21.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Besicilere para cezası kesildi

Besicilere para cezası kesildi

2014 yılı içersinde 529 Hayvan barınağı, ahır ve besihane denetlendi. Denetimler sırasında kurallara uymadıkları tespit edilen yetiştiricilere 8.600 TL idari yaptırım cezası uygulandı.

34Malatya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı mahalle aralarında bulunan hayvan barınakları, ahırlar ile besihanelerin şehir dışına taşınması için denetimlerini sıklaştırdı.

529 Besihane denetlendi
Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada, Umumi Hıfzıssıhha Kanununda halkın sağlığına zarar veren etmenlerin ortadan kaldırılması ile ilgili sorumluluğun belediyelere verildiği belirtilerek, Nüfusu 20 binden fazla olan şehirlerde umumi cadde veya belediyelerce tayin edilecek mıntıkalar içinde hayvan ahırı bulundurulmasının yasaklandığı bildirildi.
Yapılan açıklamada, hayvan barınakları, ahırlar ve besihanelerin insan ve çevre sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması ve önlenmesi; fert, toplum ve çevre sağlığının korunması için Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığının çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürdüğü ifade edildi.
Bu denetimler kapsamında; Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından 2014 yılı içerisinde 529 hayvan barınağı, ahır ve besihanenin denetlendiği, yapılan denetimler sonucunda yasak alanlardaki ihlallerden dolayı 8.650 TL idari yaptırım cezası uygulandığı kaydedildi.

Şikayetler değerlendiriliyor
Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, rutin denetimlerinin yanı sıra vatandaşlardan gelen şikayetleri de değerlendiriyor. Yapılan denetimlerde yasak alanlarda hayvan besleyen veya besicilik yapanlara ağır cezalar uygulanıyor.

Hayvansal atıklar; sivrisinek, karasinek gibi çevreyi rahatsız edici haşere oluşumu ile bulaşıcı hastalıkların yayılmasına sebebiyet verdiğinden, bu olumsuzlukların meydana gelmemesi için denetimlerin yoğun bir şekilde devam edeceği belirtildi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.