16.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Bedelliye destek yüksek!

Bedelliye destek yüksek!

Türkiye’nin sıcak gündemi “bedelli askerlik”le ilgili yapılan ilk anket sonuçları dikkat çekici. Argetus’un yaptığı çalışmaya göre, ankete katılanların yüzde 64’ü ‘evet’ diyerek bedelli askerliği desteklerken, yüzde 36’si ‘hayır’ dedi. Bedelli askerliğe ‘evet’ diyenlerin yüzde 90’ı da profesyonel orduya geçilmesini isterken, ‘hayırcı’ların gerekçesi ise çözüm sürecinin sonuçlanmaması oldu.sassada

Bedelli Askerlikle İlgili Sıcak Anket

TBMM’de kabul edilen bedelli askerlik (Askerlik Kanunu ile Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanununda Değişiklik Yapan Teklif) kanunu toplumun her kesiminde yaygın şekilde tartışılıyor.

Kamuoyu araştırma firması ARGETUS’un TBMM’de yasa teklifiyle ilgili müzakereler sürerken telefonla görüşme yöntemiyle gerçekleştirdiği ankete göre halkın çoğunluğunun bedelli askerliği desteklediği görüldü. Vahdet Erdoğan’ın yönetiminde, Erol Erdoğan’ın danışmanlığında yapılan kamuoyu araştırmasında telefonla ulaşılan kişilere beş soru yöneltildi. Ankete cevap veren 1000 kişinin % 64’ü bedelliyi desteklerden % 36’sı bedelliye hayır diyor.

Halk, Uzman Orduya Geçişin Hızlandırılmasını İstiyor.

Ankette halka sorulan ikinci soru ise uzman orduya geçişle ilgili. “Bedelli askerlik çıksın” diyenlerin % 90’ı askerlik modelinde profesyonel-uzman orduya geçilmesi gerektiğini ifade ediyor. Bu oran, ankete katılanların % 57-58’i anlamına geliyor.

28 Yaş Yüksek, 18 Bin TL Normal

TBMM’deki yasa teklifinde bedelli yaşı 28 olarak yer aldı. Ankete katılan 1000 kişiden bedelli çıksın diyen 640 kişinin 397’si (% 62’si) telifteki 28 yaş sınırını yüksek buluyor. Ancak ankete katılanlar 18 bin TL bedelli ücretini makul görüyor. “Bedelli çıksın” diyenlerin içinde 18 bin TL’yi düşük bulanların oranı ise sadece yüzde 22,5.

Karşı Olanların Gerekçeleri; PKK, Adaletsizlik ve Komşular

Ankette bedelliye “hayır” diyenlerin yasaya karşı çıkma gerekçeleri de soruldu. Bedelliye hayır diyenlerin en büyük gerekçesi PKK olarak gözüküyor. Bedelli askerlik yasasına hayır diyenlerin yarısı “Çözüm süreci tamamlanmadan bedelli askerlik olmaz” düşüncesinde. Diğer karşı çıkanların gerekçeleri ise komşu ülkelerdeki çatışma ve gerilimler ile bedellinin fakir-zengin adaletsizliğine yol açacak olması.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.