TürkiyeSON - 23.02.2024 -

Beydağı SSK alanı mahkemelik

Beydağı SSK alanı mahkemelik

Malatya Çağdaş Avukatlar Derneği Başkanı Avukat Yusuf Sürücü, Beydağı Devlet Hastane yerinin konut ticari alan olarak kullanılmaması gerektiğini belirterek, “SSK hastane alanı tüm Hastane yerinin birilerine peşkeş çekilmesine izin vermeyeceklerini belirten Sürücü, konuyu 2 Şubat 2014 tarihinde Malatya İdare Mahkemesi’ne taşıdı.

fhfhMalatya İdare Mahkemesi’nin dava konusunu esastan incelemeden ret etmesini de Danıştay’a taşıyan Sürücü, Danıştay tarafından davanın esastan incelenmesi gerektiğine karar verilerek İdare Mahkemesi kararını bozduğunu belirterek, Malatya İdare Mahkemesi’nin bir karar vermesi gerektiğini vurguladı.
Avukat Sürücü, “Kaldırılacak sağlık tesis alanına karşılık eşdeğer bir alan ayrılması gerekiyor. Ayrıca Malatya’da nüfusa göre mevcut sağlık tesislerin de yetersiz olduğu, işlemin planlama mevzuatına, şehircilik ilkelerine ve kamu yararına aykırı olduğu iddiasıyla yapılan işlemin iptal edilmelidir” diyerek Malatya İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

İDARE MAHKEMESİ DAVAYI RET ETTİ
Malatya İdare Mahkemesi 2014/ 377 dosya ilgili kanun maddelerine göre işlemin idari davaya konu olacak kesin ve yürütülmesi gereken bir işlem olup olmadığı yönünde incelendiğini belirtilerek, kesin ve yürütülmesi zorunlu olmayan işleme karşı açılan davalarda davanın reddine karar verdi.

DANIŞTAY, RET KARARINI BOZDU
Yusuf Sürücü Malatya İdare Mahkemesi’nin davayı ret etmesini Danıştay 6’ncı Dairesi’ne taşıdı. Danıştay’da 2014/ 4247 esas numaralı dosyası ile itiraz eden Sürücü’ye, Danıştay hak verdi. Danıştay, Malatya İdare Mahkemesi’nin ret ettiği davanın bozulmasına karar vererek, şunları kaydetti:
“Dosyanın incelenmesinde, davanın açıldığı tarihte iptali istenilen planın henüz ilan edilmediği gerekçesiyle İdare Mahkemesinde incelenmeksizin ret kararı verilmiş ise de uyuşmazlık konusu imar planın 3 Nisan 2014 – 5 Mayıs 2014 tarihleri arasında ilan edilerek kesinleştiği anlaşıldığından davanın esasına girilerek karar verilmesi gerekir” denilerek davanın Malatya İdare Mahkemesi tarafından esastan görülmesi gerektiği belirtildi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.