TürkiyeSON - 03.06.2023 -

Başkan Yanılmaz Cidde’de Elazığ’ı Tanıttı

Başkan Yanılmaz Cidde’de Elazığ’ı Tanıttı

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, şehrimiz açısından oldukça önem arz eden Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde organize edilen “8. Uluslararası Cidde Seyahat ve Turizm Fuarı’na” katıldı.

Elazığ’ın turizm, iş ve yatırım potansiyelini tanıtmak amacıyla katılım sağlanan 8. Uluslararası Cidde Seyahat ve Turizm Fuarı’ndaki stantları ziyaret eden Başkan Yanılmaz, daha sonra Cidde Ticaret Odası’na kayıtlı yatırımcılar ve Cidde Türkiye Başkonsolosu Akif Menevşe, Cidde Afrina Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdulhannan Muhammed Balbey ile bir araya gelerek Elazığ’ın tanıtımına ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.

ELAZIĞ 4 BİN YILLIK BİR MEDENİYET MERKEZİDİR

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz Cidde’deki yoğun temaslarında yatırımcıları şehre davet ederek açıklamasında şunları söyledi:

“ Elazığ, esas ismiyle Mamuratül-Aziz, Elaziz dediğimiz 4 bin yıllık kadim, kültür ve medeniyet şehridir. 1700-1800’lü yıllarda Kurra Üniversitesi’nin olduğu İslam âleminden güzel Kur’an-ı Kerim okumak isteyenlerin gelip eğitim gördüğü bir şehirdir. Medrese kültürünün ve hafızlık kültürünün hala devam ettiği kadim bir ildir. Böyle bir şehrin Belediye Başkanı olarak inanç mensubu bulunmaktan gurur duyduğumuz Mekke ve Medine’nin içinde bulunduğu bir ülke ile birlikte olmaktan gurur duyuyorum. Bizi kardeş kılan Rabbime hamd ediyorum. Ezeli ve ebedi olarak da bu kardeşliğimizin devam etmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Türkiye’nin üç tarafı göllerle çevrili yarımada şeklinde ki tek şehri Elâzığ’dır, bu haliyle de aynı zamanda Türkiye’de en fazla alabalık üretiminin yapıldığı ve ihracatın yapıldığı bir şehir olmasına vesile olmuştur.”

“ELAZIĞ BİR TURİZM ŞEHRİDİR”

Elazığ’ın aynı zamanda doğa, kış, inanç ve su turizminin yapıldığı bir şehir olduğunu ifade eden Başkan Yanılmaz, bütün bu özellikleriyle bir turizm şehri olan Elazığ’ın yeraltı ve yerüstü zenginlikleri ile aynı zamanda yatırım ve ticaret şehri olduğunu kaydetti.

“VİŞNE MERMERİ ELAZIĞ’IN EN ÖNEMLİ DEĞERLERİNDENDİR”

Dünyada sadece şehrimizde bulunan Elâzığ vişne mermerinin Sefa-Merve arasındaki sütunları süslemesinin kendileri için bir gurur olduğunu belirten Başkan Yanılmaz, Elâzığ’ın aynı zamanda sağlık turizminin merkezi olduğunu, bu yıl açılacak olan 1035 yataklı bölge hastanesiyle Elâzığ’ın sağlık sektöründe merkez haline geleceğini sözlerine ekledi.

“ELAZIĞ BİR ÜRETİM ŞEHRİDİR”

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın Cidde Ticaret Odası Başkanlığında gerçekleştirdiği konuşmasında, yılda 60 bin ton kayısı rekoltesi, 115 bin ton üzüm rekoltesi yine yörede yetişen domates biber ve diğer tarım ürünleri ile Elazığ’ın bir tarım şehri olduğunu kaydetti. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların yetiştirildiği önemli bir şehir olan Elazığ’ın son yıllarda Türkiye’de gelişen büyüyen ve yatırımını artıran bir şehir olduğuna dikkat çeken Başkan Yanılmaz, “Bizim 2023-2051-2071 planlarımız var. Bu planlar çerçevesinde gelecek olan yatırımcılara arazi vermek ve onların yatırımı ile ilgili her türlü kolaylığı sağlamak asli görevimizdir” dedi.

ELAZIĞ’A DAVET

Cidde Ticaret Odası üyeleriyle buradaki bütün yatırımcıları öncelikle Elazığ’ı görmeye, akabinde Elâzığ’da yatırım yapmaya ve para kazanmaya davet ediyoruz diyen Başkan Yanılmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bu mahiyette Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve hükümetimizin Elâzığ’a özel bir önem verdiğini de burada belirtmek istiyorum. Bundan yaklaşık bir ay önce Cumhurbaşkanımız Elâzığ’ı ziyaret etmiş ve Elâzığ’ımız da yatırım yapan şu anda aramızda bulunan Cidde Afrina Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdulhannan Muhammed Balbey ile de görüşmüştü. Bu görüşmede Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Balbey’e Elâzığ’a yatırım yapmasından dolayı duyduğu memnuniyeti aktarmıştı.”

“ELAZIĞ’A YAPILACAK YATIRIM

CUMHURBAŞKANIMIZIN DESTEĞİNİ ALACAKTIR”

Başkan Yanılmaz Cidde Ticaret Odası Başkanlığı’nda yaptığı konuşmasını şöyle tamamladı: “Elâzığ’a yapılan her yatırım aynı zamanda Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve hükümetimizin desteğini alacak anlamına gelir. Böyle bir organizasyona ev sahipliği yaptığı için Cidde Ticaret Odasına ve siz katılımcılara teşekkür ediyor, sizleri Elazığ’a bekliyorum.”

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: