25.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Belediye açıklama yapmış! 363 vilayette kullanılıyormuş…ŞEY

Belediye açıklama yapmış! 363 vilayette kullanılıyormuş…ŞEY

Son günlerde bazı basın yayın organlarında yayınlanan haberlerde, bir siyasi parti İl Başkanı tarafından Trambüs’ün iptali için açılan dava neticesinde, mahkeme tarafından yürütmenin durdurulması ve ihalenin iptali için karar verildiği iddia edilmektedir.

DSC_4354Son yıllarda gerek nüfusun, gerekse de araç sayısının artması, şehir merkezindeki araç ve yaya trafiğinin yoğunlaşmasına neden olmuş ve dolayısıyla da şehiriçi ulaşımında bir dizi önlem ve yeni projeler gereksinimlerini gündeme getirmiştir.
Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2009 yılından sonra şehiriçi ulaşımını sağlayan otobüs filosu yüzde 70 oranında büyütülmesi ve yenilenmesine rağmen, araç ve yaya trafiğindeki artış, alternatif toplu taşıma araçlarını gündeme getirmiştir.
Malatya’nın büyüme ve gelişme verileri göz önüne alınarak yapılan arge çalışmaları neticesinde, toplu ulaşımla ilgili 4 sistem üzerinde araştırma ve inceleme yapılmış, nihayetinde de Malatya’ya en uygun sistem olarak düşünülen Trambüs’te karar kılınmıştır.
Uluslararası ihaleye çıkarılan Trambüs ihalesine şartları uyan tek bir firma teklif vermiştir. Yerli bir firma tarafından yapılan Trambüs projesi,  başta yüzde 75 dolayında yakıt tasarrufu olmak üzere, Malatya’ya güvenli, konforlu ve hızlı ulaşım imkanı sağlayacaktır. Malatya şehiriçi ulaşımı için son derece önemli olan bu proje, maalesef bazı kişiler tarafından siyasi malzeme yapılmış ve projenin iptali için mahkemeye gidilmiştir.
Haberlerde iddia edildiği gibi mahkeme, projenin iptaline karar vermemiştir. Davanın görüldüğü Malatya İdare Mahkemesi tarafından bu talebin reddine karar verilmiş, akabinde davacı taraf Malatya Bölge İdare Mahkemesine itiraz etmiş, Malatya Bölge İdare Mahkemesi tarafından da davacının itirazı reddedilmiştir. (2013/650 Esas ve 2014/250 karar sayılı ilam)

Mahkeme kararında “…. Dolayısıyla, saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamak amacıyla yapıldığı anlaşılan ihalede ve devamında imzalanan sözleşmede kamu yararı ile hizmet gereklerine ve hukuka aykırılık bulunmamaktadır” denilmiştir.
Malatyamızın ulaşımına yeni bir soluk olacak Tambüs, kısa bir zaman içerisinde hemşerilerimizin hizmetine sunulacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 
TRAMBÜS’ÜN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ
• Hibrit motorların geliştirilmiş olması sayesinde diğer sistemlere göre daha sürdürülebilir bir ulaşım sağlamaktadır.
• Fosil yakıt maliyetlerinin aşırı yükselmesi ve geleceğinin öngörülmemesi (fiyat istikrarı,  rezerv sıkıntısı ve dışa bağımlılık) dolayısıyla tram-bus araçlar tercih sebebidir.
• Elektrik besleme sistemi ring sistemi olacağından elektrik kesintisi olmayacaktır.
• Kaza, afet gibi elektrik hattının zarar görmesi ve elektrik kesintisi durumlarında yedek dizel veya akülü motor (hibrit motor) devreye girerek araçlar seferlerine devam edebilecektir.
• Alt yapı maliyeti raylı sistemden çok daha düşüktür.
• Yüksek yolcu taşıma kapasitesine sahiptir. (Bir saatte tek yönde 8000-10000 kişi)
• Dizel yakıta göre %75 daha az yakıt maliyeti vardır. (Dörtte bir yakıt maliyeti)
• Elektrikli araç olduğundan dışa bağımlılığı yoktur.  Bu nedenle yakıt maliyetinde uzun vadede fiyat istikrarı vardır.
• Şehrimizde bulunan yolların fiziki yapılarının raylı sisteme uygun olmamasından, en uygun elektrikli toplu taşım sistemidir.
• Yollarımızın genişlikleri ve şehrimizin doğal yapısı (yol eğimleri vs.) toplu taşımda hafif raylı sistemi imkansız, dizel araçlarla taşımayı yüksek maliyetli kılmaktadır.
• Tram-bus; eğimli yollarda daha yüksek tırmanma gücüne sahiptir.
• Buzlu yollarda kalkış gücü sayesinde daha konforlu ve güvenlidir.
• Eğimi yüksek yollarda yüksek frenleme gücü sayesinde daha güvenlidir. Ayrıca fren enerjisiyle enerji dönüşümü sağlanmaktadır.
• Tram-bus araçların ömrü dizel araçların ömrünün iki katıdır.
• Tram-buslar çevreci araçlardır. Sıfır emisyon sayesinde çevreyi kirletmez ve diğer tüm toplu taşım araçlarına göre en düşük gürültü seviyesine sahiptir.
• Tram-bus araçların bakım onarım maliyetleri dizel araçlara göre çok daha düşüktür. (%40 oranında daha düşük)
• Arka tekerlerin hareketli olması yüksek manevra kabiliyeti sağlamaktadır.  Bundan dolayı dar ve virajlı yollarda da tercih sebebidir.
• Raylı sistemlere göre çok daha kısa sürede sistem kurularak hizmete açılabilmektedir. 

DÜNYA’DA YAYGIN BİR ŞEKİLDE KULLANILIYOR MUŞ?
Dünya genelinde yaygın bir şekilde kullanılan tram-bus sistemi, yurt dışında 363 vilayette kullanılıyor.
Doğu Avrupa’da 64 vilayet 4482 araç,  Batı Avrupa’da 48 vilayet, 1893 araç,  Avrasya’da 189 vilayet, 26666 araç,
Kuzey Amerika’da 9 vilayet, 1926 araç,
Güney Amerika’da 13 vilayet 828 araç,
Avustralya’da 1 vilayet, 60 araç,
Asya’da 39 vilayet, 4810 araç olmak üzere, toplam 363 vilayette 40.665 tram-bus aracı kullanılıyor.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.