelerle Sivas’ın Sosyal Tarihi” konulu anlatım gerçekleştirirken sırasıyla; Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca “Çifte Minare/Gök Medrese” hakkında, Sivas İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Halit Karakoç, Sivas’ın kültürel turizmi ve Kangal Balıklı Çermik ile tarihi Kangal köpeği’nin özellikleri hakkında sempozyuma katılanları bilgilendirdi.

Sempozyum’un 2. Oturumunun da tamamlanmasıyla programın sunucusu ve moderatörü Yusuf Yıldırım, BAHSİDER Yönetim Kurulunu, sempozyuma katılan konuşmacıları ve salonda bulunanları sahneye davet ederek Sivaslı Merhum Muzaffer Sarısözen’in “Sarardım ben sarardım” adlı türküsünü hep bir ağızdan seslendirdiler.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: