TürkiyeSON - 17.04.2024 -

Battalgazi’de mahalle müzesi açıldı

Battalgazi’de mahalle müzesi açıldı

Müze

Battalgazi ilçesi Hasırcılar Mahallesi’nde hizmete sunulan Hasırcılar Kültür Merkezi bünyesindeki Mahalle Müzesi’nin açılışı yapıldı. Açılışta kısa bir teşekkür konuşması yapan Hasırcılar Mahallesi Muhtarı Mustafa Güllü, Hasırcılar Mahallesi’ne kültür merkezi ve mahalle müzesi kazandıran Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür etti.

ŞEREF DEFTERİ İMZALANDI

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’da, Malatya’da her mahalleye Mahalle Müzesi açacaklarını belirterek, Mahalle Müzeleri’nin ilkini Hasırcılar Mahallesi’nde açtıklarını söyledi. Açılışı yapılan Hasırcılar Mahalle Müzesi’nin Türkiye’de ilk Mahalle Müzesi olduğunu belirten Başkan Gürkan, kendileri için küçük, insanlık için büyük bir adım olduğunu kaydetti. Başkan Gürkan, “Ay’a ilk ayak basan Neil Armstrong, aya ilk ayak bastığında, kendilerine sormuşlar neler hissediyorsunuz? Demiş ki ‘Benim için küçük, ama insanlık için çok büyük bir adım atıyoruz.’ Türkiye’de belki çok güzel kültür merkezleri var her yerde ama içerik olarak da çok daha büyük olanları var. Yalnız, Türkiye’de bir ilk derken, ilk mahalle müzesinin temeli burada atıldı. İlk mahalle müzemizi burada yaptık ve bu Türkiye’de teşhir edilecek. Bu cümlenin altını çizerek söylüyorum. Türkiye’de teşhir edilecek ve rol model olacak bir hizmet anlayışıdır. Günümüz dünyasında teknolojinin gelişmesi ile birlikte, yalnızlaşan insanları görüyoruz. Birbirine yön duygularının yitirildiği, samimiyet olgusunun ortadan kalktığı bir dünya ile karşı karşıya geliyoruz. Başkan Gürkan’ın yaptığı konuşmanın ardından Hasırcılar Mahalle Müzesi ve Kültür Merkezi’nin açılışı, açılışa katılan protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Açılışa katılanlar, Mahalle Müzesi’ni ve ardından da Kültür Merkezi bünyesindeki kurs merkezlerini gezdi. Mahalle Müzesi’nde yar alan şeref defteri ise, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ve diğer protokol üyeleri tarafından imzalandı.
Mahalle Müzesi’nin içerisinde ise mahallenin tarihçesi, o mahallenin yetişmiş insanları, yöneticileri, geleneksel el sanatları, etnografik eşyalar, ahşap işlemeler, mahallenin sosyal yaşantısını simgeleyen objeler yer alırken, Mahalle Müzeleri’nin kuruluş amacının da, aidiyet olgusunu geliştirmek ve yaşatmak olarak belirtildi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.