TürkiyeSON - 14.04.2024 -

Bayan Kamçi, Bütün Kadinlarimiz Bu Konuda Dikkatli ve Bilinçli Olmalı

Bayan Kamçi, Bütün Kadinlarimiz Bu Konuda Dikkatli ve Bilinçli Olmalı

Bayan Kamçi, Bütün Kadinlarimiz Bu Konuda Dikkatli ve Bilinçli Olmalı

Vali Kamçı’nın eşi Ayşe Kamçı Vali Yardımcıları ve Kaymakam eşleri ile birlikte KETEM’i ziyaret etti

Bayan Kamçı, Beydağı Devlet Hastanesi binasında bulunan Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’ni ziyaret ederek merkezin çalışmaları hakkında detaylı bilgi aldı. Vali Yardımcıları ve Kaymakam eşleri ile birlikte yaptığı bu ziyarette kendilerini Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı  Dr. Mahmut Barkın Akgül ve merkez çalışanları karşıladı.

Bayan Kamçı ve beraberindekiler merkezi gezerek burada yürütülen çalışmalar hakkında,Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürü Dr. Selma Aydın Felek Merkezde bulunan Dijital Mamografi cihazı hakkında bilgiler verdi. Bu cihaz ile dijital kameralarda olduğu gibi, görüntünün bir dedektör sayesinde dijital ortamda elde edildiğini,  bu görüntünde, meme radyologları tarafından mamografi için özel olarak geliştirildiğini ve  görüntü işleyebilen ekranlarda rahatlıkla inceleniyor olması sebebi ile de klasik cihazlara oranla daha sağlıklı ve net sonuçlar elde edildiğini belirtti. Önümüzdeki aylarda Dijital Mamografi cihazı ve tam donanımlı gezici bir KETEM aracının bakanlık tarafından ilimize gönderilerek ilçelerde çalışmalarda bulunacağını belirten Dr. Aydın Felek buralarda bulunan ve Malatya merkeze gelerek kontrol yaptırma imkânı bulamayan bayanların kontrollerinin yapılacağını söyledi. Gezici bu araç ile yapılan kontrollerin dijital ortamda olması sebebi ile de Bakanlığa bağlı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığına aynı anda bilgisayar ortamında gönderilerek kayıtları tutulmakta ve burada daha detaylı ve gelişmiş tetkiklerin yapılmakta olduğu bilgisini verdi.

 

Dr. Özgür Kahvecioğlu Özdemir’ de merkezin Aile Sağlığı Merkezleri ile koordineli ve uyum içerisinde çalıştıklarını dile getirerek vatandaşların bu konuda bilgilendirilmesi ve kontrollerinin yapılması amacı ile Aile Sağlığı Merkezlerindeki personel tarafından kendilerinden randevu alarak vatandaşları buraya yönlendirdiklerini, gerekirse kendilerinin KETEM’e ait donanımlı aracı ile vatandaşları buraya getirerek taramalarını yaptıklarını ve geri Aile Sağlığı Merkezleri’ne götürdüklerini söyledi.

 

Ziyaretçilerin sorularını da yanıtlayan Dr. Kahvecioğlu Özdemir merkezde sadece tanı yaptıklarını tedavileri için ilgili hastanelere yönlendirdiklerini belirtirken, Meme kanserinin kadınlarda görülen kanser tipleri arasında birinci sırada yer aldığını ve her 8 kadından birinin, her 100 erkekten de birinin bu kansere yakalanma riski bulunduğunu söyledi. Ayrıca erkeklerde de prostat kanserinin görülme oranının akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer aldığı bilgisini de verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ziyaretçilerin yakasına Merkez çalışanları tarafından meme kanseri ile mücadelenin simgesi olan “pembe kurdele” takıldı. Ebe Arzu Sarıçam, bu kurdelenin meme kanseri konusunda kamu bilinci sağlamak amacıyla takıldığını ve pembe kurdeleyi simge haline getirenin ise yaşlı bir eş olan ve kızını bu kanser sebebi ile kaybetmiş bir babanın olduğu ile ilgili bir konu anlattı.

 

Bayan Kamçı, “Bütün kadınlarımız bu konuda dikkatli ve bilinçli olmalı” dedi ve KETEM’i ziyaretleri ile de meme kanserinin önemine dikkat çekerek, kadınlara düzenli olarak bu konuda sağlık taramasından geçmeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istediklerini söyledi. Ayrıca ilimize gelecek olan ve ilçelerde sağlık taraması yapacak olan KETEM Tır’ ının ilçelerdeki taramaları esnasında kendilerinin ve İlçe Belediye Başkan eşlerinin de katılımı ile destek vereceklerini, kadınların bu konuda dikkatli ve bilinçli olmalarının önemine bir kez daha değineceklerini belirtti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.